Tip redakcii
 

Päť situácií kedy by ste mali bežať ku gynekológovi

Je zbytočné, aby ste na druhý deň po milovaní utekali ku gynekológovi s otázkou, či ste tehotná. Sú však situácie, pri ktorých vám odkladanie návštevy lekára môže spôsobiť trvalé následky.

14. januára 2013, 08:00
Nepríjemné pocity pri milovaní či bolestivý sex sú pomerne častým problémom, ktorý však mnohokrát nemá gynekologickú príčinu.

Nepríjemné pocity pri milovaní či bolestivý sex sú pomerne častým problémom, ktorý však mnohokrát nemá gynekologickú príčinu.

Autor: profimedia.sk

Máte pocit, že keď vás nič nebolí a cítite sa v poriadku, ste naozaj zdravá? Nádor vám v počiatočnom štádiu skutočne nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, niektoré sa vyvíjajú postupne a roky, iné dokážu narásť do väčších rozmerom za pár týždňov.

Ťažkosti s menštruáciou

Bolesti pri menštruácii, rozhádzaný cyklus silné alebo, naopak, žiadne krvácanie – to sú najčastejšie dôvody na návštevu gynekológa. Vaše dni ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad centrálna nervová sústava, štítna žľaza, vaječníky, ale aj prostredie a nadmerná fyzická alebo psychická záťaž.

Ak vás trápi obezita, kilá navyše môžu byť zodpovedné za silné krvácanie. Pri polycystických vaječníkoch je krvácanie zväčša slabé alebo žiadne.

Naša rada

Poruchy menštruačného cyklu však môžu byť aj príznakom mnohých vážnych celkových ochorení, prípadne choroby či poruchy funkcie niektorých orgánov. Návštevu lekára neodkladajte.

Bolesť pri sexe

Nepríjemné pocity pri milovaní či bolestivý sex sú pomerne častým problémom, ktorý však mnohokrát nemá gynekologickú príčinu. Určite sa ich nevyplatí ignorovať – pre bolesti sa totiž časom začnete sexu podvedome vyhýbať.

Ich príčiny môžu byť organické alebo psychogénne. Navyše však často práve organická, teda telesná príčina bolesti posilňuje pocit úzkosti pred ďalším pokusom o pohlavný styk. Môže za ne telo: Rôzne vrodené vývojové chyby, niektoré ochorenia, ako napríklad zápal orgánov panvy, endometrióza, ale aj skleróza multiplex. Bolesti sa môžu objaviť aj po niektorých operáciách, napríklad po radikálnom odstránení maternice.

Nedostatočné zvlhčenie pošvy takisto vyvoláva nepríjemné pocity pri sexe, tento problém vám však gynekológ pomôže pomerne ľahko vyriešiť. Môže za ne psychika: Väčšinou sa za tým skrýva negatívna sexuálna skúsenosť z minulosti a vzťahové problémy. Liečba nebýva vždy jednoduchá, často sa aj po odhalení príčiny bolesti objavuje psychicky podmienená reakcia, blok alebo strach zo sexu.

Naša rada

Najskôr sa o svojom probléme porozprávajte s gynekológom, ktorý vám urobí všetky potrebné vyšetrenia. Ak budú výsledky negatívne, skúste navštíviť sexuológa.

Venujte pozornosť prsiam

Poznáte ich predsa lepšie ako váš gynekológ. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok, sonografických či mamografických vyšetrení by ste svojim prsiam mali venovať pozornosť aj vy. Rakovina prsníka je predsa najčastejším onkologickým ochorením u žien a nemyslite si, že sa nemusí týkať aj vás. Jednoduchý spôsob, vďaka ktorému budete mať svoje zdravie pod kontrolou, je samovyšetrenie prsníkov. Mali by ste sa mu venovať aspoň raz za mesiac, najlepšie po skončení menštruácie. Ak ste po klimaktériu, zvyknite si ich vyšetrovať v rovnaký deň, napríklad začiatkom mesiaca. Pohmatom ich môžete pravidelne raz za mesiac preskúmať aj pri sprchovaní.

Tri fakty

Približne 70 percent prípadov rakoviny prsníka sa objavuje u žien, ktoré toto ochorenie v rodine nemali. Nespoliehajte sa teda na to, že máte dobrú genetiku.

Patríte do rizikovej skupiny? Ak ste začali menštruovať výrazne skôr, alebo neskôr, ako je bežné – v našich končinách okolo dvanásteho roku, rodili ste vo vyššom veku alebo deti nemáte, buďte k svojmu zdraviu dôslednejšia.

Väčšina z nádorov vzniká v mliečnej žľaze.

Naša rada

Máte pocit, že keď vás nič nebolí a cítite sa v poriadku, ste naozaj zdravá? Nádor vám v počiatočnom štádiu naozaj nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, niektoré sa vyvíjajú postupne a roky, iné dokážu narásť do väčších rozmerov za pár týždňov. Každú podozrivú zmenu, ktorú si na svojich prsiach všimnete, či už je to hrčka, alebo zmena tvaru, by ste mali konzultovať s lekárom.

Nie je to len cvrknutie

Prvým krokom k životu bez nepríjemných problémov s únikom moču je to, že o nich poviete lekárovi. Môžete sa obrátiť na svojho praktického lekára, gynekológa či na urogynekológa. Mlčaním a maskovaním ťažkostí sa totiž váš stav nezlepší a to, čo by pred časom vyriešila jednoduchšia liečba, sa môže skončiť až na operačnom stole.

Lekári sa najčastejšie stretávajú s tromi typmi úniku moču. Pri stresovej inkontinencii uniká moč pri fyzickej námahe, kašli aj pri smiechu, pri urgentnej sa objavuje silné nutkanie na močenie a nemusíte stihnúť dobehnúť na toaletu. Zmiešaná inkontinencia je kombináciou oboch typov týchto problémov. Váš stav môžu dať do poriadku lieky, cviky alebo operácia. Záleží to na zvážení vašich problémov lekárom, na type inkontinencie a vašom celkovom zdravotnom stave.

Naša rada

Nesnažte sa liečiť svoje problémy svojpomocne hľadaním odpovedí na internete a babskými liekmi. Strácate čas a hazardujete so zdravím.

Som v tom?

Je dieťa zatiaľ vašou nesplnenou túžbou? Aj keď sa už neviete dočkať, kedy sa dostanete do druhého stavu, je úplne zbytočné, aby ste si na druhý deň po milovaní robili tehotenský test. Menštruačný cyklus má približne 28 dní. Spravidla by ste mali počkať aspoň do dňa očakávanej menštruácie a kúpiť si test s čo najvyššou citlivosťou, ideálne je robiť test 5 až 7 dní potom, ako vám menštruácia mešká. Po desiatich dňoch meškania už môžete navštíviť aj gynekológa, ktorý vám urobí ultrazvukové vyšetrenie a potvrdí tehotenstvo.

Naša rada

Ak však máte aj iné ťažkosti, napríklad bolesti v podbruší, vyhľadajte lekára čo najskôr.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Päť situácií kedy by ste mali bežať ku gynekológovi
Báječná žena/ Alena Jurisová