Tip redakcii
 

Kokos vám vyčistí chrup: Vyrobte si domácu zubnú pastu

Agresívne chemické prísady možno v zubnej paste čoskoro nahradí kokosový olej. Írski vedci zistili, že vynikajúco pôsobí proti baktériám spôsobujúcim zubný kaz.

29. októbra 2012, 09:00
Domácu zubnú pastu si vyrobíte úplne jednoducho.

Domácu zubnú pastu si vyrobíte úplne jednoducho.

Autor: Shutterstock

Vedci z Athlonského technologického inštitútu testovali účinok viacerých rastlinných olejov na baktériu Streptococcus mutans, ktorá žije v ústnej dutine človeka, prichytáva sa na zuboch a vylučuje agresívnu kyselinu. Zistili, že kokosový olej pri štiepení pomocou enzýmov výrazne brzdí jej rast. „Prírodný olej z kokosového orecha by mohol byť atraktívnou alternatívou v produktoch zubnej hygieny,“ uvažuje Damien Brady, vedúci výskumu. Mohol by nahradiť napríklad takú chemickú prísadu, ako je triclosan. Ide o silné činidlo, ktoré pôsobí nielen proti baktériám na zuboch, ale aj proti kvasinkám v ústnej dutine. „Výhodou je aj to, že tento prírodný olej účinkuje už v relatívne nízkych koncentráciách,“ dodáva odborník.

„Protizápalové a upokojujúce účinky kokosového oleja poznám, ale skôr v súvislosti s masážami. VThajsku som také absolvovala. Boli úžasné, ale hriešne drahé,“ hovorí zubná lekárka MUDr. Miroslava Ducková. „V zubnej paste som sa s ním zatiaľ nestretla, ale v posledných rokoch sú v trende bioprodukty a prírodná kozmetika. Výnimkou nie sú ani zubné pasty.“

S fluórom či bez?

Čoraz väčšej obľube sa tešia zubné pasty s prísadami z éterických olejov, rastlinných extraktov, ako je harmanček, šalvia alebo citrón, a s vôňou jahôd, mäty či zeleného čaju. Novinkou je kokosový olej. Doktorka Ducková však upozorňuje: „Musíte si uvedomiť, že zubné pasty už dávno nemajú len čistiaci efekt, ale aj špecifické účinky. Niektoré obsahujú aminfluorid, laicky fluór, ktorý zosilňuje sklovinu a zabraňuje tvorbe zubného kazu. Do iných sa pridávajú látky, ktoré zapĺňajú otvorené ,póry‘ skloviny a dentínu pri zvýšenej citlivosti zubov. V ďalších sa nachádzajú bylinné zložky, ktoré intenzívne preliečia zapálené ďasno.“

Preto zubná lekárka odporúča striedať zubné pasty podľa toho, aké aktuálne problémy v ústnej dutine máte. „Pred použitím si vždy skontrolujete ich zloženie. Pozor najmä na harmanček, veľa ľudí má naň alergiu!“ To, či si kúpite pastu z prírodnej kozmetiky, alebo klasickú, je vec vášho výberu. Najdôležitejší je vždy spôsob, akým si zuby vyčistíte. Správna technika je stieranie od ďasien smerom von.

Vyrobte si ju doma

Kokosovú zubnú pastu bez fluóru si môžete vyrobiť aj sami: Zmiešajte jeden diel čistého kokosového oleja s jedným dielom prášku do pečiva. Pridajte trošku sladkého xylitu alebo stévie a pre sviežu chuť kvapku mätového éterického bioolejčeka.

V kuchyni aj kozmetike

Kvalitný kokosový olej sa používa v kuchyni ako zdravý variant živočíšnych tukov. Krásna austrálska modelka Miranda Kerrová sa bez neho nezaobíde: „Každý deň si štyri kvapky oleja pridám do šalátu, varenia, alebo do zeleného čaju.“ Zvnútra ho môžete užívať po lyžičkách pri celkovej detoxikácii. Pre svoje antibakteriálne a protiplesňové účinky a schopnosť udržať vlhkosť v pokožke sa využíva aj v alternatívnej medicíne a kozmetike. Urýchľuje hojenie rezných rán a odrenín, pomáha odstraňovať šupiny v hlave, zmierňuje vypadávanie vlasov, akné, ekzémy. Pôsobí ako prirodzená ochrana pier, dá sa ním odličovať.

Autor: ZDRAVIE
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.