Tip redakcii
 

Dieťa po štyridsiatke

Počet žien, ktoré sa rozhodnú priviesť na svet dieťa v zrelom veku, sa neustále zvyšuje. Nie vždy to ide bez problémov a rizík. Napriek tomu šanca, že všetko dobre dopadne, je veľmi vysoká.

02. júna 2011, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

V minulosti bolo úplne bežné, že ženy svoje prvé dieťa rodili okolo dvadsiateho roku života a o ďalších dvadsať kočíkovali prvé vnúča. Súčasný trend, ale aj lekári posúvajú vekovú hranicu ďaleko za štyridsiatku. Dokonca aj u prvorodičiek. Práve vďaka modernej medicíne tak dostanú šancu aj páry, ktoré už ani nedúfali. Alebo sa spamätali až teraz, pretože bola dôležitá kariéra, cestovanie a nechcelo sa im vzdávať sa pohodlia. Prípadne deti odrastú, a tak si manželia túžia „vyrobiť“ ešte radosť doslova na poslednú chvíľu. Každá žena, ktorá sa rozhodne počať dieťa vo vyššom veku, si musí uvedomiť, že tehotenstvo ani pôrod nie sú bez rizík. Pre ňu aj pre bábätko.

Klesajúca plodnosť

Či sa nám to páči, alebo nie, naše telo funguje nie podľa materiálneho a sociálneho zabezpečenia, či chuťou a pripravenosťou mať dieťa. Už v tridsiatke klesne pravdepodobnosť, že otehotniete počas plodných dní, na 15 percent, po štyridsiatke sa šanca znižuje na päť percent. A nikto netuší, prečo vy počnete po štyridsiatke svoje druhé či tretie dieťa úplne bez problémov a vaša priateľka v rovnakom veku má obrovský problém otehotnieť prvý raz. Prečo majú prvorodičky nad štyridsať oveľa väčšie problémy s otehotnením ako tie, pre ktoré je tehotenstvo už reprízou? Lekári úlohu pripisujú aj psychike. Kým vy viete, že aj keby sa vám nepodarilo otehotnieť, materské pudy a potreby ste si už uspokojili. Ona sa však snaží chytiť poslednú šancu, s tým je spojený stres, organizmus nie je v pohode a tak dokola... .

Ste riziková

Napriek tomu, že sa vám podarilo úplne bez problémov otehotnieť aj po štyridsiatke, pre lekárov ste riziková. Od začiatku až do konca. Komplikácie spájajúce sa s graviditou u tehotných vo vyššom veku sa vyskytujú oveľa častejšie. Každé štvrté tehotenstvo sa končí spontánnym potratom v priebehu prvého trimestra. Potrápiť vás aj ohroziť plod môže tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak a v poslednom trimestri závažné ochorenie preeklampsia. Tá trápi štyridsiatničky oveľa častejšie ako iné, mladšie ženy. Príznakmi sú opuchy nôh a rúk, vysoký krvný tlak a tiež vysoký obsah bielkovín v moči. Následkom toho vaše bábätko nedostáva dostatok živín potrebných pre svoj vývoj a spomaľuje sa jeho rast. Bohužiaľ, lekári musia veľa ráz v tomto prípade pristúpiť k predčasnému pôrodu cisárskym rezom. Ten vám väčšinou hrozí, aj keď budete rodiť v termíne. Vo vyššom veku sú pôrodné cesty už tuhé, svalstvo je menej pružné,cové hrdlo sa ťažšie otvára. Tu je tiež zaujímavý fakt, že spomínané prob - lémy trápia prvorodičky častejšie ako tie, ktoré už dieťa na svet priviedli.

Bude zdravé?

Súčasná medicína dokáže včas odhaliť takmer všetky závažné poškodenia plodu. Vyšší vek matky prináša so sebou totiž aj podstatne vyššie riziko genetických poškodení. Najčastejšie sa vyskytuje Downov synd róm, zriedkavejšie rázštep chrbtice a hornej pery. Odhaliť ich dokáže štandardné ultrazvukové vyšetrenie a po prvom trimestri krvné testy. Ide o AFP triple testy, ktoré dokážu s 95-percentnou pravdepodobnosťou upozorniť na prípadné poškodenie. Stáva sa tiež, že spomínané testy poukážu na problém a žena porodí zdravé dieťatko. Skúmané hodnoty totiž dokážu byť diametrálne odlišné už s odstupom jedného-dvoch týždňov. Potom stačí, ak vám lekár nesprávne vypočítal predpokladaný termín pôrodu.

Na istotu

To, že bude vaše dieťatko zdravé, vám s istotou potvrdí až amniocentéza, čiže odber plodovej vody. Vyšetrenie vám lekár odporúča na základe výsledkov AFP testov či ultrazvuku a tiež s ohľadom na vek. Na Slovensku sa amniocentéza automaticky ponúkne už po 35. roku ženy. Rozhodnutie, či ju podstúpite, je iba na vás. Robí sa medzi 15. a 18. týždňom gravidity a na výsledky si počkáte dva až tri týždne. Ak sa potvrdí poškodenie, interrupciu môžete v tomto prípade podstúpiť až do 24. týždňa. Mnoho žien sa vyšetrenie rozhodne nepodstúpiť, najmä ak výsledky AFP testov boli v poriadku a amniocentéza bola odporúčaná lekárom iba s ohľadom na ich vek. Prípadne sú rozhodnuté svoje dieťa priviesť na svet za každú cenu. Dobrá správa je, že zdravých detí sa rodí nepomerne viac. Štatistiky sú priaznivé.

Výhody materstva po 40-ke

Staršie matky sú oveľa lepšie psychicky pripravené na materstvo. Prípadné zdravotné problémy v tehotenstve zvládajú s väčším pokojom. Všetko si viac užívajú, vychutnávajú. Tiež sú väčšinou materiálne lepšie pripravené. Po materskej sa majú kam vrátiť, keďže majú rozbehnutú kariéru. Po pôrode sú pri bábätku pokojnejšie, trpezlivejšie. Veľa žien tvrdí, že je to ten naj lifting.

Plánujete tehotenstvo po štyridsiatke?

- Vy aj váš partner by ste si mali byť úplne istí, že ste zdraví

- Absolvujte kompletnú preventívnu prehliadku, dajte si urobiť cytologické gynekologické vyšetrenie

- Dajte si urobiť aj s partnerom genetické testy, nech viete, aké riziká vám hrozia

- Upravte si jedálny lístok, športujte, zabudnite na cigarety a alkohol

- Užívajte výživové doplnky, dôležité je najmä železo a kyselina listová

Slovensko verzus Česko

Na Slovensku sa zo zákonného zdravotného poistenia uhrádzajú dva až tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie u žien do ukončeného 38. roku života. Po tejto vekovej hranici si pacientka hradí všetky výkony sama. Na Slovensku nemáme zákon, ktorý by stanovoval hornú vekovú hranicu pre umelé oplodnenie. Existujú iba hranica etická, ktorú si určili lekári. Je ňou 45. rok života ženy. A je na každom lekárovi,

V Česku vám „zabezpečia“ dieťa aj po prechode. Potrebovať budete 77-tisíc českých korún. U našich susedov dokonca uvažujú, že zvýšia zákonom stanovenú vekovú hranicu pre umelé oplodnenie z terajších 48 na 54 rokov. Lekári tam bijú na poplach. Podľa nich nie je správne, etické a ani zo zdravotného hľadiska vhodné, aby sa za tisíce plánovane „vyrábali“ budúce siroty. či ju bude dodržiavať.

Radí gynekológ – pôrodník Milana Papcuna:

Aký je rozdiel medzi prvorodičkami po 40-ke a viacrodičkami?

– Určite je rozdiel medzi prvorodičkou a viacrodičkou po štyridsiatke. Žena, ktorá už rodila, má sama vlastnú skúsenosť s graviditou aj s pôrodom a aj organizmus viacrodičky si už ‚to svoje‘ absolvoval, teda je pripravený na zmeny, ktoré sa v tele matky už raz odohrali.

Mávajú staršie prvorodičky iné zdravotné problémy, sú tam iné zdravotné riziká ako u žien, čo už rodili?

– Je to jedno.

Znášajú prvorodičky vo všeobecnosti horšie tehotenstvo ako staršie mamičky viacerých detí alebo je to individuálne?

– Prvorodičky znášajú horšie tehotenstvo ako viacrodičky. Nedá sa to však absolútne globalizovať. Ale myslím si, že žena, ktorá to už absolvovala, bude prežívať to ďalšie tehotenstvo ako vec, ktorú už raz prežila a dokázala sa s problémami a ťažkosťami v gravidite vyrovnať.

Pripravujú sa lekári nejako špecificky na pôrod starších matiek?

– Pripravujú sa na to, že pravdepodobne sa gravidita ukončí cisárskym rezom.

Aký vek je z medicínskeho hľadiska ešte prijateľný pre tehotenstvo?

– Myslím si, že do 50. roku veku. Nemož no to však abso - lutizovať, napokon, sú známe prípady, že aj staršie ženy porodili. Všetko závisí od zdravotného stavu oboch partnerov, či už fyzického, alebo psychického, a od podmienok, do ktorých sa dieťa narodí .

Rodia staršie ženy cisárskym rezom, ak ide o prvorodičky?

– Spravidla áno. Lekári sa tak snažia minimalizovať riziká, ktoré by mohli ohrozovať na zdraví a živote tak matku, ako aj plod.

Najstaršia žena, ktorá sa kedy stala matkou, bola sedemdesiat ročná Indka Omkari Panvarová. V roku 2008 porodila zdravé dvojčatá. Samozrejme, po oplodnení v skúmavke. Otázkou je, koľko z ich života im dokáže byť mamou na plný úväzok so zabezpečením všetkých potrieb.

Autor: Plus JEDEN DEŇ pre ženy/ Oľga Viestová, Marika Studeničová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Dieťa po štyridsiatke
Plus JEDEN DEŇ pre ženy/ Oľga Viestová
Marika Studeničová