Tip redakcii
 

Po teplej zime prichádzajú alergie o niečo skôr: Ako si s nimi poradiť?

Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

16. marca 2014, 08:00
Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

Teplá zima spustila sezónne alergie o niečo skôr. Opúcha vám nos? Vieme, ako si nespôsobiť závislosť od nosných kvapiek.

Autor: Profimedia.sk

Rodina alergikov sa stále rozrastá úctyhodným tempom. Za posledných sto rokov sa totiž počet ľudí, ktorých trápi neprimeraná reakcia ich imunitného systému, zvýšil z pol percenta populácie na viac ako štyridsať percent. Len v Európe trpí alergickou nádchou stotrinásť miliónov ľudí.

Do týchto nepríjemných štatistík, žiaľ, vpadnú aj tento rok stovky ľudí. Alergia sa môže totiž ohlásiť nečakane v akomkoľvek veku. To, že ste prežili tridsať rokov bez problémov, neznamená, že ste proti agresívnym peľom, roztočom a potravinám imúnni do konca svojho života.

Prileteli skôr

Tohtoročná teplá zima zapríčinila, že sezónni alergici museli vytiahnuť vreckovky skôr ako zvyčajne. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici nás už na celom území Slovenska obťažujú nielen pele silných alergénov, ktorými sú jelše a liesky, ale aj spóry plesní.

Len na ilustráciu, aby ste vedeli, v akej krížovej paľbe sa práve naše organizmy nachádzajú: Na vyvolanie alergických prejavov v priemere stačí asi dvadsať peľových zŕn v jednom kubickom metri vzduchu. Prakticky na celom území Slovenska sa ich „tlačilo“ v rovnakom objeme viac ako stopäťdesiat. Skrátka, vitajte v problémoch.

Sledujte spravodajstvo

Peľové spravodajstvo vo vašom regióne sa oplatí sledovať už teraz a zariadiť sa podľa toho. Do práce aj do školy sa síce chodiť musí aj počas vysokých koncentrácií peľu, ale niektoré aktivity obmedziť môžete:

  • Odpustite si obľúbený beh alebo aj prechádzky vonku. V prírode je najviac peľov vo vzduchu ráno, vo väčších mestách skôr poobede.
  • Ak aj máte radšej studený vzduch v spálni, na noc zavrite okná a ráno nevetrajte.
  • Bielizeň sušte vnútri a nepresúšajte vonku periny.
  • V aute jazdite so zavretými oknami.
  • Častejšie vysávajte a utierajte vlhkou utierkou nábytok, aby sa pele nehromadili v byte.
  • Oblečenie, v ktorom trávite deň, nenechávajte voľne zavesené v spálni.
  • Okenné sieťky proti peľom a čističky vzduchu majú význam už teraz.

Pozor na návyk

Opuchnutá sliznica nosa je nepríjemná a nie je nič jednoduchšie, ako zbehnúť do lekárne a kúpiť si dekongestívne kvapky, teda také, ktoré okamžite stiahnu cievky a prinesú úľavu. Darmo vás lekárnička upozorní, že ich môžete bezpečne užívať len sedem dní. Toto rýchle riešenie však môže privodiť závislosť, stenčenie a poškodenie sliznice.

Foto: Profimedia.sk

Aké je riešenie?

Ak ste doteraz nevenovali svojej alergii pozornosť, je vysoko pravdepodobné, že sa bude zhoršovať, preto čím skôr zájdete k alergiológovi, tým lepšie. Samoliečba sa z dlhodobého hľadiska nevypláca a hasiť rozbehnutý proces je oveľa ťažšie. Dnes vám „len“ opúcha nos a slzia vám oči, zajtra ráno sa už možno nebudete vedieť poriadne nadýchnuť.

Založte dekongestívne kvapky hlboko do lekárničky a skúste si poradiť s nenávykovými sprejmi s minerálnou alebo morskou vodou s dexpantenolom. Možno vás bude obťažovať opuch nosa ešte niekoľko dní, ale sliznica musí dostať šancu spamätať sa.

Na trhu sa aktuálne objavil napríklad koncentrát na báze silne mineralizovanej jódovej uhličitej minerálnej vody, ku ktorému dostanete špeciálnu kanvičku. Vďaka nej dokážete prepláchnuť nielen nosové dutiny, ale aj celý nosohltan. Na prepláchnutie nosa postačí aj domáci recept na fyziologický roztok. Dve čajové lyžičky soli rozpustite v jednom litri prevarenej vody.

Nefajčite

Nikotín zhoršuje opuch sliznice nosa, preto ak fajčíte, oplatí sa s týmto zlozvykom zabojovať. Nespejete totiž len k rakovine pľúc či hrtana, ale bežíte v ústrety astme. Okrem cigaretového dymu patria k spúšťačom alergie aj výfukové plyny z áut, no i zmeny teploty a vlhkosti vzduchu.

  • V roku 2015 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie.

Neplašte sa

Kýchanie je prirodzený obranný reflex a nemusí hneď znamenať, že máte alergiu. Niektoré látky dráždia nosovú sliznicu, ktorá sa bráni tým, že vytvára hlieny. Tie sa potom snaží okamžite vypudiť práve nepríjemným: Hapčí!

  • Ak je jeden z rodičov alergik, riziko, že ich dieťa ním bude tiež, je päťdesiat percent. Ak sú alergickí obaja, šanca sa zvyšuje až na deväťdesiat!

Autor: Šarm/Katarína Čulenová

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Po teplej zime prichádzajú alergie o niečo skôr: Ako si s nimi poradiť?
Šarm/Katarína Čulenová