Tip redakcii
 

Detoxikujte sa!

Podľa indickej medicíny za všetky fyzické i psychické problémy môže zlá strava.

24. augusta 2011, 06:00
Masáž korenistým
púdrom
vás zbaví
nečistôt.

Masáž korenistým púdrom vás zbaví nečistôt.

Autor: Daniela Malá

Všetko je v strave. Toto tvrdí indická medicína, ktorá je stará približne päťtisíc rokov. Podľa nej za každý náš problém môže to, čo zjeme, ako to jeme a hlavne, koľko toxínov máme v tele. Tie sú pôvodcom všetkých našich chorôb. A teraz nemáme na mysli len tie fyzické... Podľa ajurvédy, ktorá prenikla už aj na Slovensko, treba zmierniť tempo, začať dbať na to, čo si dávame na tanier a najmä pravidelne sa detoxikovať.

Vyskúšali sme to na vlastnej koži. Teoretických kníh o ajurvéde je síce mnoho, no kým to človek nezažije, nemá dôvod skonštatovať, či to človeku pomáha, alebo nie. Keď sme prvýkrát prišli do ajurvédskeho medicínskeho centra v Bratislave, privítal nás indický lekár. Zaujímavosťou je, že ajurvéda sa v tejto krajine študuje na univerzite, končí sa vysokoškolským diplomom a je uznávaná rovnako ako klasická medicína.

Pri vstupnej prehliadke lekár určí, ktorá z troch „dóš“ u vás prevláda. Kladie vám množstvo otázok, sleduje pohyb očí, testuje vašu pokožku, prehmatáva vás v oblasti brucha... Podľa nich všetky tri dóše, teda vatha, kapha a pitta, musia byť v rovnováhe. Len čo jedna vyčnieva, telo reaguje. Žiaľ, negatívne.

„Dóše sa dajú vyvážiť správnou stravou, ale v prvom rade detoxikáciou organizmu. Keď máte v tele množstvo toxínov a nečistoty, najprv sa ich treba zbaviť, a potom sa môže začať s liečbou konkrétneho problému,“ hovorí doktor Ayur George. Tak sme začali detoxikovať... Na úvod dostanete zelenú indickú tabletku, ktorá vás kompletne vyčistí. Našťastie, žiadne kŕče nenastanú, iba prekvapenie, čo všetko sa v tele skrývalo. Po prvotnej detoxikácii nastáva pomalšia, ktorú by bolo treba pravidelne praktizovať. Najdôležitejšie je piť množstvo tekutín, no ako nás upozornil lekár, dobré je piť prevarenú, trochu teplú vodu. Keď niekto do seba naleje štyri litre chladnej minerálky, ešte to nezaručuje, že z tela idú preč naozaj všetky toxíny. Práve naopak, príliš chladnými nápojmi si môže len zbytočne ublížiť...

Joga vás zbaví únavy a nabije príjemnou energiou.

Očista masážami

„Takisto treba správne naštartovať metabolizmus, trávenie. Dôležité je jesť minimálne trikrát denne, a to výživné, zdravé, teplé jedlá,“ tvrdí lekár. Na začiatku je fajn, keď vám stravu pripravuje priamo v centre tamojší indický kuchár. Napríklad raňajky pozostávajú zo zeleninovej omáčky, ktorá je zahustená kokosovým mliekom, na obed máte ryžu so zeleninou a na večeru čerstvú šťavu z ovocia a ryžu. Samozrejme, strava sa obmieňa... No vždy je typická s rôznymi koreninami.

Alena mala silný ekzém na rukách a chodidlách. Po dvoch mesiacoch špeciálnej liečby jej na niektorých miestach úplne zmizol.

Na druhý deň po radikálnej detoxikácii nás už čakali ďalšie formy očistenia, a to špeciálne masáže. Podľa toho, aký typ ste, vám lekár naordinuje správny olej. „Účinná je napríklad púdrová masáž, keď na vás naše masérky nasypú teplý korenistý púder, ktorým potom ako keby šmirgľujú celé telo, čím ho zbavujú nečistôt,“ vysvetľuje lekár.

Ajurvéda je filozofia, podľa ktorej sa treba učiť žiť. Nielenže človeku pomáha zdravotne, ale aj psychicky. Indický terapeut totiž pracuje aj s vašimi energiami. Preto sa stáva, že po pár dňoch opäť máte silu, životnú energiu... Keď k strave a masážam pridáte ešte aj upokojujúce cvičenie, teda jogu, verte, že konečne sa prestanete zobúdzať s otázkou, prečo ste už ráno unavení. „Vždy si treba nájsť čas na jedlo, pitie, ale aj na relax. Množstvo chorôb je z toho, že sa naháňate, žijete v strese,“ tvrdí náš indický lekár.

Indický lekár Ayur George

Podľa jeho rady treba dať do stravy množstvo zeleniny, a to na tisíc spôsobov. Nezaťažuje tak, ako keď sa budete napchávať vyprážanými jedlami. A taktiež sú v ajurvéde dôležité rôzne koreniny či bylinky, ktoré sú vlastne liekom. Napríklad čaj zo zázvoru rozbehne váš metabolizmus, šafran dodáva životnú energiu, horčičné semienka podporujú trávenie... „Máme výborné skúsenosti s liečbou migrén, nespavosti, depresie, ako aj s liečením rôznych ekzémov, psoriáz. Mali sme i prípad, keď žena dlho nemohla otehotnieť,“ vymenúva lekár rôzne prípady. Pomocou ajurvédy možno zhodiť nadbytočné kilogramy. Mnoho Slovákov začína vyhľadávať ajurvédu nielen z estetického hľadiska, aby schudli či omladli, ale aj pre zdravotné problémy. To je i prípad študentky architektúry. „Keď som sem prišla, mala som obrovské problémy s ekzémom na rukách a chodidlách. Žiadny lekár nevedel povedať, čo to vlastne je. Až tu som zistila, že problémom je moja intolerancia mlieka. Len čo som ho obmedzila, postupne začal ekzém miznúť. Takisto som tu podstupovala rôzne masáže olejmi, ktoré sú zamerané práve na liečenie ekzémov. Po dvoch mesiacoch môžem povedať, že na niektorých miestach ekzém už úplne zmizol, niekde ešte je, no už sa pomaly stráca,“ hovorí nám Alena (21), ktorú k ajurvéde pritiahli zdravotné problémy.

Autor: ŠARM/ Daniela Malá

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Detoxikujte sa!
ŠARM/ Daniela Malá