Tip redakcii
 

Očná joga: Zlepšite si zrak jednoduchými cvikmi

Cítite, že vaše oči sú unavené, alebo sa vám zhoršuje zrak? V dnešnej dobe, v ktorej si život bez počítača nevieme ani predstaviť, je to celkom bežný jav. Váš zrak si vyžaduje zvýšenú starostlivosť a jedným z možností, ako ho môžete udržať v dobrej kondícii je tzv. očná joga.

22. februára 2013, 08:00
Tréning očných svalov pomáha udržiavať zrak v dobrej kondícii, môže spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov.

Tréning očných svalov pomáha udržiavať zrak v dobrej kondícii, môže spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov.

Autor: Profimedia.sk

Oči majú svaly, ktoré potrebujú, rovnako ako ostatné, sem-tam precvičiť. Váš zrak sa oslabuje pri každodenných aktivitách, ako je napríklad čítanie alebo práca s počítačom. Tréning očných svalov ho pomáha udržiavať v dobrej kondícii a môže tak spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov. Ak už okuliare nosíte, očná joga vám môže pomôcť k udržaniu súčasného stavu zraku tak, aby sa vám nezhoršovali terajšie dioptrie.

Očná joga je určená na uvoľňovanie napnutých svalov očí a okolia, ktoré má v rozličnej miere stiahnuté každý človek. Cvičením sa stanú poddajnejším a pružnejšími, oči sa budú pohybovať voľnejšie a váš zrak sa vráti do normálu. Tréningom očí navyše môžete eliminovať krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, pretože cvikmi obnovujete pôvodnú dĺžku svalov. Ak sa totižto táto dĺžka skracuje, deformuje očnú buľvu.

Cviky na zlepšenie zraku

Pohyby očami nahor a nadol

Hlavu držte pokojne a uvoľnite ju. Očami pohybujte smerom hore a usilujte sa pozrieť na koreň nosa, potom nadol, čo najnižšie. Vo svaloch oka by ste mali cítiť určité napätie. Hlavou nepohybujte a obočie držte na mieste. Pohyby očí by mali byť pomalé, plynulé a pravidelné. Po niekoľkých pohyboch oči zavrite a nechajte ich niekoľko sekúnd oddýchnuť. Týmto uvoľnením svalov dosiahnete, že budete schopní pozrieť sa nižšie a vyššie ako predtým. Navyše rovnomerne prekrvíte očné svaly. Tento cvik opakujte 6x.

Krúženie

Cvik začnite tým, že sa pozriete na koreň nosa a očami intenzívne krúžte smerom doprava, nadol, doľava a späť. Potom zmeňte smer. Pri tomto cviku môžete mať zatvorené oči. Opakujte 4x.

Žmurkanie

Pohľad zamierte na špičku nosa a žmurkajte. Po chvíľke zdvihnite ukazovák a pozrite sa na jeho špičku. Počas toho, ako budete žmurkať, zamierte pohľad približne päť metrov pred seba a potom najďalej, ako viete. So žmurkaním neprestávajte a postupne sa vracajte do polohy, pri ktorej ste s cvikom začali.

Hodiny

Na tento cvik potrebujete veľké hodiny alebo ich jednoduchú kresbu. Hýbte očami tak, ako keby ste sledovali sekundovú ručičku. Pohyby musia byť trhavé. Pri každom čísle sa zastavte na jednu sekundu a cvičte aj v opačnom smere.

Pohyby do strán

Zrak namierte doprava naviac, ako to ide. Potom sa rovnakým spôsobom pozrite doľava. Cvik opakujte nenásilne 4 - 6 x na každú stranu. Medzi jednotlivými cvičeniami doprajte svojim očiami krátky oddych tak, že ich na niekoľko sekúnd zavriete. Cvikom sa vaše oči budú uvoľňovať a vy budete vidieť viac do strán ako pred tréningom.

Masáž očných svalov

Oči zavrite, ruky zovrite v päsť a ukazováky priložte na očné buľvy. Trikrát ich pretrite a potom päsťami skĺznite na spánky. V ich priehlbine ich trite kĺbom ukazováka. Potom si znova pretrite oči rukami zovretými v päsť. Cvik opakujte 3x.

Tip Glancu: Očnú jogu cvičte v sede, priehlavky majte natiahnuté a ramená tlačte mierne dozadu. Cvikom by ste mali venovať každý deň 4 - 8 minút. Po tom, ako pocítite úľavu, stačí cvičiť dva až trikrát týždenne. Očnej joge sa môžete venovať napríklad počas cesty autobusom a môžete ju cvičiť aj so zatvoreným očami. Pozitívna zmena by sa mala dostaviť do mesiaca, záleží to však od stupňa deformácie a takisto od vašej vôle. Očnou jogou si nielen zlepšíte zrak, ale môžete sa vďaka nej zbaviť aj bolesti hlavy.

Autor: glanc.sk

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Očná joga: Zlepšite si zrak jednoduchými cvikmi
glanc.sk