Tip redakcii
 

Na verejných kúpaliskách môžete "chytiť" kadečo...

Dcéra sa niekoľko rokov venuje plávaniu. často preto riešime plesňové ochorenia na nohách, ktoré jej znepríjemňujú život. Nepoznáte nejaké účinné preventívne opatrenie? Nie je niečo nové v liečbe plesňových ochorení? Slávka, Bratislava

01. júna 2012, 07:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Žiaľ, u plavcov či u športovcov, ktorí majú častý kontakt s predmetmi, pôdou či s vodou, zamorenými plesňou, je ten - to problém veľmi častý. Istým zdrojom nákazy je aj športová obuv, v ktorej sa nohy potia. V tých to prípadoch nie je problém v zlej liečbe ochorenia, ale v tom, že opakovane dochádza k novej nákaze pacienta už liečeného alebo vyliečeného. Naše plavárne, aj keď sú hygienicky kontrolované, stále obsahujú čiastočky plesní a kvasiniek, z ktorých sa infekcia môže kedykoľvek obnoviť. Ich odstránenie a dezinfekcia sú problematické i preto, lebo dokážu prežiť dlhý čas aj v nepriaznivých podmienkach a často odolávajú bežným dezinfekčným prostriedkom.

Je dôležité zabrániť znovuinfikovaniu, a to najmä nosením šľapiek v priestoroch plavárne a spŕch až k bazénu. Plesňové a kvasinkové ochorenia sú infekčné, šíria sa kontaktom a zdrojom nákazy môže byť aj drobná, voľným okom neviditeľná nakazená šupinka, z ktorej sa po čase rozrastie pleseň. Ak chceme vyliečiť infekčné ochorenie, musíme vyliečiť zdroj nákazy, ošetriť cestu prenosu aj jedinca citlivého na plesne. Ak ide o klinicky závažnejšiu formu ochorenia, je nevyhnutná konzultácia s dermatológom, ktorý nasadí adekvátnu liečbu.

Preliečiť treba aj rodinu

Po každej športovej aktivite by si dcérka mala dôkladne umyť a ošetriť nohy aj ruky lokálnymi protiplesňovými liečivami, aby sa tak vyliečila aj klinicky ešte neviditeľná reinfekcia. Nemala by zabúdať na miesta pod nechtami, lebo aj tam môžu byt nakazené šupinky, ktoré si pri poškriabaní iných častí tela môže „naočkovat“ na doposiaľ nenakazenú pokožku. Dajte dermatológovi ošetriť a vyliečiť plesňové a kvasinkové ochorenia u všetkých rodinných príslušníkov a ostatných osôb, s ktorými prichádzate do bližšieho kontaktu, a to aj formy ochorení, ktoré sú bez bolestí, pálenia a iných ťažkostí.

Plesne milujú teplo a vlhko a kvasinky navyše aj sladké prostredie, takže keď sa ich chcete zbaviť, toto všetko im musíte odoprieť. Ak tieto opatrenia dôkladne dodržíte, pleseň sa vylieči bežnými prostriedkami a viac sa neobjaví. Nedodržanie alebo ignorovanie týchto jednoduchých opatrení má za následok vracajúcu sa infekciu pacienta, dlhé pretrvávanie ťažkostí a neúspech v liečbe rôznymi liekmi a masťami, ktoré účinkujú iba dočasne alebo sú bez účinku.

Postup dezinfikovania

Dôkladne dezinfikujte ponožky, pančuchy a všetku obuv protiplesňovými dezinfekčnými prostriedkami tak, že ich vystriekate z vnútornej strany, ktorá prilieha na telo, dezinfekčným prípravkom, na dva dni zavriete do nepriedušného plastového vrecúška, aby prenikli aj výparmi prostriedku, a potom ich vyperiete v práčke, obuv vytriete čistou handričkou a necháte dobre usušiť. Dezinfekciu obuvi opakujte každé dva týždne, dezinfikujte všetky topánky, no najmä tie, ktoré ste dlho nenosili. Vyvarujte sa nosenia cudzích topánok, ponožiek a pančúch a chodenia po byte naboso, lebo môžete zanechávať mikroskopické šupinky, najmä v koberci, ktoré môžu nanovo nakaziť buď vás, alebo niekoho z vášho okolia, a potom sprostredkovane aj vás.

Dezinfekčné prostriedky dostanete kúpiť v drogérii alebo v lekárni, ale samy sa musíte presvedčiť, či naozaj účinkujú na plesne a kvasinky. Prostriedky po určitom čase striedajte, aby sa proti nim nevytvorila rezistencia. Dezinfikujte aj domácnosť, najmä sprchovacie kúty, vane a podlahy v kúpeľni, a všetky miesta, kde sa chodí naboso.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.