Tip redakcii
 

Opakované zápaly močových ciest: Vieme, ako sa ich zbaviť

Aj na opakované zápaly močových ciest existuje riešenie.

11. apríla 2014, 11:00
Aj na opakované zápaly močových ciest existuje riešenie.

Aj na opakované zápaly močových ciest existuje riešenie.

Autor: Profimedia.sk

Žiletky v spodnej bielizni nosia hlavne ženy. Aké nespravodlivé! Ťažko sa to priznáva, ale príroda nás v tomto smere nevymodelovala dokonale. Močová rúra ženy je skrátka oveľa kratšia než mužská a baktérie, ktoré sa nachádzajú v okolí, to preto nemajú do močového mechúra ďaleko. Výdatne im pri tom pomáha zlá hygiena, ale aj sex. Nie je výnimkou, keď sa žena po opakovaných problémoch radšej vyhýba posteľným zážitkom, ktoré by mali prinášať radosť, a k rozvratu vzťahu je len krôčik. Priznávajú to aj lekári.

Urológ či gynekológ?

„Gynekológ síce môže liečiť zápal močových ciest antibiotikami, ale ak sa problémy opakujú, mal by ženu poslať k urológovi,“ hovorí doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD. Za opakujúcou sa infekciou nemusia byť totiž len baktérie, ale napríklad aj zúžená močová trubica, kameň v močových cestách či dokonca nádor.

Polročné antibiotiká

Pri opakujúcich sa infekciách vám môže urológ predpísať antibiotickú kúru trvajúcu šesť až dvanásť mesiacov. Nejde o plnú dávku antibiotika, ale o takzvanú podprahovú, ktorá má za úlohu potlačiť riziko vzniku zápalu. „Liek sa vtedy užíva večer. V noci totiž nepijeme, nemočíme, baktérie sa tak koncentrujú v močových cestách a môžu sa množiť,“ vysvetľuje urológ.

Liek až do mechúra

Uľaviť od ustavične sa vracajúcich problémov môže aj pomerne nová, takzvaná intravezikálna liečba. „Liek sa pomocou katétera dopraví priamo do močového mechúra, kde pôsobí na sliznicu. Tá sa obnovuje, zvyšuje sa jej odolnosť a zabraňuje sa tak rozbehnutiu zápalu,“ hovorí doktor Minčík. Táto kúra sa opakuje v sedemdňových intervaloch počas šiestich týždňov. Účinok sa môže poistiť ešte tabletkami a celkovým podporením imunity. „Ženy majú dnes väčšiu šancu na vyliečenie,“ konštatuje lekár.

Na toaletu aj pred sexom

Nie je to veľmi romantické, ale predtým, ako sa začnete milovať, choďte na toaletu. Ak sa vymočíte, je pravdepodobné, že sa z okolia ústia močovej rúry vyplavia baktérie, ktoré by sa počas styku mohli dostať vyššie. Rovnako neromanticky bude vyzerať, keď sa krátko po sexe vydáte rovnakým smerom, teda na WC. Prúd moču vyplaví veľkú časť baktérií, ktoré sa dostali dnu do pošvy z okolia konečníka. Baktéria Escherichia coli, ktorá bežne žije v našom hrubom čreve, je zodpovedná za väčšinu ťažkostí s močovými cestami. Treba pripomenúť, že pri opakujúcich sa problémoch by sa mal k lekárovi vybrať aj muž, pretože prenosnú infekciu v močových cestách môže mať práve on.

Brusnice môžu zápal utlmiť

Pri zápaloch močového mechúra a močovej trubice treba veľa piť, aby sa baktérie z tela odplavovali. Byliniek s močopudnými účinkami je veľa: praslička, púpava, borievka, šalvia, žihľava, petržlen či brusnica. Zvlášť do brusníc sa vkladajú veľké očakávania. Naozaj pomôžu?

Urológ MUDr. Peter Kertes hovorí, že áno, ale treba rozlišovať kedy. „Ak sa už rozbehne silná infekcia, pacient sa bez antibiotík s najväčšou pravdepodobnosťou nezaobíde a vtedy zvyčajne neodporúčame aj liečbu brusnicami,“ hovorí.

Pri nevýraznom infekte, ktorý si nevyžaduje hneď predpísanie antibiotík, však pomôcť môžu. „Kým čakáme na výsledky kultivácie, aby sme mohli predpísať cielené antibiotiká, ak to bude potrebné, má zmysel siahnuť po brusniciach, ale aj veľa piť. Brusnice dokážu za ten čas infekt zmierniť,“ dodáva doktor Kertes. Zo svojej praxe môže potvrdiť, že ľudia, ktorých trápia zápaly močových ciest, no dlhodobo užívajú brusnice, majú problémy menej často. Ako prevencia sú teda chutné červené plody vítané.

Ako to funguje? Brusnice obsahujú látky, ktoré dokážu zabrániť tomu, aby sa baktérie uchytili na slizniciach močového ústrojenstva. Potom stačí už len málo, spláchnuť nevítaných hostí do toalety.

Foto: Profimedia.sk

Bez pitia sa nezaobídete

Pitný režim je pri liečbe infekcií močových ciest veľmi dôležitý. Nemáme na mysli alkohol ani kávu, ale čistú vodu, zriedené zeleninové šťavy či odvary z močopudných bylín. Váš moč by mal byť svetlý.

Zdravou vitamínovou bombou je aj brusnicová šťava. Robí dobre celému telu, veď obsahuje veľa céčka, triesloviny, flavonoidy, draslík, magnézium, fosfor aj omega-3 mastné kyseliny. Objavil ich dokonca aj kozmetický priemysel.

Tip Glancu: Brusnice majú vysoký obsah sodíka, preto by s nimi mali narábať opatrne ľudia s vysokým krvným tlakom. Kyselina šťaveľová zasa prispieva k tvorbe obličkových kameňov. Ani so zdravými brusnicami to teda netreba preháňať.

Autor: Šarm/Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Opakované zápaly močových ciest: Vieme, ako sa ich zbaviť
Šarm/Katarína Čulenová