Dátum: Nedeľa 23.10.2016 Dnes oslavuje: Alojzia Zajtra: Kvetoslava

Práve číta: 24158

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Páli vás záha? Môžno za to môže stres

Zdroj: Báječná žena/ Alena Jurisová 05. november 2013, 14:00
Foto: profimedia.sk Za pálením záhy môže byť priveľa stresu

Nepáli vás náhodou záha? A viete si spomenúť, kedy ste sa naposledy poriadne vyspali? Možno za to môže stres. Pomoc máte na dosah.

Radšej by ste sedeli vo vírivke s dobrým drinkom než v práci, deti opäť poslali aspoň na dva týždne k babke a pocit, že vašu domácnosť bez čarovného prútika už nikdy nedáte do poriadku, je vašou nočnou morou?

Nervy ako struny

Povinnosti sa kopia, no z vášho času akoby niekto ukrajoval trikrát rýchlejšie. Čoraz častejšie ste pod stresom. Keď máte nervy napätejšie ako struny, je len otázkou času, kedy sa to začne negatívne prejavovať na vašom zdraví. Najčastejšie problémy, ktoré signalizujú prebytok stresu, sú bolesti žalúdka, ťažkosti s trávením, poruchy spánku i koncentrácie. Kým sa však stresu nezbavíte alebo sa ho nenaučíte spracúvať, problémy sa budú hromadiť a opakovať. Prvá pomoc, ktorá vám uľaví, nie je časovo ani finančne náročná. A možno aj vďaka tomu pochopíte, že ak si doprajete chvíľku pre seba, svet sa vôbec nezblázni.

Oheň v žalúdku

Pálenie záhy nie je príjemné a už vôbec nie vtedy, keď vás čaká množstvo povinností. Čo s tým? Vypite čistú šťavu zo surového zemiaka, po chvíli dokáže zneutralizovať aj intenzívne pálenie. Ak nemáte odšťavovač, stačí zemiak nadrobno nastrúhať, šťavu vyžmýkať a zliať do pohára. Možno vám pomôže aj to, ak po dúškoch vypijete pohár čistej, teplej vody. Účinnou prvou pomocou pri hasení pálenia v žalúdku je aj hrsť lieskových orechov, surových mandlí alebo slnečnicových semienok. Samozrejme, bez soli a orechy nezabudnite dôkladne požuť.

Bezsenné noci

Vyskúšajte svoj nočný oddych zlepšiť teplým 10-minútovým kúpeľom s levanduľovým olejom alebo pobudnite dlhšie pod sprchou so sprchovacím gélom rovnakej vône. Pár kvapiek levanduľového oleja dajte aj do vonnej lampy v spálni, aspoň polhodinu predtým, ako sa uložíte do postele. Upokojujúci je aj olej s vôňou ruže a kamiliek. Ľahšie sa vám bude zaspávať aj po kamilkovom, lipovom a medovkovom čaji. Dochuťte ho lyžičkou medu, ktorý má takisto upokojujúce účinky.

Bolesti hlavy

Doplňte si horčík, potrebuje ho každá bunka vášho tela, zvlášť v stresovom období. Môžete si kúpiť voľnopredajné výživové doplnky, ale užívajte ich pravidelne. Alebo si do stravy zaraďte banány a datle – pridajte ich do nízkotučného jogurtu s lyžicou ovsených vločiek, kúpte si minerálku s prirodzeným obsahom horčíka. Úľavu vám prinesie aj masáž spánkov pepermintovým olejom.

Problémy predýchajte!

V stresovej situácii je neraz ťažké myslieť na čokoľvek. Napriek vypätiu sa skúste sústrediť a svoju pozornosť zamerať na dýchanie. Sadnite si s opretým a vystretým, no uvoľneným chrbtom. Jednu ruku si dajte na hrudník, druhú na bránicu. Dýchajte pomaly, zhlboka, sústredene a len do bránice, výdych aj nádych. To znamená, že ruka na hrudníku by sa nemala hýbať, kopírovať dýchanie by mala len ruka na bránici. Opakujte aspoň 10-krát alebo kým nepocítite uvoľnenie.

Tip Glancu: Snažte sa od všetkých izolovať. Počas dýchacieho cvičenia sa s nikým nerozprávajte, nikoho nepočúvajte ani nevnímajte. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Chcete sa dožiť vysokého veku s jasným rozumom? Doprajte si grécky jogurt!

Grécky jogurt je až dvakrát tučnejší než klasický a oveľa drahší. Napriek...
 

Kapusta je na všetko! Čistí žalúdok a odporúča sa pri zhadzovaní kíl navyše

Ak sa vo vašej kuchyni objavuje iba náhodou, mali by ste jej udeliť permanentku....
 

Prepadla vás depresia? Zmena prostredia ani dovolenka vám bohužiaľ nepomôžu!

Jesenné depresie sú tu. Ak máte pocit, že blízkeho preberiete z pochmúrnej...
 

Trápia vás veľké bolesti chrbta? Možno máte ploché nohy alebo skoliózu!

Podľa fyzioterapeutky mnohí ľudia problémy s chrbticou podceňujú a pomoc...
 

Fajčiari POZOR: Namixujte si elixír, ktorý vyčistí vaše pľúca!

Bojujete s týmto neduhom aj vy? Ak si neviete odoprieť cigaretku, urobte...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.