Tip redakcii
 

Overené rady odborníkov na imunitu: Toto funguje

Našich spolupracovníkov sme sa opýtali na ich osvedčené súkromné tipy na posilnenie obranyschopnosti.

27. októbra 2012, 09:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Profimedia.sk

Cesnak a pomaranče

Radí Magdaléna Senešiová, lekárnička farmaceutka, Bratislava

Napriek môjmu povolaniu v mojej rodine uprednostňujeme prípravky prí - rodného pôvodu. Všetci berieme celoročne chlorellu vo forme tabliet v kombi nácii so zeleným jačmeňom v prášku. V prípade akútnych zápalov pridáme čerstvý cesnak, echinaceový čaj, čerstvé odšťavené pomaranče s mrkvou, prípadne rakytníkový sirup. Odporúčam aj prípravky s obsahom kolos tra, betaglukánu a je vhodné zvýšiť aj príjem vitamínu C. A ešte jeden tip pre všetkých: úsmev a pozitívne myslenie, lebo každé ochorenie odráža stav vašej mysle.

Bylinkové čaje

Radí Gabriela Machalová, kožná a všeobecná ambulancia Cosmederm Q, s. r. o., Prešov

Ako správny doktor, aj ja bojujem s nachladnutím čisto prírodnými prostriedkami, bylinkami a čajíkmi. Ale imunita sa dá posilňovať aj akupunktúrou, detoxikačnou medicínou či aplikáciou frekvenčnej terapie. Dobrá detoxikácia mi pomáha zbavovať sa infekčných ložísk v tele a tým pomáha imunite, ktorá ich nemusí „strážiť“, a zároveň znižuje počet ochorení. Skutočne, v poslednom období pozorujem u seba výrazne menej infekčných ochorení a ich kratšie trvanie. A aj lepšiu toleranciu teplotných výkyvov.

Čerstvý vzduch

Radí Monika Hricová, farmaceutická laborantka, certifikovaná homeopatka, poradkyňa Bachovej kvetinovej terapie a terapie aura soma, Bratislava

Na svojej imunite pracujem celý rok, každý deň sa snažím chodiť aspoň na hodinu na čerstvý vzduch so svojou štvornohou priateľkou Nelinkou. Je to výborný relax v tejto dobe plnej stresu. Pravidelne cvičím a navštevujem saunu, kde zbavím telo toxínov a zároveň ho otužujem. Konzumujem veľa ovocia a zeleniny, snažím sa zdravo stravovať. S obľubou pi jem zázvorový čaj a ako podporu používam bylinné preparáty, napríklad echinaceu. Keďže sa zaoberám alternatívnou medicínou, uprednostňujem na podporu imunity prírodné zdroje ako homeopatiká, biominerály alebo bylinky.

Chren

Radí Beáta Nemčoková, pediatrička a homeopatka, Košice

Na podporu imunity nie vždy platí, že treba do seba „nasypať“ nejaké lieky. Stále sa potvrdzuje, že pre zdravie je veľmi dôležité to, čo zjete. Správne zvolený jedálny lístok môže pomôcť nielen pri prvých príznakoch ochorenia, ale aj pri podporovaní imunity. Z množstva potravín uvediem chren. Obsahuje dostatok dôležitých živín a má antibiotický účinok. Dokáže potláčať infekcie, je účinný pri nachladnutí, angíne aj pri chrípke. Pomôže vám aj, ak kašlete. Jeho silice rozpúšťajú usadený sekrét na slizniciach dýchacích ciest, v prinosových dutinách, ako aj v pľúcach a prieduškách. Tento účinok pocítite už pri krájaní či strúhaní, prejavuje sa typickým slzením. chren s medom Dve lyžice najemno nastrúhaného chrenu zmiešajte s lyžicou medu. Užívajte trikrát denne jednu čajovú lyžičku, deťom dávkujte menej. Už o chvíľu pocítite, že sa vám spustí nádcha, ľahšie odkašliavate a lepšie sa vám dýcha. Jablčný chren Tri lyžice nastrúhaného chrenu zmiešajte s dvomi nastrúhanými jablkami a šťavou z polovice citróna. Môžete podávať ako prílohu k jedlu.

Rodina a priatelia

Radí Jindra Remiašová, poradenská psychologička a rodinná poradkyňa z Centra pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie, Bratislava 2

Snažím sa zdravo stravovať, ale odmietam drastické diéty a občas si dovolím aj nejaký prehrešok. Milujem pohyb a športovanie, ktoré mi prinášajú uvoľnenie a pozitívne emócie. Najradšej lyžujem, cvičím jogu, milujem prírodu v každom ročnom období. Chvíle pohody si navodím aj čítaním, ručnými prácami, hudbou. Moji blízki, moja rodina, moji priatelia, ľudia, ktorých mám rada, sú tiež mojou „medicínou“ na zvýšenie imunity. Nebojujem proti stresu, lebo tento boj považujem za vopred prehratý. Stres je súčasťou života, a tak sa snažím s ním pracovať a problémy, ktoré mi do života prináša, riešiť. Niekedy sa mi to darí viac, inokedy menej.

Studená voda

Radí Boris Hruškovič, imunológ-alergiológ, Bratislava

Zdravý životný štýl nestačí realizovať len na jeseň. Je to celoživotná „filozofia“. Moje „tajné“ spôsoby vychádzajú z poznatku, že v takzvanej západnej školskej medicíne oddeľujeme telo od ducha, na jednej strane je „hlava“ a na druhej „telo“. Vo východnom ponímaní sú telo a myseľ v jednote. Jednou z metód, ktoré harmonizujú myseľ s telom, je meditácia, tej sa venujem dvadsať rokov, každý deň. Mám 46 rokov a nemám alergiu ani iné chronické ochorenia. K tomu som pridal pravidelné saunovanie, ale so zotrvaním v studenej vode aspoň dve minúty, kde tiež relaxujem, uvoľňujem telo aj myseľ. Neskôr aj ponáranie v jazere aj v zimných mesiacoch. A na záver dostatok pohybu, lebo mám sedavé zamestnanie, to sa mi však tak pravidelne nedarí.

Dostatok spánku

Radí Peter Duránik, stomatológ, ambulancia Duradent, Bratislava

Na posilnenie imunity u nás doma fungujú čaje a probiotiká. Snažíme sa každý večer si uvariť nejaký čaj, od bylinkových po zelené. Manželka verí na echinaceu, a tak v inkriminovanom období viróz pridávame echinaceové kvapky. Probiotiká užívame pravidelne a povedal by som, že to má efekt. Ale aj tak si myslím, že najlepší liek na posilnenie imunity je dostatok kvalitného spánku. Kým niekto z nás ochorie, tak to má určite stresovo-nespavú predohru, či už pre choroby detí alebo pracovnú vyťaženosť. Takže moja rada je veľa spať.

Masáže

Radí Monika Podhajská, lektorka pohybových a relaxačných aktivít pre deti, EtnoDance, Bratislava

Pravidelne chodím na arómoterapeutické masáže, tie odplavujú z tela škodliviny. Mám dve malé deti a trávim s nimi veľa času v pohybe na čerstvom vzduchu. Vďaka práci veľa cvičím a tancujem. Dôležité pre moje zdravie je aj pozitívne naladenie, pokoj v rodine a pohár dobrého vínka s manželom či s priateľmi.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernářová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Overené rady odborníkov na imunitu: Toto funguje
Báječná žena/ Sylvia Dernářová