Tip redakcii
 

Mýty o prechladnutí: Naozaj sa nakazíme bozkom?

Zisťovali sme, čo je pravdivé na teóriách, že látkové vreckovky sú pri nádche vhodnejšie, počas choroby môžeme nekontrolovateľne pribrať a bozkávanie s chorým je bezpečné.

04. decembra 2012, 07:00
Sú zdravšie látkové alebo papierové vreckovky

Sú zdravšie látkové alebo papierové vreckovky

Autor: profimedia.sk

Naša imunita zažíva dvakrát do roka zemetrasenie. Podľa lekárov je to na jar a na jeseň. Ktoré vírusy a baktérie tiahnu v tomto období do boja? „Nádchy a infekcie horných dýchacích ciest vyvolávajú hlavne rhinovírusy a adenovírusy. Z baktérií sa dostávajú k slovu vyvolávači angín, zápalov stredného ucha a močových ciest, u žien zápalov vaječníkov,“ vymenúva imunológ MUDr. Karel Nouza, DrSc.

Za oslabenú obranyschopnosť môžu často aj veci, ktoré na prvý pohľad nemajú s naším telom nič spoločné. „Imunitu narušuje aj nedostatok svetla a vyššia vlhkosť atmosféry,“ hovorí lekár. Sú však veci, ktoré ovplyvniť vieme – stravu, pohyb, dostatok spánku a prístup k stresu. V prípade, že máme oslabenú imunitu a sme viackrát do roka chorí, väčšinou už nestačí iba upraviť životosprávu, ale mali by sme zájsť k lekárovi alebo do lekárne. „Imunitu posilňujú látky nazývané imunomodulátory biologického pôvodu, napríklad výťažky z baktérií alebo bioprvky ako železo, zinok a selén. K užitočným látkam patria aj proteolytické enzýmy v liekoch systémovej enzýmoterapie, posilňujúce činnosť obdobných enzýmov v našom tele, ktoré riadia imunitu. A, samozrejme, aj probiotiká, ktoré priaznivo pôsobia na sliznicu čriev, takisto významnej zložky imunitného systému.“ Posledné dve možnosti sú navyše vhodné nielen ako prevencia pred ochorením, ale aj ako dobrá podpora v prípade, keď sa už nevyhnete užívaniu antibiotík. Zvonka dodané vybrané enzýmy napríklad dokážu zvyšovať koncentráciu lieku v zápalom postihnutých tkanivách a urýchliť tak liečbu, ale aj zabrániť častému návratu choroby.

Čo je pravda?

Jennifer Ackermanová, americká popularizátorka vedy nedávno prišla s  tvrdeniami, ktoré sa vymykajú z našich zažitých predstáv. Opýtali sme sa imunológa MUDr. Karla Nouzu, čo si o nich myslí.

1. tvrdenie: Antibakteriálne mydlo nezabráni šíreniu infekcie.

Keďže za väčšinu infekcií môžu vírusy, ktoré nemajú žiadnu bunkovú stenu, nemôže ich zničiť žiaden antibakteriálny prostriedok. Alternatívou je iba dezinfekcia na báze alkoholu.

MUDr. Nouza: Všetky miestne antibakteriálne a antivírusové prostriedky vrátane mydiel pôsobia naozaj len miestne, navyše obmedzene a skôr preventívne.

2. tvrdenie: Zelený hlien v nose nie je príznakom infekcie.

Je to len signál, že telo funguje správne a produkuje viac obranných bielych krviniek. Tie sa dostávajú do nosa a menia farbu hlienu zo žltej na zelenú. Deje sa tak preto, že nesú zelený enzým obsahujúci železo. Takže čím je farba hlienu zelenšia, tým je imunitný systém silnejší.

MUDr. Nouza: Na túto „teóriu“ zabudnite. Príčinou zeleného hlienu je zvyčajne bakteriálna infekcia. Určiť presne pôvodcu môže iba mikrobiologické vyšetrenie.

3. tvrdenie: Poriadne sa vysmrkať nepomáha.

Opuchnuté sliznice nás nútia stále smrkať, hoci to nepomôže. Silné smrkanie navyše môže rozhýbať nosnú tekutinu plnú vírusov a baktérií, ktorá sa dostane do dutín, kde spôsobí sekundárnu infekciu. Preto treba smrkať veľmi jemne a súčasne z oboch dierok.

MUDr. Nouza: Násilné smrkanie naozaj nie je vhodné. Pri vyčistení nosa a dutín môžu pomôcť vhodné kvapky odporučené lekárom alebo inhalovanie.

4. tvrdenie: Bozkávaním nemôže nachladený človek šíriť infekciu.

Väčšina rhinovírusov sa totiž dostáva do tela cez sliznicu očí a nosa a nie cez ústa, takže bozk je bezpečný. Rovnako ako pitie zo spoločného pohára.

MUDr. Nouza: Pri nachladnutí je zvyčajne infikovaná nielen sliznica nosa, ale i nosohltana a často i úst. Nachladený človek by si mal z hygienických i estetických dôvodov bozkávanie odpustiť.

5. tvrdenie: Papierové vreckovky sú horšie ako klasická vreckovka.

Hoci sa vreckovka dá prať pri deväťdesiatich stupňoch Celzia a dezinfikovať žehlením, vdychovanie čiastočiek buničiny z papierových vreckoviek môže podráždiť sliznicu nosa.

MUDr. Nouza: Papierové vreckovky sú bezpečnejšie a vhodnejšie než látkové. Používajú sa len raz a fáza vdychovania prebieha mimo vreckovky.

6. tvrdenie: Pri nachladnutí hrozí nekontrolovateľné priberanie.

Niektoré typy adenovírusov, bežne spúšťajúcich príznaky nachladnutia, ovplyvňujú rýchlosť rastu tukových buniek. Niektorí ľudia teda priberú, aj keď jedia počas choroby menej.

MUDr. Nouza: Myslím si, že tlstnutie pri nachladnutí, aj to skôr výnimočne, súvisí skôr s nehybnosťou a dobrou výživou. Infekciu vyvolávajú rôzne typy vírusov, nielen testované adenovírusy.

Zlaté pravidlo

Ak sa chcete vyhnúť infekciám, dodržiavajte dve zlaté pravidlá. Často si umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre, hovoria odborníci. Ľahšie sa to však povie, ako urobí. Väčšina z nás si totiž siahne na tvár každých päť minút asi trikrát. Môžete však začať trénovať.

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Mýty o prechladnutí: Naozaj sa nakazíme bozkom?
ŠARM/ Katarína Čulenová