Chvíľkové zaľahnutie v ušiach po osviežujúcom ponorení do vody pozná asi každý. Množstvu z nás však spomienky na príjemný relax v bazéne, jazere či v mori prehluší zážitok u lekára, ktorý výplachom a masťami hasí ohromnú bolesť, spôsobenú zápalom. „Zápaly vonkajších zvukovodov sú doslova epidémiou letných mesiacov,“ hovorí MUDr. Roman Staník. „Najčastejšou príčinou je kúsok ušného mazu alebo inej nečistoty v uchu, za ktorú zatečie voda a nedostane sa už von. Teplo a vlhko spôsobí rozmnoženie baktérií, plesní a húb. Nasleduje opuch a zápal,“ vysvetľuje odborník jednoduchý mechanizmus vzniku ochorenia.
Zápaly sa vracajú
Problém si nemôžete nevšimnúť. „Bolesť cítite už pri jemnom dotyku ucha, šíri sa až do krku a citlivá je i koža v okolí. Opuch môže byť taký veľký, že sa zvukovod celkom uzavrie a zápal sa potom šíri cez podkožné tkanivá až na chrupavku,“ vykresľuje čierny scenár doktor Staník. Vtedy sa už nevyhnete antibiotikám. Preto treba pomoc vyhľadať čo najskôr. Lekár prepláchne ucho prúdom vody s pridaním dezinfekčného prostriedku, vysuší ho vatou a ošetrí krémom obsahujúcim antimykotiká aj antibiotiká. „Ošetrenie treba opakovať najlepšie každých dvadsaťštyri hodín, počas niekoľkých dní, kým sa zápal celkom nepotlačí,“ hovorí MUDr. Staník. Zlá správa je, že ochorenie sa zvyčajne opakuje. Čomu sa treba preto vyhnúť?
Najhorší je termálny
„V lete by som sa určite vyhol termálnym bazénom,“ odporúča lekár. Druhé miesto v rebríčku nebezpečnosti prisudzuje bazénom, v ktorých sa ani pri najlepšej vôli nedá ustriehnuť dokonalá hygiena, a znečisteným prírodným vodám. Najlepšie obstálo more.
Cenné rady
1. Pred kúpaním by ste si mali vyčistiť uši, hlavne ak máte prirodzene zúžený zvukovod a tvorí sa v ňom viac mazu. Nič však netreba preháňať, pretože jemný povlak mazu ucho chráni.
2. Keď vyjdete z vody so zaľahnutým uchom, pokojne si poskáčte s naklonenou hlavou, až kým voda nevytečie. Ak to nepomôže a v okolí nie je žiadny odborník, na výplach ucha postačí obyčajná striekačka s prevarenou vodou.
3. Majte poruke vatové tyčinky, ktorým ucho po kúpaní vysušíte. Ak sa dá, môžete použiť aj fén. Jemne potiahnite ušnicu a vyfúkajte zvukovod vlažným vzduchom. Základom zdravia je totiž čistota a sucho.
4. Dobrou prevenciou pred zápalmi sú vložky do uší, ktoré nájdete v športových obchodoch alebo v zdravotníckych potrebách. „Na mieru vám ich vyrobia aj firmy, zaoberajúce sa načúvacími prístrojmi. Najjednoduchšou pomôckou však môže byť kúsok vaty s tuhým krémom, ktorý utvorí nepremokavú zátku. Pozor, netreba ju zatláčať hlboko,“ odporúča doktor Staník. V lekárňach dostať ušné sviečky, trubice z ľanu, bavlny a včelieho vosku, ktoré sľubujú úľavu. Podtlak vraj vytiahne maz a nečistoty. „Určite ich neodporúčam ani ako prvú pomoc,“ hovorí odborník. Podľa neho môže táto komerčná záležitosť viac uškodiť.
Podobné stránky
- Tréning so Zorou Czoborovou: Starosti sedia na krku. Uvoľnite si ho!
- Zbierajte hubu abstinentov! Upraví vám krvný cukor, cholesterol aj krvný tlak. S alkoholom však účinkuje ako antabus!
- Ako prestať fajčiť? Stavíme sa, že s nimi ste to ešte neskúsili
- Lucii nechutí sex a stráni sa zábave v spoločnosti. Život jej ničí baktéria E.coli
- Menopauza: Ako ju prežiť a nezblázniť sa? Tu sú zaručené recepty!
- Vďaka TOMUTO je krásna a plná energie: Budúca manželka Princa Harryho Meghan Markle odtajnila svoj jedálniček!