Ak sa úzkostlivo pozorujete a s každou banalitou utekáte k lekárovi, určite vám neznáme prejavy dôkladne vysvetlí. Keď, naopak, rada všetko zľahčujete, pozor, aby ste niečo nezanedbali!
Nafúknuté brucho
Ak držíte diétu a hoci ste schudli, vyzeráte ako tehotná, pravdepodobne za to môže vláknina, na ktorej sú diéty väčšinou postavené. Pri trávení sa tvorí väčšie množstvo plynov, podobne ako po konzumácii strukovín a kapusty. Nafukujú aj niektoré umelé sladidlá, sušienky a príliš slané potraviny, ktoré zadržiavajú v tele vodu.
Naša rada Pomôže úprava jedálneho lístka, bylinné čaje s fe - niklom a dostatok pohybu. Keď problémy neustúpia, mali by ste ísť k lekárovi. Príčinou môže byť aj zápal alebo premnoženie kvasiniek v črevách, neznášanlivosť laktózy, ochorenie obličiek alebo pečene. Niekedy nafukovanie spôsobujú aj hormonálne zmeny pred menštruáciou.
Vŕzgajúca sánka
Možno sa vám opotreboval kĺb, pretože priveľa rozprávate, žujete jednu žuvačku za druhou, naširoko zívate, pri telefonovaní držíte slúchadlo alebo mobil pod bradou. Príčinou môžu byť aj unavené svaly čeľustí, prekonaný zápal kĺbu, stres či nočné škrípanie zubami. Alebo si v noci pod hlavu podkladáte ruku a sánka sa dostane do neprirodzenej polohy.
Naša rada Jedzte mäkšie jedlá, ktoré netreba namáhavo žuvať, aby ste menej zaťažovali kĺby. Večer si na kĺby prikladajte teplé obklady. Dajte si skontrolovať zuby, či sa v blízkosti kĺbu nerozvíja zápal. Ak vŕzganie neprestane alebo vás kĺby začnú bolieť, navštívte čeľustného ortopéda, ktorý odporučí vhodnú terapiu.
Tik v oku
Najčastejšou príčinou očných tikov je prepracovanosť, stres a únava. Zášklby svalov oka môžu byť aj dôsledkom nadmerného užívania niektorých látok – kofeínu, alkoholu, prípadne liekov na upokojenie či na spanie. Ďalšou príčinou môže byť tetanický syndróm, ktorý vzniká pri nedostatku horčíka alebo vápnika.
Naša rada Každý deň si venujte aspoň hodinu. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite, uvoľnite sa a relaxujte. Uvarte si upokojujúci bylinný čaj, napríklad z medovky, valeriány, ľubovníka. Zvýšte príjem horčíka a vápnika. Ak tiky neprestanú, navštívte neurológa a dajte si tiež vyšetriť zrak.
Vidíte hviezdičky?
Keď ráno vstanete a doslova vidíte hviezdičky, pravdepodobne ste prudko vyskočili z postele. Cievny systém sa tomu nevie rýchlo prispôsobiť, preto vám mierne klesne tlak a vy pocítite ľahký závrat alebo vidíte pohybujúce sa blikotavé svetielka.
Naša rada Vstávajte pomaly. Najprv sa na pár minút posaďte, až potom sa postavte. Ak na vás aj tak idú mdloby, rýchlo si sadnite a hlavu skloňte medzi kolená alebo si ľahnite a zodvihnite nohy. Zlepšite si kondíciu cvičením. Keď sa problémy zhoršujú, vyhľadajte lekára. Jednou z možných príčin je hypotenzia, čiže nízky krvný tlak.
Šklbanie v ruke alebo v nohe
Ak sa pri zaspávaní strhnete na prudký zášklb v ruke či v nohe, neľakajte sa. Telo sa po celom dni upokojuje a mozog vysiela k nervom signály, že už nemajú toľko pracovať, ale oddychovať. Porucha na trase môže spôsobiť výbuch energie, čoho výsledkom je nepríjemné šklbnutie.
Naša rada Sledujte, ako často sa vám to stáva. Ak sa frekvencia zášklbov nemení alebo sa zvyšuje, choďte na vyšetrenie k neurológovi, pretože môže ísť o poruchu nervového systému. Opakované zášklby v nohách mávajú ľudia, ktorí musia používať umelú obličku.
Podobné stránky
- Viete, aký je rozdiel medzi sprejmi do nosa? Budete prekvapení
- SOS pred plesom: Kaviár a tekutý uhlík vás z Popolušky premenia na divu
- Toxické čajíky: 14 zradných bylín vám môže ublížiť. Aj lipa a žihľava!
- Chcete spraviť niečo pre zdravie? Jedzte parmezán, marinujte v pive a nešúpte cibuľu
- Zahustite sa! Tieto triky vám pomôžu skrášliť vašu korunu krásy
- No teda, aj vám sa to deje? 11 prekvapivých reakcií tela na chladné počasie
video