Dátum: Utorok 25.10.2016 Dnes oslavuje: Aurél Zajtra: Demeter

Práve číta: 50196

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Sauna aj notebook vám môžu skomplikovať cestu za potomstvom

Zdroj: Báječná žena/ Alena Jurisová 07. august 2012, 18:00
Foto: Shutterstock Ilustračná fotografia

Boom tabletiek proti počatiu má vraj za následok, že na ne doplácajú aj muži svojou plodnosťou. Pre spermie je však hlavne nebezpečné teplo. Aj pár minút v saune môže neplodnosť vášho partnera výrazne zhoršiť na nasledujúce tri mesiace.

Plodnosť vášho partnera ohrozuje sauna aj práca s notebookom. Dá sa kvalita spermií nejako zlepšiť? Pred pár rokmi sa príčiny neplodnosti delili medzi muža a ženu približne rovnakým dielom. V poslednom období sa však ručička váh prikláňa viac na stranu muža. Čo ohrozuje jeho spermie?

Tesné rifle a slipy

Niektorí odborníci tvrdia, že nosením moderných úzkych nohavíc a tesnej spodnej bielizne sa váš chlap zahráva so svojou plodnosťou. Semenníky v takomto odeve nemajú pohodlie a prehrievajú sa, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu a tvorbu spermií. Nikto to však ešte oficiálne nepotvrdil.

Hormonálna antikoncepcia

Boom tabletiek proti počatiu má vraj za následok, že na ne doplácajú aj muži. Syntetické estrogény prenikajú močom do vody, a keďže sa nedajú celkom odbúrať, dostávajú sa v pitnej vode späť a nepriamo tak poškodzujú aj schopnosť mužov počať potomka. Odporcovia tohto tvrdenia však upozorňujú, že hormonálna tabletka prejde organizmom ženy a do odpadu sa dostáva po spracovaní pečeňou či obličkami, takže by na mužov nemala mať žiadny výrazný vplyv.

Notebook

Ak ho má váš muž pri práci pravidelne položený na stehnách, zahrieva si semenníky, čo môže mať negatívny vplyv na jeho spermie. Navyše, notebook má podobne silné žiarenie ako napríklad mobilný telefón a môže určitým spôsobom ovplyvňovať plodnosť. Vedecky potvrdené to však zatiaľ nie je...

Teplo

Oddych v horúcej vode, relax v saune alebo pobyt na slnku sú síce vzpruhou pre dušu aj pre telo, neplatí to však pre určité pánske partie. Semenníkom totiž teplo vôbec nerobí dobre a aj krátkodobý pobyt v saune môže neplodnosť vášho partnera výrazne zhoršiť na nasledujúce tri mesiace.

Ťažké jedlo

Potrpí si váš muž na výdatné jedlá, nepohrdne slaninkou či klobáskou? V stávke nie je len jeho postava a s tým súvisiace zdravie, ale aj jeho plodnosť. Muži s nadváhou mávajú horšiu kvalitu spermií. Kilá navyše sa spájajú s nadbytkom tukov, so zhoršeným prekrvením a zhoršenou funkciou rôznych orgánov. Po schudnutí sa kvalita spermiogramu zvyčajne zlepší.

Cigarety

Fajčenie je jedným zo základných dôvodov, ktoré sa negatívne podpisujú na plodnosti vášho partnera, často spôsobuje poruchy erekcie a netýka sa to len starších mužov. Ak plánujete rodinu, mali by ste sa vzdať cigariet obaja.

Čo s tým?

Sčasti sa o kvalitu genetického materiálu u svojho partnera môžete postarať aj vy. Pomôžte mu prestať s fajčením, neťahajte ho do zafajčených podnikov a naučte sa odbúravať stres a relaxovať – nie však v saune ani v horúcej vode!

Kvalitu spermií zlepšujú vitamíny A a E, ďalej zinok, selén alebo koenzým Q-10. Váš partner ich môže užívať samostatne alebo vo voľnopredajných prípravkoch určených na zlepšenie plodnosti. Určite by ich však mal kupovať v lekárni alebo v overenom e-shope, no nie cez nedôveryhodné stránky! 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Púčik proti bolesti: Voňavý klinček má protinádorové účinky a vyhladí vrásky

Vedeli ste, že tvrdé klinčeky sú vlastne nerozvinuté puky stromu vysokého...
 

Chcete sa dožiť vysokého veku s jasným rozumom? Doprajte si grécky jogurt!

Grécky jogurt je až dvakrát tučnejší než klasický a oveľa drahší. Napriek...
 

Kapusta je na všetko! Čistí žalúdok a odporúča sa pri zhadzovaní kíl navyše

Ak sa vo vašej kuchyni objavuje iba náhodou, mali by ste jej udeliť permanentku....
 

Prepadla vás depresia? Zmena prostredia ani dovolenka vám bohužiaľ nepomôžu!

Jesenné depresie sú tu. Ak máte pocit, že blízkeho preberiete z pochmúrnej...
 

Trápia vás veľké bolesti chrbta? Možno máte ploché nohy alebo skoliózu!

Podľa fyzioterapeutky mnohí ľudia problémy s chrbticou podceňujú a pomoc...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.