Tip redakcii
 

Poradíme vám, ako si uchovať mladé srdce a žiť dlhšie

Prejedanie, stres, nedostatok pohybu a fajčenie je najrýchlejšia cesta k infarktu alebo mŕtvici. Ak sa chcete v zdraví dožiť dôchodku, urobte pre to niečo už teraz.

05. marca 2014, 08:00
Prejedanie, stres, nedostatok pohybu a fajčenie je najrýchlejšia cesta k infarktu alebo mŕtvici. Ak sa chcete v zdraví dožiť dôchodku, urobte pre to niečo už teraz.

Prejedanie, stres, nedostatok pohybu a fajčenie je najrýchlejšia cesta k infarktu alebo mŕtvici. Ak sa chcete v zdraví dožiť dôchodku, urobte pre to niečo už teraz.

Autor: Profimedia.sk

V rebríčku úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia sme na jednom z najhorších miest v Európe. Je najvyšší čas urobiť niečo pre zdravie srdca – nielen svojho, ale aj svojich najbližších!

Najčastejšie príčiny

Srdcovo-cievne ochorenia je spoločný názov pre rôzne choroby, ktorých príčinou je hromadenie usadenín v cievach. Steny ciev hrubnú, strácajú pružnosť a ohybnosť a zužuje sa ich priesvit, čo bráni správnemu prúdeniu krvi k telesným orgánom a tkanivám.

Ochorenia srdca môžu byť spôsobené aj nepravidelným srdcovým rytmom, vrodenými poruchami alebo poškodením srdcových chlopní. Všetky tieto príčiny môžu viesť ku komplikáciám, ako je srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda či zlyhávanie srdca, ak sa správne neliečia. Za väčšinu týchto chorôb si však ľudia často môžu sami nezdravým spôsobom života a ignorovaním rizikových faktorov. Pritom až deväť z desiatich ľudí na Slovensku má najmenej jeden rizikový faktor pre vznik srdcovo-cievnych ochorení. Poznáte ich?

Top 10 rizík

S rozvojom srdcovo-cievnych ochorení súvisí viac ako 240 rôznych faktorov. Toto je desať najvážnejších.

 • Vysoký krvný tlak – poškodzuje srdce aj cievy.
 • Vysoký cholesterol – vedie k tvorbe usadenín v cievach a vzniku artériosklerózy.
 • Obezita – zhoršuje ostatné rizikové faktory.
 • Cukrovka – zvyšuje riziko ochorení srdca.
 • Fajčenie – zužuje cievy a ničí ich vnútornú výstelku.
 • Vek a pohlavie – srdce prirodzene slabne; muži sú náchylnejší na ochorenia srdca, riziko je vyššie aj u žien po prechode.
 • Rodinná anamnéza – niektoré choroby srdca a ciev môžu byť dedičné.
 • Nesprávne stravovanie – strava bohatá na tuky a soľ prispieva k vzniku srdcovocievnych ochorení.
 • Nedostatok pohybu – zároveň podporuje pôsobenie iných rizikových faktorov.
 • Dlhodobý stres – postupne ničí cievy a zhoršuje účinky iných rizikových faktorov.

Foto: Profimedia.sk

Hrozivé štatistiky

 • Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou asi 40 percent všetkých úmrtí v Európskej únii, na Slovensku až 52 percent.
 • Rolu 2011 zomrelo u nás na choroby obehovej sústavy viac ako 27-tisíc ľudí, z toho 15,7 percenta sa nedožilo 65 rokov.

Čo na tanieri, to na srdci

Niektoré rizikové faktory ničím neoplyvníte, napríklad vek a dedičnosť, ale aj tak toho pre svoje srdce môžete urobiť viac, ako si myslíte. Zdravie vášho srdca a ciev do veľkej miery ovplyvňujú potraviny, ktoré jete. Zdravo sa stravovať však vôbec neznamená, že musíte so sebazaprením jesť samé nemastné-neslané jedlá. Nie je to nič zložité, len si nový spôsob stravovania treba postupne zautomatizovať.

Začnite krok za krokom, aby bola zmena pre vás čo jednoduchšia.

 • Jedzte dostatok zeleniny a ovocia, ideálne 4 až 5 porcií. Dve porcie môžete nahradiť 100-percentnou ovocnou alebo zeleninovou šťavou.
 • Kupujte viac celozrnných výrobkov, ktoré obsahujú veľa vlákniny a málo nasýtených tukov a cholesterolu – ražný a celozrnný chlieb, ryžu natural, ovsené vločky..
 • Pri varení používajte malé množstvo olivového alebo repkového oleja a vyhýbajte sa stuženým tukom.
 • Obmedzte bravčové mäso a údeniny a uprednostnite hydinu a ryby, ktoré vám dodajú plnohodnotné bielkoviny a majú minimum tuku a cholesterolu.
 • Menej soľte, na ochutenie pokrmov používajte viac byliniek a korenín. Nedávajte soľničku na stôl. Na nižšie dávky soli si veľmi rýchlo zvyknete.
 • Pozorne čítajte etikety na potravinách. Všímajte si hlavne obsah tukov, najmä nasýtených, a soli.
 • Aspoň štyrikrát do týždňa si doprajte porciu nesolených semiačok a orieškov, ktoré sú bohaté na mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Porcia = 30 g.

Tešte sa z pohybu

Viete, že denne by ste mali urobiť 10-tisíc krokov? Intenzívnej fyzickej aktivite by ste mali každý deň venovať približne pol hodiny. Nemusí to byť aerobik či posilňovanie vo fitnes, keď na to nemáte podmienky alebo vás to nebaví. Zacvičiť si môžete aj doma pri hudbe. Jednoducho robte to, čo vám prinesie radosť. Môže to byť aj rýchla chôdza, prípadne cyklistika alebo plávanie, cez víkendy sa môžete častejšie vybrať na túru. Keď nezleniviete, v seniorskom veku vám budú kondičku závidieť aj vaše vnúčatá.

Autor: Báječná žena/Jana Brožíková

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Poradíme vám, ako si uchovať mladé srdce a žiť dlhšie
Báječná žena/Jana Brožíková