Tip redakcii
 

Intímnych infekcií sa zbavíte, ak sa vzdáte sladkostí či čipkovanej bielizne

Nad mykotickými infekciami v intímnej zóne sa dá vyhrať. Viete sa však vzdať napríklad sladkostí a sexi čipkovanej bielizne?

19. mája 2013, 08:00
Mykózy trápia ženy čoraz častejšie.

Mykózy trápia ženy čoraz častejšie.

Autor: Profimedia.sk

Unavená, tesne pred menštruáciou, len nedávno dobrala antibiotiká, v sexi tangách z umelých vláken a obtiahnutých rifliach, s blistrom antikoncepčných tabletiek v kabelke, lížuca veľkú sladkú zmrzlinu, ktorá má zahnať stres. Aj takto vyzerá adeptka na to, aby sa v jej tele začali bláznivo množiť kvasinky, s ktorými inak žije v mieri.

Akoby toho nežnejšia časť ľudstva nemala dosť, mykózy trápia ženy čoraz častejšie. Teplejšie mesiace v roku, ktoré sa už prihlásili o slovo, kvasinkám prajú síce viac, ale niektoré faktory predsa len ovplyvniť ťažko. Nikto sa pre hrozbu kvasinkovej infekcie predsa nevzdá napríklad potomka. Áno, aj krásne obdobie čakania na dieťa sa môže stať živnou pôdou pre nepríjemnú infekciu. Tak si to zhrňme. Čomu by sme sa teoreticky mali vyhnúť, aby sa kvasinky nehlásili o slovo? Zo zoznamu je jasné, že nie vždy to ide.

1. Kortikosteroidy a antibiotiká. Hlavne širokospektrálne, tetracyklín, cefalosporíny, ampicilín majú tendenciu likvidovať prirodzené prostredie v pošve.

2. Mechanická antikoncepcia a častý sex. Zlá správa je, že aj keď presedláte na hormonálnu antikoncepciu a doprajete si milovanie pomenej, nemusíte vyhrať. Kvasinky vedia sex poriadne znepríjemniť, pretože spôsobujú bolestivosť.

3. Neliečená cukrovka.

4. Priliehavá syntetická bielizeň. Zvyšuje teplo a vlhko, ktoré kvasinkám robí dobrú pohodu. Preto sú postrachom aj termálne bazény.

5. Tehotenstvo. V tomto období sa s mykózou stretne až osemdesiat percent žien. Gravidita takisto zvyšuje hrozbu, že sa po preliečení ochorenie rýchlo vráti.

6. Oslabená imunita. Choroba, genetika, zlá strava, vyčerpanosť, intenzívny stres, aj to sa podieľa na zníženej obranyschopnosti.

7. Estrogénová liečba v prechode.

8. Zásadité prostredie. Intímne partie by mali mať ideálne kyslé prostredie, teda pH od tri do štyri. Pri pH 6 sa napríklad Candide albicans, ktorá vyvoláva problémy najčastejšie, slušne darí.

Čo pomáha?

Našťastie, existujú možnosti, ako s mykózou zatočiť. Gély, masti, tabletky na lekársky predpis aj bez neho. Problém zažehnajú do niekoľkých dní, ale ak sa vám problémy stále vracajú, treba počítať aj s niekoľkotýždňovou alebo aj niekoľkomesačnou liečbou antimykotikami v tabletkách, ktoré prenikajú do celého organizmu, nepôsobia len lokálne. Tú by mal už riadiť lekár a vy by ste mali byť disciplinovaná. Je to ako s antibiotikami. Treba ich doužívať do konca a neprestať, ak zmiznú príznaky.

Ak ste náchylné na mykózy:

  • Vzdajte sa cukru a potravín s jednoduchými škrobmi, ktoré podporujú množenie kvasiniek, veď život sa dá osladiť aj inak. S ovocím tiež opatrne, hlavne so sušeným.
  • Do jedálneho lístka zaraďte čo najviac zeleniny, vyhýbajte sa pečivu a chlebu z bielej múky, potravinovým dochucovadlám.
  • Nepite alkohol.
  • Noste bavlnenú spodnú bielizeň a vzdušné oblečenie.
  • Nepoužívajte parfumované vložky ani tampóny počas menštruácie. Ak ich už musíte použiť, vymieňajte ich každú hodinu.
  • Vyhýbajte sa bazénom so silne chlórovanou vodou aj termálnej vode.
  • Používajte kozmetiku určenú na intímnu hygienu.
  • Užívajte probiotiká v nesladených jogurtoch či v tabletkách.
  • Skúste enzýmy. Odborný časopis Česká gynekologie práve priniesol informáciu o podpornej liečbe opakovaných vaginálnych mykóz enzýmovým liekom Wobenzym. Najskôr boli sledované ženy, ktoré aj napriek liečbe antimykotikami trpeli infekciou štyrikrát až deväťkrát za rok. Keď desať týždňov užívali Wobenzym, dve tretiny z nich ostali celý rok úplne bez mykóz. Aj zvyšná tretina sa však tešila z ich výrazného poklesu. Po uplynutí ďalších troch rokov sa zistilo, že účinok enzýmov proti opakovaniu tohto nepríjemného ochorenia stále pretrvával.

Tip Glancu: Ak cítite, že niečo tam dole nie je v poriadku, v lekárni si môžete kúpiť jednoduchý kvasinkový test a včas zakročiť.

Autor: Šarm/Katarína Čulenová
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.