Tip redakcii
 

Cesnak pre každého: Koľko tohto prírodného lieku môžete zjesť?

Chrípka už klope na dvere, a preto mnohí siahajú po prírodných liekoch. No všetko s mierou. Viete, koľko strúčikov cesnaku je ešte pre žalúdok znesiteľných?

22. januára 2013, 08:00
Cesnak je zdrojom vitamínu U, ktorého nedostatok vedie k vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Cesnak je zdrojom vitamínu U, ktorého nedostatok vedie k vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Autor: Profimedia.sk

V Česku už chrípka začala dokonca aj zabíjať a podľa odhadov môžeme čakať aj my, že v priebehu pár týždňov položí do postele množstvo ľudí. Či ste priaznivec očkovania, ktoré ešte môžete stihnúť, alebo nie, určite každý siahne po prírodných pomocníkoch. Najčastejšie kupujeme cesnak.

„Cesnak používali starí Číňania už pred tritisíc rokmi,“ pripomína Monika Křeková, terapeutka tradičnej čínskej medicíny. „Razantne pôsobí na posilnenie imunitného systému a obsahuje prírodné antibiotikum alicín. Je bohatý na vitamíny A, B, C, vápnik, selén, zinok a jód. Prečisťuje cievy a znižuje cholesterol v krvi,“ dodáva. Podľa terapeutky však môže spôsobiť zažívacie problémy ľuďom s oslabenou slezinou. Tí by ho mali konzumovať iba tepelne upravený.

Povzbudí črevá

Na to, či môže cesnak ublížiť tráviacemu traktu, sme sa opýtali gastroenterologičky MUDr. Mgr. Alexandry Danningerovej-Molnárovej. Podľa niektorých odborníkov môžu totiž veľké dávky cesnaku vyvolať dokonca zápal práve zničením prirodzenej črevnej flóry.

„Cesnak patrí k liečivám s karminatívnym účinkom, to znamená, že je vhodný pri nafukovaní a plynatosti. Povzbudzuje črevnú peristaltiku a potláča kvasné procesy v črevnej mikroflóre. Cesnak je aj zdrojom vitamínu U, ktorého nedostatok vedie k vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov. Každý organizmus je však iný, preto tí, ktorí sa liečia na závažné ochorenia zažívacieho traktu, by si nemali cesnak ordinovať sami, ale poradiť sa s odborníkom.“

Hoci teda cesnak stimuluje činnosť žalúdka, pomáha hrubému črevu a povzbudzuje vylučovanie žlče do dvanástnika, ľuďom s citlivejším trávením môže uškodiť.

Koľko ho zjesť?

Koľko surového cesnaku môže denne zjesť priemerný dospelý človek a koľko ho môže zjesť naraz, aby si neublížil? Podľa lekárky by sa denná dávka mala pohybovať okolo piatich až desiatich gramov, čo je jeden až dva strúčiky. Už pol strúčika denne napríklad zníži cholesterol o desať percent. Počas chrípkového obdobia si môžete dopriať aj tri až štyri strúčiky.

„Názory sa však rôznia, sú autori, ktorí odporúčajú jesť viac ako desať strúčikov denne. Vtedy je vhodné cesnak konzumovať spolu s celozrnným chlebom. Ale dávku dvadsať strúčikov za dvadsaťštyri hodín by som neodporúčala prekročiť. Žalúdok aj tak začne ,protestovať‘, “ hovorí.

Ako cesnak jesť?

„Ak cesnak jete pravidelne, nemusíte sa obávať ani rakoviny žalúdka a hrubého čreva, pretože riziko týchto zhubných ochorení znižuje až o tretinu v porovnaní s tými, ktorí cesnak jedia minimálne alebo vôbec,“ poteší milovníkov aromatickej potraviny lekárka. Ako však cesnak správne konzumovať, aby nebolel žalúdok?

- Ak nadrobno posekáte jeden alebo maximálne dva strúčiky cesnaku a necháte ich pár minút odstáť, nemali by ste mať problém.

- Dobré je zaliať pokrájaný cesnak extra panenským olivovým olejom, ktorý prekryje aj zápach, alebo zjesť ho s lyžičkou medu či s plátkom celozrnného chleba.

- Proti zápachu z úst pomôže aj šálka čerstvého mlieka alebo petržlenová vňať.

Vyvolá alergiu?

Podľa profesora Jeya Henryho z Oxfordskej univerzity, ktorý skúma pozitívny vplyv korenín a byliniek na organizmus, tvrdí, že jedením veľkého množstva akejkoľvek potraviny si môžeme vypestovať alergiu. Týka sa to teda aj cesnaku.

Čo si o tom myslí MUDr. Danningerová-Molnárová?

„Alergiu alebo aj potravinovú intoleranciu si môžeme privodiť nielen veľkým, ale aj malým množstvom konzumácie cesnaku. Alergia na cesnak je skôr odrazom nerovnováhy imunitného systému, keď telo začne na svoju obranu produkovať histamín a alergia sa prejaví svrbením kože, nádchou, opuchmi. Skôr by som v prípade cesnaku hovorila o potravinovej intolerancii, keďže tá je reakciou tráviaceho systému na danú látku. Podráždi tráviacu sústavu, a preto nie sme schopní potravu dôkladne stráviť a rozložiť,“ vysvetľuje. Znamená to jediné – s čerstvým cesnakom opatrne. Pomôže, ale môže aj ublížiť.

Poteší aj v posteli

Ajurvédska medicína považuje cesnak za afrodiziakum a dokáže vraj posilňovať aj spermie. Ctili si ho aj Židia, Talmud ho odporúčal jesť pred milovaním, hlavne v piatok pred sabatom.

Autor: ŠARM/Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Cesnak pre každého: Koľko tohto prírodného lieku môžete zjesť?
ŠARM/Katarína Čulenová