Tip redakcii
 

Očná joga: Zlepšite si zrak jednoduchými cvikmi

Cítite, že vaše oči sú unavené, alebo sa vám zhoršuje zrak? V dnešnej dobe, v ktorej si život bez počítača nevieme ani predstaviť, je to celkom bežný jav. Váš zrak si vyžaduje zvýšenú starostlivosť a jedným z možností, ako ho môžete udržať v dobrej kondícii je tzv. očná joga.

22. februára 2013, 08:00
Tréning očných svalov pomáha udržiavať zrak v dobrej kondícii, môže spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov.

Tréning očných svalov pomáha udržiavať zrak v dobrej kondícii, môže spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov.

Autor: Profimedia.sk

Oči majú svaly, ktoré potrebujú, rovnako ako ostatné, sem-tam precvičiť. Váš zrak sa oslabuje pri každodenných aktivitách, ako je napríklad čítanie alebo práca s počítačom. Tréning očných svalov ho pomáha udržiavať v dobrej kondícii a môže tak spomaliť starnutie očí a oddialiť nosenie okuliarov. Ak už okuliare nosíte, očná joga vám môže pomôcť k udržaniu súčasného stavu zraku tak, aby sa vám nezhoršovali terajšie dioptrie.

Očná joga je určená na uvoľňovanie napnutých svalov očí a okolia, ktoré má v rozličnej miere stiahnuté každý človek. Cvičením sa stanú poddajnejším a pružnejšími, oči sa budú pohybovať voľnejšie a váš zrak sa vráti do normálu. Tréningom očí navyše môžete eliminovať krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, pretože cvikmi obnovujete pôvodnú dĺžku svalov. Ak sa totižto táto dĺžka skracuje, deformuje očnú buľvu.

Cviky na zlepšenie zraku

Pohyby očami nahor a nadol

Hlavu držte pokojne a uvoľnite ju. Očami pohybujte smerom hore a usilujte sa pozrieť na koreň nosa, potom nadol, čo najnižšie. Vo svaloch oka by ste mali cítiť určité napätie. Hlavou nepohybujte a obočie držte na mieste. Pohyby očí by mali byť pomalé, plynulé a pravidelné. Po niekoľkých pohyboch oči zavrite a nechajte ich niekoľko sekúnd oddýchnuť. Týmto uvoľnením svalov dosiahnete, že budete schopní pozrieť sa nižšie a vyššie ako predtým. Navyše rovnomerne prekrvíte očné svaly. Tento cvik opakujte 6x.

Krúženie

Cvik začnite tým, že sa pozriete na koreň nosa a očami intenzívne krúžte smerom doprava, nadol, doľava a späť. Potom zmeňte smer. Pri tomto cviku môžete mať zatvorené oči. Opakujte 4x.

Žmurkanie

Pohľad zamierte na špičku nosa a žmurkajte. Po chvíľke zdvihnite ukazovák a pozrite sa na jeho špičku. Počas toho, ako budete žmurkať, zamierte pohľad približne päť metrov pred seba a potom najďalej, ako viete. So žmurkaním neprestávajte a postupne sa vracajte do polohy, pri ktorej ste s cvikom začali.

Hodiny

Na tento cvik potrebujete veľké hodiny alebo ich jednoduchú kresbu. Hýbte očami tak, ako keby ste sledovali sekundovú ručičku. Pohyby musia byť trhavé. Pri každom čísle sa zastavte na jednu sekundu a cvičte aj v opačnom smere.

Pohyby do strán

Zrak namierte doprava naviac, ako to ide. Potom sa rovnakým spôsobom pozrite doľava. Cvik opakujte nenásilne 4 - 6 x na každú stranu. Medzi jednotlivými cvičeniami doprajte svojim očiami krátky oddych tak, že ich na niekoľko sekúnd zavriete. Cvikom sa vaše oči budú uvoľňovať a vy budete vidieť viac do strán ako pred tréningom.

Masáž očných svalov

Oči zavrite, ruky zovrite v päsť a ukazováky priložte na očné buľvy. Trikrát ich pretrite a potom päsťami skĺznite na spánky. V ich priehlbine ich trite kĺbom ukazováka. Potom si znova pretrite oči rukami zovretými v päsť. Cvik opakujte 3x.

Tip Glancu: Očnú jogu cvičte v sede, priehlavky majte natiahnuté a ramená tlačte mierne dozadu. Cvikom by ste mali venovať každý deň 4 - 8 minút. Po tom, ako pocítite úľavu, stačí cvičiť dva až trikrát týždenne. Očnej joge sa môžete venovať napríklad počas cesty autobusom a môžete ju cvičiť aj so zatvoreným očami. Pozitívna zmena by sa mala dostaviť do mesiaca, záleží to však od stupňa deformácie a takisto od vašej vôle. Očnou jogou si nielen zlepšíte zrak, ale môžete sa vďaka nej zbaviť aj bolesti hlavy.

Autor: glanc.sk
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.