Tip redakcii
 

Je pre vás ranné vstávanie utrpením? S nami to zvládnete!

Držte sa našich rád a ranné prebúdzanie do práce či do školy bude pre vás menej bolestivé.

07. marca 2012, 08:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Pod teplou perinou by ste strávili najradšej celé dopoludnie, nebyť každodenných povinností. Nepomáha ani posunutie budíka o polhodinu, pretože aj o tridsať minút ste rovnako ospalá a unavená... Aj vy patríte k ľuďom, pre ktorých je ranné vstávanie utrpením?

Kvalitný spánok

Ak je pre vás ranné vstávanie nepríjemné už dlhé obdobie, možno sa mýlite v tom, že sa pokladáte skôr za nočnú sovu než ranného škovránka. Ponocovaním v skutočnosti nerešpektujete a nasilu meníte svoj biorytmus. Najlepším spôsobom, ako predísť rannej únave, je kvalitný spánok. To znamená vo vyvetranej, neprekúrenej a zatemnenej spálni, na pohodlnom matraci a nie príliš vysokom vankúši. V nočných hodinách sa vyhnite práci na počítači aj sledovaniu televízie.

V skutočnosti len predráždia vašu unavenú myseľ aj mozog. Navyše žiariaca obrazovka mozgu signalizuje, že je ešte deň, a nedovolí vám začať odpočívať. Program, ktorý potrebujete vidieť v televízii, si jednoducho nahrajte. Prácu lepšie a rýchlejšie spravíte ráno, oddýchnutá a svieža.

Nájdite si motiváciu

Ranné vstávanie si často znechucujete sama tým, že v mysli preberáte, čo nepríjemné vás čaká cestou do práce či v práci. Prestaňte sa ľutovať a zamerajte sa na príjemné udalosti, ktoré vás čakajú. Vnímajte ranné vstávanie ako bežnú súčasť života, zbytočne sa naň nesústreďujte. Dbajte tiež na psychohygienu a večer nezaspávajte zaťažená starosťami. Pokúste sa dostať do rozpoloženia, ktoré vám umožní pokojne zaspať a počas spánku relaxovať. Inak vašu psychiku neustále preťažuje vnútorné napätie, ktoré vám nedovolí vyspať sa, preto sa ráno cítite ako vyžmýkaný citrón.

Pravidelne športujte

Za rannou únavou sa môže skrývať aj nedostatok fyzickej aktivity počas dňa. Pravidelne a primerane športujte alebo šantite vonku s deťmi. Zažijete pritom príval endorfínov, adrenalínu a nefalšovanej radosti, že razom zabudnete na únavu! Telo sa mierne spotí a vyplaví toxíny, ktoré otravujú vaše vnútro, a tiež spôsobujú, že vám chýba energia.

Vyskúšajte tento cvik!

V stoji sa pomaly dvíhajte do stoja na špičkách nôh a zároveň ruky dvíhajte nad hlavu, akoby ste sa naťahovali po dobrom spánku. V tejto natiahnutej pozícii sa môžete aj poprechádzať. Obmenou tohto cviku je natiahnutie a prechádzanie v stoji na pätách. Potom si dôkladne, no jemne prstami rúk trite celé ušné lalôčiky zhora nadol. Môžete zopakovať, kým nepocítite, ako zdola nahor vaším telom prejde vlna energie.

Z vyhriatej postele vás „vykopne“

  • obľúbená hudba – nepríjemné pípanie budíka vymeňte za rádiobudík
  • veľa svetla – odtiahnite závesy, rozsvieťte si viac svetidiel
  • čerstvý chladný vzduch – vyvetrajte celý byt
  • teplá sprcha a sprchovací gél s mätou, citrónom alebo grapefruitom
  • dva poháre čistej vody vypité počas ranného chystania za povinnosťami 
  • teplý nápoj, napríklad zelený čaj, káva alebo kakao
  • sladké, no nie príliš sýte raňajky, napríklad chlieb s džemom, müsli zaliate vodou či sladké pečivo

Na spánok sa ukladajte medzi 22. a 23. hodinou. Cez pracovné dni vstávajte vždy v rovnakom čase, cez víkend si pospite trocha dlhšie, najviac však o hodinku. Príliš krátky ani príliš dlhý spánok vás neosvieži.

Autor: Báječná žena

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Je pre vás ranné vstávanie utrpením? S nami to zvládnete!
Báječná žena