Radí Iveta Hasová, dermatovenerologička, medicínske kozmetické centrum Mediskin, Bratislava
Naštartujte svoju pokožku na letné slnenie. Odmení sa vám sviežim vzhľadom a tým, že bronzový odtieň vám vydrží dlhšie. Môžete to urobiť hneď dvomi spôsobmi: pozvoľným, opatrným slnením a konzumáciou potravín s obsahom betakaroténu.
Aj pri opaľovaní platí: Všetkého veľa škodí. Preto sa silnejúcej sile slnka vystavujte postupne. Vhodný čas na slnenie, ktoré naštartuje vašu pokožku pred letným opaľovaním, je tri až päť minút 3-krát týždenne. Tento čas postupne predlžujte. Vyhnete sa spáleniu pokožky aj možnej alergickej reakcii na slnko.
Čo je to betakarotén?
Nazýva sa aj provitamín A, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Potláča negatívny vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke pod vplyvom UV žiarenia, teda pri vystavení pokožky slnečným lúčom. Okrem sfarbenia slnko spôsobuje i jej starnutie a hrubnutie, čo zmierňuje práve betakarotén. Do určitej miery bráni aj chorobným zmenám v bunkách pokožky, teda rakovine kože, a zvyšuje obranyschopnosť buniek. Pomáha predísť spáleniu, spomaľuje tvorbu vrások a predlžuje opálený vzhľad.
Výživové doplnky
Voľnopredajné prípravky s betakaroténom alebo jeho výťažkami dokážu zvýšiť ochranu pokožky pred slnečným žiarením. „Betakarotén sa dáva do súvislosti s prípravou pokožky na opaľovanie u ľudí trpiacich solárnymi alergiami. Vitamíny C a E posilňujú ochranné schopnosti kože a zároveň predlžujú pretrvávanie pigmentácie, teda opálenia. Ak fajčíte, voľte radšej prirodzenú formu betakaroténu,“ radí odborníčka. Náš tip: Voľnopredajné prípravky začnite užívať aspoň 2 až 3 týždne pred odchodom na dovolenku, alebo ak obľubujete slnenie, už je najvyšší čas.
Čo ho v prírode obsahuje? Toto prírodné farbivo nájdete v oranžových a žltých plodinách, napríklad v paradajkách, melónoch, mrkve, karotke, marhuliach a v nektárinkách. Obsahuje ho aj tmavozelená zelenina – rebarbora, brokolica, žerucha, petržlenová vňať, hrášok, špenát... Okrem toho vajcia aj losos. Pri tepelnej úprave k nim pridajte trochu oleja, pretože po premene na vitamín A sa stáva využiteľným iba vďaka tuku.
Pozor!
Ak zjete paradajky krátko pred slnením, môžete dostať alergickú reakciu kože.
3 x hit leta
Rakytník rešetliakový
Prvenstvo medzi potravinami podporujúcimi opaľovanie si opäť udržia plody rakytníka pre vysoký obsah betakaroténu a vitamínu C. Oranžové bobule môžete ochutnať v podobe sirupu, džemu alebo kompótu, prípadne siahnite po výživových doplnkoch či kozmetike s obsahom tejto rastliny.
Goji
Červenkasté plody pripomínajúce šípky sú plodmi kustovnice čínskej. Nájdete ich pod názvom goji (godži). Vo veľkej miere obsahujú karotenoidy aj vitamín E, teda prvky potrebné pre zdravú pokožku. Chuťou pripomínajú brusnice, jablko alebo šípky, zoženiete ich aj sušené. V tradičnej čínskej medicíne ich odporúčajú na podporu dlhovekosti a vitality.
Foto: profimedia.sk
Ryžový olej
Vďaka vysokému obsahu vitamínu E účinkuje ako prírodný antioxidant, udržiava v pokožke vlhkosť a pôsobí aj ako prirodzený UV ochranný faktor. Nájdete ho v nejednom kréme na opaľovanie i v detskej kozmetike, zoženiete ho v bioobchodoch. Využijete ho priamo na pokožku, ale aj v kuchyni na dochutenie šalátov, varenie i vyprážanie, pretože znesie vysoké teploty. Inšpirujte sa ázijskými receptmi – je nízkokalorický a nemení chuť pokrmu.
Alergia na slnko
Koža vystavená slnečnému žiareniu občas zareaguje nepríjemnou vyrážkou, svrbením, zdurením či pupienkami. Ak je priebeh náhly a silný, ale počas pár dní či týždňov pomaly zmizne, nazýva sa polyformná svetelná dermatóza, čiže alergia na slnko. Ak sa podobá väčšmi na akné, môže ísť skôr o alergiu na opaľovacie prípravky či kozmetiku, ktoré zreagovali so slnkom. Na koži sa prejaví aj fotoalergická reakcia slnka a niektorého lieku, ktorý ste užili, či potraviny, ktorú ste zjedli – napríklad antibiotika, sedatíva, citrusov, ľubovníkového čaju či bergamotovej esencie. (k tomu)
Ako sa jej vyhnúť?
Skúste už prvé jarné lúče využívať na „otužovanie“, rešpektujte však fototyp svojej pokožky. Tá si na slnko pri pravidelnom, predlžujúcom sa slnení zvykne a v lete sa nebude správať alergicky. Svoj jedálny lístok obohaťte o potraviny s obsahom zinku, vápnika a betakaroténu, zvýšite tak odolnosť svojej kože. Sledujte príbalové letáky liekov, ktoré užívate, a zaujímajte sa o ich fotoalergický účinok. Náš tip: Z liečív zaberajú na slnečnú alergiu antihistaminiká, pantenol a kortikoidy, ktoré vám predpíše lekár.
Pomôže mi solárium?
Môže vám aj opaľovanie v soláriu pomôcť pripraviť pokožku na opaľovanie? „Nie je to pravda. Opálenie zo solária neochraňuje vašu kožu dostatočne tak, ako ju chráni rovnaký stupeň opálenia po pobyte na slnku, lebo pigment sa rozptyľuje v kožných štruktúrach rozdielne. Pri opálení v soláriu sa získaná pigmentácia vyskytuje len v tenkej vrstve, na rozdiel od prirodzeného zdroja, keď je rovnomerne rozptýlená aj v hlbších vrstvách kože,“ vysvetľuje lekárka. Ďalším dôvodom nižšej ochrany pokožky pri opaľovaní v soláriu je absencia zhrubnutia pokožky, ktorú spôsobuje len prirodzené slnenie. „Ženy, ktoré sú opálené zo solária, sa teda môžu mylne domnievať, že ich koža je dostatočne pripravená na slnenie, použijú nedostatočný ochranný faktor a spália sa.“
Podobné stránky
- Tréning so Zorou Czoborovou: Starosti sedia na krku. Uvoľnite si ho!
- Zbierajte hubu abstinentov! Upraví vám krvný cukor, cholesterol aj krvný tlak. S alkoholom však účinkuje ako antabus!
- Ako prestať fajčiť? Stavíme sa, že s nimi ste to ešte neskúsili
- Lucii nechutí sex a stráni sa zábave v spoločnosti. Život jej ničí baktéria E.coli
- Menopauza: Ako ju prežiť a nezblázniť sa? Tu sú zaručené recepty!
- Vďaka TOMUTO je krásna a plná energie: Budúca manželka Princa Harryho Meghan Markle odtajnila svoj jedálniček!