Dátum: Štvrtok 29.09.2016 Dnes oslavuje: Michal, Michaela Zajtra: Jarolím

Práve číta: 31738

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Mýty o prechladnutí: Naozaj sa nakazíme bozkom?

Zdroj: ŠARM/ Katarína Čulenová 04. december 2012, 07:00
Foto: profimedia.sk Sú zdravšie látkové alebo papierové vreckovky

Zisťovali sme, čo je pravdivé na teóriách, že látkové vreckovky sú pri nádche vhodnejšie, počas choroby môžeme nekontrolovateľne pribrať a bozkávanie s chorým je bezpečné.

Naša imunita zažíva dvakrát do roka zemetrasenie. Podľa lekárov je to na jar a na jeseň. Ktoré vírusy a baktérie tiahnu v tomto období do boja? „Nádchy a infekcie horných dýchacích ciest vyvolávajú hlavne rhinovírusy a adenovírusy. Z baktérií sa dostávajú k slovu vyvolávači angín, zápalov stredného ucha a močových ciest, u žien zápalov vaječníkov,“ vymenúva imunológ MUDr. Karel Nouza, DrSc.

Za oslabenú obranyschopnosť môžu často aj veci, ktoré na prvý pohľad nemajú s naším telom nič spoločné. „Imunitu narušuje aj nedostatok svetla a vyššia vlhkosť atmosféry,“ hovorí lekár. Sú však veci, ktoré ovplyvniť vieme – stravu, pohyb, dostatok spánku a prístup k stresu. V prípade, že máme oslabenú imunitu a sme viackrát do roka chorí, väčšinou už nestačí iba upraviť životosprávu, ale mali by sme zájsť k lekárovi alebo do lekárne. „Imunitu posilňujú látky nazývané imunomodulátory biologického pôvodu, napríklad výťažky z baktérií alebo bioprvky ako železo, zinok a selén. K užitočným látkam patria aj proteolytické enzýmy v liekoch systémovej enzýmoterapie, posilňujúce činnosť obdobných enzýmov v našom tele, ktoré riadia imunitu. A, samozrejme, aj probiotiká, ktoré priaznivo pôsobia na sliznicu čriev, takisto významnej zložky imunitného systému.“ Posledné dve možnosti sú navyše vhodné nielen ako prevencia pred ochorením, ale aj ako dobrá podpora v prípade, keď sa už nevyhnete užívaniu antibiotík. Zvonka dodané vybrané enzýmy napríklad dokážu zvyšovať koncentráciu lieku v zápalom postihnutých tkanivách a urýchliť tak liečbu, ale aj zabrániť častému návratu choroby.

Čo je pravda?

Jennifer Ackermanová, americká popularizátorka vedy nedávno prišla s  tvrdeniami, ktoré sa vymykajú z našich zažitých predstáv. Opýtali sme sa imunológa MUDr. Karla Nouzu, čo si o nich myslí.

1. tvrdenie: Antibakteriálne mydlo nezabráni šíreniu infekcie.

Keďže za väčšinu infekcií môžu vírusy, ktoré nemajú žiadnu bunkovú stenu, nemôže ich zničiť žiaden antibakteriálny prostriedok. Alternatívou je iba dezinfekcia na báze alkoholu.

MUDr. Nouza: Všetky miestne antibakteriálne a antivírusové prostriedky vrátane mydiel pôsobia naozaj len miestne, navyše obmedzene a skôr preventívne.

2. tvrdenie: Zelený hlien v nose nie je príznakom infekcie.

Je to len signál, že telo funguje správne a produkuje viac obranných bielych krviniek. Tie sa dostávajú do nosa a menia farbu hlienu zo žltej na zelenú. Deje sa tak preto, že nesú zelený enzým obsahujúci železo. Takže čím je farba hlienu zelenšia, tým je imunitný systém silnejší.

MUDr. Nouza: Na túto „teóriu“ zabudnite. Príčinou zeleného hlienu je zvyčajne bakteriálna infekcia. Určiť presne pôvodcu môže iba mikrobiologické vyšetrenie.

3. tvrdenie: Poriadne sa vysmrkať nepomáha.

Opuchnuté sliznice nás nútia stále smrkať, hoci to nepomôže. Silné smrkanie navyše môže rozhýbať nosnú tekutinu plnú vírusov a baktérií, ktorá sa dostane do dutín, kde spôsobí sekundárnu infekciu. Preto treba smrkať veľmi jemne a súčasne z oboch dierok.

MUDr. Nouza: Násilné smrkanie naozaj nie je vhodné. Pri vyčistení nosa a dutín môžu pomôcť vhodné kvapky odporučené lekárom alebo inhalovanie.

4. tvrdenie: Bozkávaním nemôže nachladený človek šíriť infekciu.

Väčšina rhinovírusov sa totiž dostáva do tela cez sliznicu očí a nosa a nie cez ústa, takže bozk je bezpečný. Rovnako ako pitie zo spoločného pohára.

MUDr. Nouza: Pri nachladnutí je zvyčajne infikovaná nielen sliznica nosa, ale i nosohltana a často i úst. Nachladený človek by si mal z hygienických i estetických dôvodov bozkávanie odpustiť.

5. tvrdenie: Papierové vreckovky sú horšie ako klasická vreckovka.

Hoci sa vreckovka dá prať pri deväťdesiatich stupňoch Celzia a dezinfikovať žehlením, vdychovanie čiastočiek buničiny z papierových vreckoviek môže podráždiť sliznicu nosa.

MUDr. Nouza: Papierové vreckovky sú bezpečnejšie a vhodnejšie než látkové. Používajú sa len raz a fáza vdychovania prebieha mimo vreckovky.

6. tvrdenie: Pri nachladnutí hrozí nekontrolovateľné priberanie.

Niektoré typy adenovírusov, bežne spúšťajúcich príznaky nachladnutia, ovplyvňujú rýchlosť rastu tukových buniek. Niektorí ľudia teda priberú, aj keď jedia počas choroby menej.

MUDr. Nouza: Myslím si, že tlstnutie pri nachladnutí, aj to skôr výnimočne, súvisí skôr s nehybnosťou a dobrou výživou. Infekciu vyvolávajú rôzne typy vírusov, nielen testované adenovírusy.

Zlaté pravidlo

Ak sa chcete vyhnúť infekciám, dodržiavajte dve zlaté pravidlá. Často si umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre, hovoria odborníci. Ľahšie sa to však povie, ako urobí. Väčšina z nás si totiž siahne na tvár každých päť minút asi trikrát. Môžete však začať trénovať.


 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Ohrozujú vás parazity? Prejavy sú nenápadné. Odčervujte sa!

Poviete si, že vás sa to netýka, lebo úzkostlivo dbáte na hygienu. Ale čo...
 

Zdravá ako po masle: Urobte si doma ghee a použite ho ako liek. Ako?

Myslíte si, že maslo a zdravý životný štýl sa navzájom vylučujú? Omyl. Treba...
 

Energia pre mozog: 7 surovín, ktoré roztočia lenivé mozgové kolieska

Na dovolenke ste si perfektne oddýchli, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať?...
 

Oranžové korenie: Aksamietnica vás zachráni po opici aj pri plesniach

U nás sa používa hlavne na okrasu, v Gruzínsku je však aksamietnica tradičnou...
 

Mozog by cvičil neurobik: Čo ešte treba robiť, aby ste ho naštartovali?

Ako si uchovať skvelú pamäť, bystrý úsudok a duševnú sviežosť? Nedovoľte...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.