Dátum: Pondelok 23.01.2017 Dnes oslavuje:

Miloš Zajtra: Timotej

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Máte za sebou preventívnu prehliadku? Vyznajte sa v skratkách a značkách výsledkov

Zdroj: Báječná žena/ JANA BROŽÍKOVÁ 07. júna 2011, 06:00
Foto: Profimedia.sk Ilustračná fotografia

Boli ste na preventívnej prehliadke, ale nie všetky výsledky máte v norme? Neprepadajte panike. Poradíme vám, ako sa vyznať v skratkách a číslach laboratórnych rozborov.

Základná preventívna prehliadka zahŕňa komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov, kontrolu stavu očkovania, napríklad proti tetanu, vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrolu hmotnosti vrátane rád a dokumentácie. Pri preventívnej prehliadke vám urobia rozbor krvi a moču.

Laboratórne vyšetrenia zahŕňajú nasledujúce parametre:

S-ALT

Norma u žien: 0,10 – 0,60 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,10 – 0,85 μkat.l-1

Alanínaminotrasferáza je enzým, ktorý sa nachádza vo viacerých orgánoch, ale v najväčšom množstve v pečeni. Pri poškodení pečeňových buniek sa vyplavuje do krvi. Zvýšené hodnoty Namerané hodnoty vyššie ako 0,60 u žien a 0,85 u mužov zvyčajne signalizujú poškodenie pečene.

S-CHOL

bez KV (kardiovaskulárneho) rizika: 3,5 – 5,0 mmol.l-1

s KV (kardiovaskulárnym) rizikom a DM (cukrovkou): 3,5 – 4,5 mmol.l-1

Cholesterol je steroidná látka, ktorá sa nachádza vo všetkých tkanivách vrátane krvi. Je nevyhnutný na tvorbu hormónov a vitamínu D. Pomáha spracúvať tuky a je ukazovateľom tukového metabolizmu. Zvýšené hodnoty Vysoká koncentrácia v krvi prináša zdravotné riziká, najmä rozvoj srdcovo-cievnych ochorení. Znížené hodnoty Príliš nízke koncentrácie cholesterolu sú typické pre ťažké ochorenia pečene, nádorové a niektoré chronické choroby.

S-AST

Norma u žien: 0,10 – 0,60 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,10 – 0,75 μkat.l-1

Aspartátaminotrasferáza sa nachádza vo viacerých orgánoch, napríklad v pečeni, kostrovom svalstve, myokarde (srdcovej svalovine) a erytrocytoch (červených krvinkách). Zvýšené hodnoty Hodnoty stúpajú pri akútnom infarkte myokardu, pri ochoreniach pečene, kostrových svalov, ale aj po dlhotrvajúcej fyzickej námahe. Znížené hodnoty Môžu naznačovať nedostatok vitamínu B6.

S-TAG

Norma: 0,45 – 1,75 mmol.l-1

Triacylglyceroly – zložité tuky – sú veľmi dôležitou živinou. Spálením 1 gramu získa organizmus väčšie množstvo energie ako pri spálení rovnakého množstva cukrov alebo bielkovín. Koncentrácia v krvi sa mení v závislosti od času odberu; po jedle sa výrazne zvyšuje. Zvýšené hodnoty Vysoká hladina triacylglycerolov (spolu s hladinou cholesterolu) patrí k rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Vyššie hodnoty sú príznakom primárnych porúch tukového metabolizmu (dyslipoproteinémií) a sú typické aj pre diabetes mellitus. Znížené hodnoty Sprevádzajú hladovanie, ochorenia pečene v pokročilých štádiách a všetky ťažké chronické choroby.

GMT

Norma u žien: 0,08 – 0,65 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,13 – 1,0 μkat.l-1

Gama-glutamyltrasferáza patrí medzi tzv. indukčné enzýmy, ktoré sa vo zvýšenej miere vytvárajú vplyvom nejakého podnetu, ako je alkohol, liečivá, drogy. GMT má veľký význam pri diagnostike ochorení pečene a žlčových ciest. Zvýšené hodnoty Prezradia každého, kto holduje alkoholu, ale môžu sa objaviť aj u ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky. Príčinou zvýšenia môže byť upchatie žlčových ciest, žlčové kamene, prípadne aj nádor pankreasu alebo pečene. Znížené hodnoty Môžu naznačovať zníženú činnosť štítnej žľazy (hypotyreózu).

S-GLU

Norma: 4,0 – 5,5 mmol.l-1

Glukóza je najdôležitejšou živinou, všetky bunky a orgány ľudského tela ju môžu využívať ako zdroj energie. Jej koncentrácia v krvi stúpa po najedení a klesá pri hladovaní. Ak je glukóza dlhodobo v norme, nehrozí vám rozvoj diabetu. Zvýšené hodnoty Hyperglykémia, čiže zvýšené hodnoty glukózy, môže poukazovať na rôzne ochorenia, ako je diabetes mellitus, ochorenie pankreasu, pečene, štítnej žľazy, vrodená metabolická porucha i nádor nadobličiek. Hladinu glukózy môžu zvyšovať aj mnohé lieky. Znížené hodnoty Hypoglykémia, čiže nízke hodnoty, sa môže vyskytnúť pri zníženej činnosti nadobličiek, ochorení pečene, hladovaní, fyzickej námahe a pri niektorých nádoroch.

S-Krea

Norma u žien: 44 – 80 μmol.l -1

Norma u mužov: 62 – 106 μmol.l -1

Kreatinín je odpadový produkt metabolizmu, ktorý sa vylučuje obličkami. Vzniká po uvoľnení energie z kreatínfosfátu, ktorý tvorí dôležitú zásobu energie vo svaloch. Koncentrácia kreatinínu v krvi závisí od veľkosti svalovej hmoty a od funkcie obličiek. Čím je väčšia svalová hmota, tým vyššia je koncentrácia kreatinínu v krvi. Napríklad kulturisti ho majú oveľa viac ako drobná žena, ktorá nikdy nešportovala. Zvýšené hodnoty Signalizujú poruchy obličiek, preto je potrebné ďalšie vyšetrenie u nefrológa. Znížené hodnoty Sú typické pre ľudí so slabou svalovou hmotou či už z nedostatku telesnej aktivity, alebo pri niektorých chorobných stavoch.

Rizikové faktory

Neovplyvniteľné

- dosiahnutie určitého veku – muži nad 50 rokov, ženy nad 55 rokov

- rodinné zaťaženie – výskyt srdcovo-cievnych ochorení či diabetu 2. typu v rodine

Ovplyvniteľné

- výška krvného tlaku

- hladina cholesterolu

- telesná hmotnosť

- nefajčenie a obmedzenie pitia alkoholu

- fyzická aktivita

Prečo prevencia?

Civilizačným chorobám patria prvé miesta v rebríčku úmrtnosti. Ich rozvoju môžete predísť, ak poznáte rizikové faktory a svoj zdravotný stav a podľa toho upravíte svoj spôsob života.

Podľa odhadu na Slovensku zomiera ročne okolo 65 000 ľudí, z toho asi 55 percent na následky ochorení srdca a ciev. Údaje o výskyte rakoviny a zhubných nádorov sú alarmujúce – za posledných 30 rokov stúpol počet prípadov asi 300-násobne. V súčasnosti u nás každý piaty človek zomiera v dôsledku rakoviny. Narastá aj početnosť metabolických chorôb. Na Slovensku je evidovaných vyše 200-tisíc diabetikov.

Využite šancu

V rámci úhrady zo zdravotného poistenia má každý poistenec nad 18 rokov raz za dva roky nárok na základnú preventívnu prehliadku. U vybraných skupín poistencov sa táto prehliadka ešte dopĺňa ďalšími vyšetreniami. Z dôvodu narastajúceho počtu civilizačných ochorení lekári odporúčajú doplniť základnú prehliadku o ďalšie vyšetrenia a absolvovať ju každý rok. Základným kritériom pri výbere zloženia preventívnej prehliadky, to znamená, aké vyšetrenia vám urobia, je vek, pohlavie a rodinné zaťaženie. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Prirodzené rušiče: Zharmonizujte si prostredie kameňmi či sviečkou

Svoje prostredie si našťastie môžete vyčistiť pomerne jednoduchým spôsobom....
 

Nezdravé bývanie: POZOR na negatívny účinok geopatogénnych zón u vás doma

Negatívne vibrácie spôsobujú aj nevhodne umiestnené dvere, okná či zle...
 

Intímne omladenie: Ťažkosti môže pomôcť zmierniť zákrok špeciálnym laserom

Pribúdajúce roky sa podpisujú nielen pod vašu tvár, ale aj pod intímne miesta....
 

Vypestujte si doma vlastné! Bobule z imela sú jedovaté, listy naopak liečivé

Zostalo vám po Vianociach imelo? Vysaďte ho v záhrade a o štyri roky budete...
 

Chcete jesť zdravšie? Poznáme najväčších protivníkov racionálnej výživy!

Čo najviac kazí vaše predsavzatia? Tuk, cukor a soľ.
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.