Tip redakcii
 

Máte za sebou preventívnu prehliadku? Vyznajte sa v skratkách a značkách výsledkov

Boli ste na preventívnej prehliadke, ale nie všetky výsledky máte v norme? Neprepadajte panike. Poradíme vám, ako sa vyznať v skratkách a číslach laboratórnych rozborov.

07. júna 2011, 06:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Základná preventívna prehliadka zahŕňa komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov, kontrolu stavu očkovania, napríklad proti tetanu, vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrolu hmotnosti vrátane rád a dokumentácie. Pri preventívnej prehliadke vám urobia rozbor krvi a moču.

Laboratórne vyšetrenia zahŕňajú nasledujúce parametre:

S-ALT

Norma u žien: 0,10 – 0,60 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,10 – 0,85 μkat.l-1

Alanínaminotrasferáza je enzým, ktorý sa nachádza vo viacerých orgánoch, ale v najväčšom množstve v pečeni. Pri poškodení pečeňových buniek sa vyplavuje do krvi. Zvýšené hodnoty Namerané hodnoty vyššie ako 0,60 u žien a 0,85 u mužov zvyčajne signalizujú poškodenie pečene.

S-CHOL

bez KV (kardiovaskulárneho) rizika: 3,5 – 5,0 mmol.l-1

s KV (kardiovaskulárnym) rizikom a DM (cukrovkou): 3,5 – 4,5 mmol.l-1

Cholesterol je steroidná látka, ktorá sa nachádza vo všetkých tkanivách vrátane krvi. Je nevyhnutný na tvorbu hormónov a vitamínu D. Pomáha spracúvať tuky a je ukazovateľom tukového metabolizmu. Zvýšené hodnoty Vysoká koncentrácia v krvi prináša zdravotné riziká, najmä rozvoj srdcovo-cievnych ochorení. Znížené hodnoty Príliš nízke koncentrácie cholesterolu sú typické pre ťažké ochorenia pečene, nádorové a niektoré chronické choroby.

S-AST

Norma u žien: 0,10 – 0,60 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,10 – 0,75 μkat.l-1

Aspartátaminotrasferáza sa nachádza vo viacerých orgánoch, napríklad v pečeni, kostrovom svalstve, myokarde (srdcovej svalovine) a erytrocytoch (červených krvinkách). Zvýšené hodnoty Hodnoty stúpajú pri akútnom infarkte myokardu, pri ochoreniach pečene, kostrových svalov, ale aj po dlhotrvajúcej fyzickej námahe. Znížené hodnoty Môžu naznačovať nedostatok vitamínu B6.

S-TAG

Norma: 0,45 – 1,75 mmol.l-1

Triacylglyceroly – zložité tuky – sú veľmi dôležitou živinou. Spálením 1 gramu získa organizmus väčšie množstvo energie ako pri spálení rovnakého množstva cukrov alebo bielkovín. Koncentrácia v krvi sa mení v závislosti od času odberu; po jedle sa výrazne zvyšuje. Zvýšené hodnoty Vysoká hladina triacylglycerolov (spolu s hladinou cholesterolu) patrí k rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Vyššie hodnoty sú príznakom primárnych porúch tukového metabolizmu (dyslipoproteinémií) a sú typické aj pre diabetes mellitus. Znížené hodnoty Sprevádzajú hladovanie, ochorenia pečene v pokročilých štádiách a všetky ťažké chronické choroby.

GMT

Norma u žien: 0,08 – 0,65 μkat.l-1

Norma u mužov: 0,13 – 1,0 μkat.l-1

Gama-glutamyltrasferáza patrí medzi tzv. indukčné enzýmy, ktoré sa vo zvýšenej miere vytvárajú vplyvom nejakého podnetu, ako je alkohol, liečivá, drogy. GMT má veľký význam pri diagnostike ochorení pečene a žlčových ciest. Zvýšené hodnoty Prezradia každého, kto holduje alkoholu, ale môžu sa objaviť aj u ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky. Príčinou zvýšenia môže byť upchatie žlčových ciest, žlčové kamene, prípadne aj nádor pankreasu alebo pečene. Znížené hodnoty Môžu naznačovať zníženú činnosť štítnej žľazy (hypotyreózu).

S-GLU

Norma: 4,0 – 5,5 mmol.l-1

Glukóza je najdôležitejšou živinou, všetky bunky a orgány ľudského tela ju môžu využívať ako zdroj energie. Jej koncentrácia v krvi stúpa po najedení a klesá pri hladovaní. Ak je glukóza dlhodobo v norme, nehrozí vám rozvoj diabetu. Zvýšené hodnoty Hyperglykémia, čiže zvýšené hodnoty glukózy, môže poukazovať na rôzne ochorenia, ako je diabetes mellitus, ochorenie pankreasu, pečene, štítnej žľazy, vrodená metabolická porucha i nádor nadobličiek. Hladinu glukózy môžu zvyšovať aj mnohé lieky. Znížené hodnoty Hypoglykémia, čiže nízke hodnoty, sa môže vyskytnúť pri zníženej činnosti nadobličiek, ochorení pečene, hladovaní, fyzickej námahe a pri niektorých nádoroch.

S-Krea

Norma u žien: 44 – 80 μmol.l -1

Norma u mužov: 62 – 106 μmol.l -1

Kreatinín je odpadový produkt metabolizmu, ktorý sa vylučuje obličkami. Vzniká po uvoľnení energie z kreatínfosfátu, ktorý tvorí dôležitú zásobu energie vo svaloch. Koncentrácia kreatinínu v krvi závisí od veľkosti svalovej hmoty a od funkcie obličiek. Čím je väčšia svalová hmota, tým vyššia je koncentrácia kreatinínu v krvi. Napríklad kulturisti ho majú oveľa viac ako drobná žena, ktorá nikdy nešportovala. Zvýšené hodnoty Signalizujú poruchy obličiek, preto je potrebné ďalšie vyšetrenie u nefrológa. Znížené hodnoty Sú typické pre ľudí so slabou svalovou hmotou či už z nedostatku telesnej aktivity, alebo pri niektorých chorobných stavoch.

Rizikové faktory

Neovplyvniteľné

- dosiahnutie určitého veku – muži nad 50 rokov, ženy nad 55 rokov

- rodinné zaťaženie – výskyt srdcovo-cievnych ochorení či diabetu 2. typu v rodine

Ovplyvniteľné

- výška krvného tlaku

- hladina cholesterolu

- telesná hmotnosť

- nefajčenie a obmedzenie pitia alkoholu

- fyzická aktivita

Prečo prevencia?

Civilizačným chorobám patria prvé miesta v rebríčku úmrtnosti. Ich rozvoju môžete predísť, ak poznáte rizikové faktory a svoj zdravotný stav a podľa toho upravíte svoj spôsob života.

Podľa odhadu na Slovensku zomiera ročne okolo 65 000 ľudí, z toho asi 55 percent na následky ochorení srdca a ciev. Údaje o výskyte rakoviny a zhubných nádorov sú alarmujúce – za posledných 30 rokov stúpol počet prípadov asi 300-násobne. V súčasnosti u nás každý piaty človek zomiera v dôsledku rakoviny. Narastá aj početnosť metabolických chorôb. Na Slovensku je evidovaných vyše 200-tisíc diabetikov.

Využite šancu

V rámci úhrady zo zdravotného poistenia má každý poistenec nad 18 rokov raz za dva roky nárok na základnú preventívnu prehliadku. U vybraných skupín poistencov sa táto prehliadka ešte dopĺňa ďalšími vyšetreniami. Z dôvodu narastajúceho počtu civilizačných ochorení lekári odporúčajú doplniť základnú prehliadku o ďalšie vyšetrenia a absolvovať ju každý rok. Základným kritériom pri výbere zloženia preventívnej prehliadky, to znamená, aké vyšetrenia vám urobia, je vek, pohlavie a rodinné zaťaženie.

Autor: Báječná žena/ JANA BROŽÍKOVÁ

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Máte za sebou preventívnu prehliadku? Vyznajte sa v skratkách a značkách výsledkov
Báječná žena/ JANA BROŽÍKOVÁ