Tip redakcii
 

Po teplej zime prichádzajú alergie o niečo skôr: Ako si s nimi poradiť?

Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

16. marca 2014, 08:00
Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

Autor: Profimedia.sk

Rodina alergikov sa stále rozrastá úctyhodným tempom. Za posledných sto rokov sa totiž počet ľudí, ktorých trápi neprimeraná reakcia ich imunitného systému, zvýšil z pol percenta populácie na viac ako štyridsať percent. Len v Európe trpí alergickou nádchou stotrinásť miliónov ľudí.

Do týchto nepríjemných štatistík, žiaľ, vpadnú aj tento rok stovky ľudí. Alergia sa môže totiž ohlásiť nečakane v akomkoľvek veku. To, že ste prežili tridsať rokov bez problémov, neznamená, že ste proti agresívnym peľom, roztočom a potravinám imúnni do konca svojho života.

Prileteli skôr

Tohtoročná teplá zima zapríčinila, že sezónni alergici museli vytiahnuť vreckovky skôr ako zvyčajne. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici nás už na celom území Slovenska obťažujú nielen pele silných alergénov, ktorými sú jelše a liesky, ale aj spóry plesní.

Len na ilustráciu, aby ste vedeli, v akej krížovej paľbe sa práve naše organizmy nachádzajú: Na vyvolanie alergických prejavov v priemere stačí asi dvadsať peľových zŕn v jednom kubickom metri vzduchu. Prakticky na celom území Slovenska sa ich „tlačilo“ v rovnakom objeme viac ako stopäťdesiat. Skrátka, vitajte v problémoch.

Sledujte spravodajstvo

Peľové spravodajstvo vo vašom regióne sa oplatí sledovať už teraz a zariadiť sa podľa toho. Do práce aj do školy sa síce chodiť musí aj počas vysokých koncentrácií peľu, ale niektoré aktivity obmedziť môžete:

  • Odpustite si obľúbený beh alebo aj prechádzky vonku. V prírode je najviac peľov vo vzduchu ráno, vo väčších mestách skôr poobede.
  • Ak aj máte radšej studený vzduch v spálni, na noc zavrite okná a ráno nevetrajte.
  • Bielizeň sušte vnútri a nepresúšajte vonku periny.
  • V aute jazdite so zavretými oknami.
  • Častejšie vysávajte a utierajte vlhkou utierkou nábytok, aby sa pele nehromadili v byte.
  • Oblečenie, v ktorom trávite deň, nenechávajte voľne zavesené v spálni.
  • Okenné sieťky proti peľom a čističky vzduchu majú význam už teraz.

Pozor na návyk

Opuchnutá sliznica nosa je nepríjemná a nie je nič jednoduchšie, ako zbehnúť do lekárne a kúpiť si dekongestívne kvapky, teda také, ktoré okamžite stiahnu cievky a prinesú úľavu. Darmo vás lekárnička upozorní, že ich môžete bezpečne užívať len sedem dní. Toto rýchle riešenie však môže privodiť závislosť, stenčenie a poškodenie sliznice.

Foto: Profimedia.sk

Aké je riešenie?

Ak ste doteraz nevenovali svojej alergii pozornosť, je vysoko pravdepodobné, že sa bude zhoršovať, preto čím skôr zájdete k alergiológovi, tým lepšie. Samoliečba sa z dlhodobého hľadiska nevypláca a hasiť rozbehnutý proces je oveľa ťažšie. Dnes vám „len“ opúcha nos a slzia vám oči, zajtra ráno sa už možno nebudete vedieť poriadne nadýchnuť.

Založte dekongestívne kvapky hlboko do lekárničky a skúste si poradiť s nenávykovými sprejmi s minerálnou alebo morskou vodou s dexpantenolom. Možno vás bude obťažovať opuch nosa ešte niekoľko dní, ale sliznica musí dostať šancu spamätať sa.

Na trhu sa aktuálne objavil napríklad koncentrát na báze silne mineralizovanej jódovej uhličitej minerálnej vody, ku ktorému dostanete špeciálnu kanvičku. Vďaka nej dokážete prepláchnuť nielen nosové dutiny, ale aj celý nosohltan. Na prepláchnutie nosa postačí aj domáci recept na fyziologický roztok. Dve čajové lyžičky soli rozpustite v jednom litri prevarenej vody.

Nefajčite

Nikotín zhoršuje opuch sliznice nosa, preto ak fajčíte, oplatí sa s týmto zlozvykom zabojovať. Nespejete totiž len k rakovine pľúc či hrtana, ale bežíte v ústrety astme. Okrem cigaretového dymu patria k spúšťačom alergie aj výfukové plyny z áut, no i zmeny teploty a vlhkosti vzduchu.

  • V roku 2015 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie.

Neplašte sa

Kýchanie je prirodzený obranný reflex a nemusí hneď znamenať, že máte alergiu. Niektoré látky dráždia nosovú sliznicu, ktorá sa bráni tým, že vytvára hlieny. Tie sa potom snaží okamžite vypudiť práve nepríjemným: Hapčí!

  • Ak je jeden z rodičov alergik, riziko, že ich dieťa ním bude tiež, je päťdesiat percent. Ak sú alergickí obaja, šanca sa zvyšuje až na deväťdesiat!

Autor: Šarm/Katarína Čulenová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...