Telo si vodu vypýta. Keď pocítim smäd, napijem sa.
Toto tvrdenie je výborným príkladom nepravdivého, no u mnohých ľudí pevne zakoreneného mýtu. Smäd je totiž oneskoreným oznamovateľom nedostatku tekutín, ktorým sa vám organizmus snaží naznačiť, že ste príjem tekutín už zanedbali. Smäd prichádza až v okamihu, keď telo stratilo približne 2 percentá tekutín. Dvojpercentná strata tekutín pritom vedie až k 20-percentnej strate energie a päťpercentná dehydratácia už reálne hrozí prehriatím a kolapsom krvného obehu. „Nečakajte na smäd, telo udržíte v špičkovej kondícii práve tým, že ho vysmädnúť nenecháte,“ hovorí lekárka Eva Beňová.
Na každodenné pitie je lepšia voda z vodovodu ako minerálka.
Nie je to celkom pravda. Vody je najlepšie striedať, napríklad aj preto, že voda z vodovodu obsahuje chlór, pri státí v potrubiach sa môže prehrievať a zo starých rozvodov do nej môžu prenikať nečistoty. Vyšší obsah minerálov v minerálkach je pre telo prospešný, aj keď iba v rozumnom množstve. Ideálnym kompromisom sú pramenité vody s nižšou mineralizáciou. Pomôžu dopĺňať dôležité látky v optimálnom množstve, ktoré nezaťaží organizmus, preto ich môžete piť nepretržite. „Rozhodujúci je údaj o celkovom obsahu rozpustených látok, ktorý by sa mal v ideálnom prípade pohybovať od 150 do 500 mg/l,“ hovorí pediatrička.
Dospelý musí denne vypiť tri litre.
Zaužívané tvrdenie o 3 litroch denne je zjednodušené a mierne nadhodnotené. Pri dopĺňaní tekutín treba zohľadniť viaceré faktory, medzi ktoré patrí vaša hmotnosť, vek a pohlavie, podnebie a teplota vzduchu, zloženie jedálneho lístka, zdravotný stav i fyzická aktivita. Podľa oficiálnych odporúčaní EFSA (European Food Safety Authority) vychádzajúcich z mierneho európskeho podnebia a mierneho stupňa fyzickej záťaže by mala dospelá žena denne nahradiť 2 litre tekutín, muž 2,5 litra.
„K spomínaným trom litrom sa potreba tekutín môže blížiť počas letných horúčav, pri športe alebo ak vaše menu obsahuje veľa soli a cukrov. Naopak, v zime, keď celý deň presedíte za počítačom, ale zdravo sa stravujete, stačí dodržať dolnú hranicu. Nezabúdajte, že asi 20 percent potrebných tekutín vždy prijmete v strave,“ radí pediatrička Eva Beňová.
Balená voda je iba predražená voda z vodovodu.
Záleží na tom, aká voda je zabalená. Niektoré stolové vody môžu byť naozaj bezcenné, ale pramenitá voda musí spĺňať zákonom stanovené podmienky. Pochádza výlučne zo sledovaných podzemných zdrojov a na rozdiel od vody z vodovodu nesmie byť dezinfikovaná chlórom ani inými látkami, jej mikrobiologická čistota je teda zaručene prírodná.
Mäkká voda je vhodnejšia na pitie ako tvrdá voda.
Nie je to pravda. Voda s vyšším obsahom vápnika a horčíka je síce postrachom pre práčky a rýchlovarné kanvice, no viaceré štúdie potvrdili priaznivý vplyv tvrdšej vody na ľudský organizmus. Medicínske výskumy dokonca dokázali, že napríklad minerály z minerálnych a pramenitých vôd sa ľahšie vstrebávajú a sú biologicky lepšie využiteľné, ako keď ich prijímate v potrave alebo vo výživových doplnkoch. „Dlhodobé pitie mäkkej vody s príliš nízkym obsahom minerálnych látok môže viesť k ich nedostatku v tele a rôznym zdravotným problémom z toho vyplývajúcim. Neodporúča sa preto ani zbavovať vodu minerálov rôznymi domácimi filtrami a zmäkčovačmi,“ varuje Eva Beňová.
Podobné stránky
- Už jedna PREBDENÁ noc zvyšuje riziko choroby, ktorej sa všetci obávame
- Tréning so Zorou Czoborovou: Starosti sedia na krku. Uvoľnite si ho!
- Zbierajte hubu abstinentov! Upraví vám krvný cukor, cholesterol aj krvný tlak. S alkoholom však účinkuje ako antabus!
- Ako prestať fajčiť? Stavíme sa, že s nimi ste to ešte neskúsili
- Lucii nechutí sex a stráni sa zábave v spoločnosti. Život jej ničí baktéria E.coli
- Menopauza: Ako ju prežiť a nezblázniť sa? Tu sú zaručené recepty!