Dátum: Piatok 30.09.2016 Dnes oslavuje: Jarolím Zajtra: Arnold

Práve číta: 32805

 

 
 • Poslať e-mailom
 • Vytlačiť článok
 • Facebook
 • Napíšte nám
 • Zdielať s ostatnými

Intímnych infekcií sa zbavíte, ak sa vzdáte sladkostí či čipkovanej bielizne

Zdroj: Šarm/Katarína Čulenová 19. máj 2013, 08:00
Foto: Profimedia.sk Mykózy trápia ženy čoraz častejšie.

Nad mykotickými infekciami v intímnej zóne sa dá vyhrať. Viete sa však vzdať napríklad sladkostí a sexi čipkovanej bielizne?

Unavená, tesne pred menštruáciou, len nedávno dobrala antibiotiká, v sexi tangách z umelých vláken a obtiahnutých rifliach, s blistrom antikoncepčných tabletiek v kabelke, lížuca veľkú sladkú zmrzlinu, ktorá má zahnať stres. Aj takto vyzerá adeptka na to, aby sa v jej tele začali bláznivo množiť kvasinky, s ktorými inak žije v mieri.

Akoby toho nežnejšia časť ľudstva nemala dosť, mykózy trápia ženy čoraz častejšie. Teplejšie mesiace v roku, ktoré sa už prihlásili o slovo, kvasinkám prajú síce viac, ale niektoré faktory predsa len ovplyvniť ťažko. Nikto sa pre hrozbu kvasinkovej infekcie predsa nevzdá napríklad potomka. Áno, aj krásne obdobie čakania na dieťa sa môže stať živnou pôdou pre nepríjemnú infekciu. Tak si to zhrňme. Čomu by sme sa teoreticky mali vyhnúť, aby sa kvasinky nehlásili o slovo? Zo zoznamu je jasné, že nie vždy to ide.

1. Kortikosteroidy a antibiotiká. Hlavne širokospektrálne, tetracyklín, cefalosporíny, ampicilín majú tendenciu likvidovať prirodzené prostredie v pošve.

2. Mechanická antikoncepcia a častý sex. Zlá správa je, že aj keď presedláte na hormonálnu antikoncepciu a doprajete si milovanie pomenej, nemusíte vyhrať. Kvasinky vedia sex poriadne znepríjemniť, pretože spôsobujú bolestivosť.

3. Neliečená cukrovka.

4. Priliehavá syntetická bielizeň. Zvyšuje teplo a vlhko, ktoré kvasinkám robí dobrú pohodu. Preto sú postrachom aj termálne bazény.

5. Tehotenstvo. V tomto období sa s mykózou stretne až osemdesiat percent žien. Gravidita takisto zvyšuje hrozbu, že sa po preliečení ochorenie rýchlo vráti.

6. Oslabená imunita. Choroba, genetika, zlá strava, vyčerpanosť, intenzívny stres, aj to sa podieľa na zníženej obranyschopnosti.

7. Estrogénová liečba v prechode.

8. Zásadité prostredie. Intímne partie by mali mať ideálne kyslé prostredie, teda pH od tri do štyri. Pri pH 6 sa napríklad Candide albicans, ktorá vyvoláva problémy najčastejšie, slušne darí.

Čo pomáha?

Našťastie, existujú možnosti, ako s mykózou zatočiť. Gély, masti, tabletky na lekársky predpis aj bez neho. Problém zažehnajú do niekoľkých dní, ale ak sa vám problémy stále vracajú, treba počítať aj s niekoľkotýždňovou alebo aj niekoľkomesačnou liečbou antimykotikami v tabletkách, ktoré prenikajú do celého organizmu, nepôsobia len lokálne. Tú by mal už riadiť lekár a vy by ste mali byť disciplinovaná. Je to ako s antibiotikami. Treba ich doužívať do konca a neprestať, ak zmiznú príznaky.

Ak ste náchylné na mykózy:

 • Vzdajte sa cukru a potravín s jednoduchými škrobmi, ktoré podporujú množenie kvasiniek, veď život sa dá osladiť aj inak. S ovocím tiež opatrne, hlavne so sušeným.
 • Do jedálneho lístka zaraďte čo najviac zeleniny, vyhýbajte sa pečivu a chlebu z bielej múky, potravinovým dochucovadlám.
 • Nepite alkohol.
 • Noste bavlnenú spodnú bielizeň a vzdušné oblečenie.
 • Nepoužívajte parfumované vložky ani tampóny počas menštruácie. Ak ich už musíte použiť, vymieňajte ich každú hodinu.
 • Vyhýbajte sa bazénom so silne chlórovanou vodou aj termálnej vode.
 • Používajte kozmetiku určenú na intímnu hygienu.
 • Užívajte probiotiká v nesladených jogurtoch či v tabletkách.
 • Skúste enzýmy. Odborný časopis Česká gynekologie práve priniesol informáciu o podpornej liečbe opakovaných vaginálnych mykóz enzýmovým liekom Wobenzym. Najskôr boli sledované ženy, ktoré aj napriek liečbe antimykotikami trpeli infekciou štyrikrát až deväťkrát za rok. Keď desať týždňov užívali Wobenzym, dve tretiny z nich ostali celý rok úplne bez mykóz. Aj zvyšná tretina sa však tešila z ich výrazného poklesu. Po uplynutí ďalších troch rokov sa zistilo, že účinok enzýmov proti opakovaniu tohto nepríjemného ochorenia stále pretrvával.

Tip Glancu: Ak cítite, že niečo tam dole nie je v poriadku, v lekárni si môžete kúpiť jednoduchý kvasinkový test a včas zakročiť.


 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Ohrozujú vás parazity? Prejavy sú nenápadné. Odčervujte sa!

Poviete si, že vás sa to netýka, lebo úzkostlivo dbáte na hygienu. Ale čo...
 

Zdravá ako po masle: Urobte si doma ghee a použite ho ako liek. Ako?

Myslíte si, že maslo a zdravý životný štýl sa navzájom vylučujú? Omyl. Treba...
 

Energia pre mozog: 7 surovín, ktoré roztočia lenivé mozgové kolieska

Na dovolenke ste si perfektne oddýchli, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať?...
 

Oranžové korenie: Aksamietnica vás zachráni po opici aj pri plesniach

U nás sa používa hlavne na okrasu, v Gruzínsku je však aksamietnica tradičnou...
 

Mozog by cvičil neurobik: Čo ešte treba robiť, aby ste ho naštartovali?

Ako si uchovať skvelú pamäť, bystrý úsudok a duševnú sviežosť? Nedovoľte...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.