Tip redakcii
 

Čo (ne)viete o menštruácii: Toto trápi Slovenky

Až polovica pacientok slovenských gynekológov sa sťažuje na nadmerné krvácanie, nepravidelnosť cyklu alebo na jeho príliš bolestivý priebeh. Patríte k nim aj vy?

01. novembra 2012, 12:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Profimedia.sk

Radí Dagmar Psalmanová, gynekologička, ambulancia Agyn, Bratislava

Problémy počas menštruácie vám dokážu skomplikovať každodenné fungovanie v práci aj doma. Intenzívna bolesť v podbruší, hnačka, bolesti hlavy či kolapsové stavy počas menštruácie sú podľa odborníkov považované za psychosomatickú poruchu, teda podmienenú psychikou, a to najmä u žien vo veku do 30 rokov, a súhrnne sa nazývajú dysmenorea. „Ak však bolesti nastanú náhle a ne - vyskytujú sa pravidelne, môžu signalizovať nejaké gynekologické ochorenie. Vtedy je vhodné navštíviť gynekológa,“ odporúča lekárka.

Cyklus sa mení

Menštruáciou, teda krvácaním sa vaše telo zbavuje zvýšenej výstelky maternice, ktorá bola pripravená na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa oplodnenie neuskutočnilo, vajíčko zaniká, spolu s ním odumiera aj vrch ná časť sliznice maternice a spustí sa krvácanie.

 • O meškaní menštruácie sa dá hovoriť, ak neprichádza ani na 5. deň po obvyklom termíne. Skontaktujte sa so svojím lekárom, aby mohol vylúčiť ochorenie alebo tehotenstvo.
 • Prvý menzes sa objavuje okolo veku 11 rokov, najneskôr však v osemnástke. 
 • Menštruačný cyklus sa od prvého menzesu sám upravuje aj niekoľko mesiacov či rokov, je to bežné, a preto nie je dôvod na obavy.
 • Posledný menzes, menopauza, je znakom vyhasnutia vaječníkov a konca plodného obdobia a dostaví sa asi v päťdesiatke.

Už nemusíte trpieť

Znášate každý mesiac okrem samotného krvácania aj bolesti v podbruší, kŕče či napätie v prsníkoch? Na liečbu menštruačných bolestí odborníčka odporúča analgetiká – lieky od bolesti, alebo spazmolytiká – proti kŕčom. Nájdete ich v tabletkovej forme, ako kvapky alebo čapíky. Na komplexné riešenie bolestivého alebo príliš silného krvácania sa v súčasnosti používa kombinovaná hormonálna antikoncepcia vo forme náplastí, tabliet alebo krúžkov. Účinné sú aj vnútromaternicové hormonálne telieska. Okrem toho nájdete v lekárňach viacero výživových doplnkov na báze komplexu vitamínov a minerálov, prípadne bylinkové preparáty a homeopatické lieky.

Lekára vyhľadajte ak...

...má krvácanie iný priebeh ako obyčajne, trvá viac ako 7 dní a je veľmi silné, prípadne sa objaví náhla bolesť, ktorá predtým nebola. Gynekológa navštívte aj vtedy, ak ste nedostali menzes alebo sa stal nepravidelným, ak krvácate medzi cyklami alebo máte silné kŕče.

Je to endometrióza?

Bolestivé prejavy má však aj endometrióza, medzi ženami pomerne časté a obávané gynekologické ochorenie spôsobujúce neplodnosť. „Prejavuje sa opakovanými nepravidelnými bolesťami, no nielen počas menštruácie. Diagnostikuje sa laparoskopicky a na základe výsledkov histologického vyšetrenia z materiálu získaného počas laparoskopie,“ vysvetľuje odborníčka.

Krvné zrazeniny

Menštruačná krv je za normálnych okolností tekutá, hustá, je však iná ako krv zo žíl. No čo ak sa v nej zrazu objavia zhluky či zrazeniny? Zvyčajne to je na druhý-tretí deň krvácania. Sú tmavočervené až červenočierne, niektoré sú veľké ako väčšia minca, iné ako detská päsť. Pri ich vylučovaní odtečie aj zvýšené množstvo krvi, nemáte však bolesti ani iné ťažkosti. „Tento problém sa vyskytuje skôr u žien v strednom veku a po viacnásobných pôrodoch. Je to spôsobené hladinami hormónov a odlučovaním výstelky vo väčších kusoch, čo môže byť sprevádzané aj bolesťou a silnejším krvácaním. V takomto prípade sa odporúčajú rôzne prípravky na zmiernenie krvácania až po hormonálnu liečbu, ale tie sú viazané na lekársky predpis a potrebné vyšetrenia pred nasadením liečby,“ radí Dagmar Psalmanová. Váš gynekológ však pred ich predpísaním vyšetrením vylúči výskyt polypov, myómu maternice, endometriózu aj predčasný nástup menopauzy. Príčinou týchto problémov môže byť nadmerný stres alebo fyzická záťaž, zmena hmotnosti či životného štýlu, ale aj nové lieky.

Poznáte správne údaje?

 • menštruačný cyklus trvá v priemere 26 až 30 dní
 • nie je obmedzený len na priestor vášho podbrušia, ale podieľa sa na ňom aj podmozgová žľaza, hypofýza a medzimozog, hypotalamus, ktoré celý proces riadia vysielaním rôznych hormónov
 • menštruačné krvácanie trvá priemerne 3 až 7 dní a telo počas neho vylúči asi 80 ml krvi 
 • prvé dni môže byť krvácanie strednej intenzity, to znamená, že za deň spotrebujete 4 až 6 vložiek, potom postupne slabne

Iný pohľad na vec

Podľa niektorých alternatívnych teórií o duchovných príčinách cho rôb problém s menzesom trápi tie z vás, ktoré sa nestotožňujú so svojím ženstvom. Zástancovia alternatívnych prístupov odporúčajú: pokúste sa správne pochopiť a prijať svoju ľudskú a ženskú hodnotu, svoje miesto a spoločenskú rolu. Vráťte sa k tradičným hod notám, ktoré môžete dať spoločnosti aj sama sebe: jemnosť, trpezlivosť, empatiu, starostlivosť. A povedzte svojej dospievajúcej dcére aj o svetlejších stránkach ženského poslania. Neodovzdávajte jej iba svoj pocit frustrácie a poľutovanie nad tým, že aj ona začne menštruovať.

Tipy, ktoré vám pomôžu

 • pravidelne primerane športujte
 • udržiavajte si hmotnosť bez nadváhy alebo podvýživy 
 • striedajte prácu a relax, rešpektujte svoj biorytmus
 • naučte sa narábať so stresom
 • dbajte na kvalitné zloženie stravy, prijímajte menej cukru, soli a bielej múky
 • nezabúdajte na dostatočný príjem horčíka, vápnika, zinku, vitamínu C a E a vitamínov skupiny B 
 • pozor na niektoré lieky, ktoré negatívne ovplyvňujú cyklus!

Keď sa vás gynekológ pýta, kedy bol posledný menzes, povedzte mu dátum, kedy sa začala vaša zatiaľ posledná menštruácia.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Čo (ne)viete o menštruácii: Toto trápi Slovenky
Báječná žena/ Sylvia Dernářová