Tip redakcii
 

Chcete dobre spať? Neberte si problémy do postele

Vyzerá to jednoducho – uložíte sa do perín a zakrátko ste v ríši snov. No fakt je, že problémy so spánkom má až polovica Slovákov. Patríte k nim aj vy?

14. marca 2012, 07:00

Darí sa vám rýchlo zaspať alebo sa prevaľujete v posteli aj do tretej hodiny ráno? Vstávate odpočinutá? „Porucha spánku alebo nespavosť sa stala civilizačnou chorobou. Postihnutému spôsobuje veľké utrpenie. Kvalita spánku je do veľkej miery daná aj charakterom človeka či typom jeho osobnosti, no tiež dedičnosťou. Poznáme rodiny, v ktorých sa vyskytuje tento problém u viacerých členov. Porucha spánku je veľmi často prvým príznakom duševnej poruchy či choroby. Stáva sa však, že ťažkosti so spánkom sa objavia náhle, takmer zo dňa na deň,“ uvádza odborníčka.

Ako to funguje?

Pre zdravý spánok je potrebné, aby v tele prebehla premena hormónu šťastia, sérotonínu, na spánkový hormón melatonín. Ten vám zaručí neprerušovaný kvalitný odpočinok. Sérotonín sa tvorí v tele prirodzene, ak prežívate stavy radosti a spokojnosti. Svojmu telu ho však môžete v určitej miere dodať aj vo forme stravy, napríklad konzumáciou orechov, banánov, avokáda, tvrdých syrov, celozrnných obilnín, strukovín, rybieho alebo hydinového mäsa.

Premenu hormónu zlepšuje aj dostatok vitamínov B3 a B6 a vitamínu C. Nepodceňujte ani ostatné vitamíny a minerály. Na upokojenie zaberá vápnik, horčík, aj vitamín B1 – thiamín. Samozrejme, potraviny a vitamíny treba prijímať najviac počas prvej polovice dňa, zjesť večer banán a čakať, že sa okamžite dostaví spánok, by bolo neskoro. Váš organizmus potrebuje čas na metabolické spracovanie.

Môže za to kríza

Odborníci sa zhodujú v tom, že nárast porúch spánku má aj svoje spoločenské a ekonomické korene. „Životný štýl moderného človeka je rýchly, súperivý, často pracuje pod extrémnym tlakom. Pojem pracovného času je vo väčšine zamestnaní iluzórny, zároveň sú šance na adekvátne zamestnanie nízke, znehodnocuje sa význam a kvalita vzdelania. Zmenili sa aj hodnoty ľudí, úspešný človek nie je ten, ktorý má usporiadanú rodinu, zamestnanie, ktoré ho uživí, a dobré vzťahy s priateľmi, ale ten, kto je bohatý na peniaze a majetky. Bohatstvo kultúrnych, filozofických, hodnotových či, nebodaj, charakterových rozmerov mizne z našej spoločnosti. Sme v hlbokej morálnej kríze. To ostatné na ňu len nadväzuje,“ myslí si Anežka Imrišková.

Kedy ide o chorobu

Chorobná nespavosť alebo neschopnosť zotrvať v spánku sa nazýva insomnia. Prejavuje sa problémovým, neúmerne dlhým zaspávaním, trvajúcim viac ako pol hodiny, častým budením a neschopnosťou opäť zaspať. „Spánok je zmenený stav vedomia, pri ktorom sa váš organizmus regeneruje a odpočíva. Udržuje vás pri živote. Ak by si vaše telo v spánku neodpočinulo, postupne by ste sa úplne vyčerpali,“ upozorňuje lekárka.

Zabudnite na alkohol!

Večerné popíjanie alkoholu na upokojenie ani voľnopredajné lieky na spanie dlhodobo nepomáhajú. Tie na báze melatonínu riešia iba prvé problémy s nespavosťou. Preto u niekoho nezaberú vôbec, u iného pôsobia len dočasne. Hypnotiká sú zase na predpis a ich nevýhodou je riziko návykovosti.

Pravidlá zdravého spánku

„Liečba nespavosti je individuálna a žiadny všeobecný recept nejestvuje. Osvedčili sa však tieto zásady: pravidelný čas ukladania na spánok, nenajesť sa tesne pred spaním, ale ani nejsť spať hladná, vyvetraná miestnosť, pokojná činnosť pred zaspávaním, pozitívne myšlienky či autogénny tréning. Vzájomne ústretový sexuálny styk môže byť tiež súčasťou úspešnej terapie,“ odporúča odborníčka.

Zistite, čo vám nedovolí zaspať

Je za tým nepohodlná posteľ?

Pouvažujte o kúpe nového matraca alebo premiestnite posteľ na iné miesto, napríklad tam, kde aj cez deň rada oddychujete. Pred spaním vypnite všetko osvetlenie aj elektrospotrebiče, zatemnite okná. Ak je to potrebné, nehanbite sa použiť pásku na oči a štuple do uší.

Máte pocit, že vás všetko omína, svrbí? Nedokážete sa upokojiť, v hlave sa vám neustále roja myšlienky?

Na vine je vnútorná nervozita prameniaca z nespokojnosti so životom. Nespavosť súvisí často s vašimi problémami, ktoré vám nedajú spávať. Preto pozorujte, nad čím najviac premýšľate, čo vás trápi a vyriešte to. Spomaľte svoje tempo, dovoľte si úplne relaxovať ničnerobením. Zaujímajte sa o relaxačné techniky, mnohé vás naučí aj psychológ, psychoterapeut či lekcie jogy.

Bojíte sa o svoju budúcnosť? Mávate zlé sny?

Zamyslite sa, či ste si samy nevsugerovali, že málo spíte, alebo že sa nevyspíte dobre. Potom to tak aj naozaj prežívate. Zbytočne si tým priťažujete. „Pocit vyspania či odpočinutia po spánku je výsostne subjektívny a vôbec nemusí byť v zhode s objektívnou situáciou. U našich pacientov sa často stretávame s údajom, že spali zle, že sa cítia unavení, neodpočinutí, pričom pri nočných kontrolách spánku reálne spia, niektorí aj ‚nahlas‘,“ s úsmevom prezrádza lekárka.

Dlhotrvajúce bolesti, napätie svalov či tlak v bruchu?

Zdôverte sa v algeziologickej abmulancii na liečbu dlhodobých bolestí.

Ste vystresovaná z práce?

Stresové hormóny aktivujú jednotlivé časti vášho tela k plnej bdelosti, látkovou premenou zvyšujú uvoľňovanie zásob energie v tele, čo vám nedovolí zaspať.

Budíte sa nadránom?

Ak sa zvyknete najesť krátko pred spaním a líhate si s plným bruchom, nečudo, že sa v noci budíte, najčastejšie medzi jednou a štvrtou v noci. Nestrávená potrava vo vašom žalúdku kvasí, vytvára toxíny, ktoré dráždia nervovú sústavu, čo vás prebúdza zo spánku. Preto nejedzte neskôr ako 3-4 hodiny pred odchodom do postele.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Chcete dobre spať? Neberte si problémy do postele
Báječná žena/ Sylvia Dernářová