Tip redakcii
 

Pre zdravé nohy si zmrazte topánky

Čoskoro začneme nosiť otvorenú obuv. Pozreli ste sa kriticky na svoje nohy? Ak sú na nich po zime náznaky plesňového ochorenia, treba to hneď riešiť.

03. apríla 2012, 08:00

Autor: profimedia.sk

Svrbenie, začervenanie, pálenie, olupovanie kože okolo hranice plochy nôh, napučaná biela vrstva kože medzi prstami, zhrubnuté a sfarbené nechty – to všetko môže signalizovať, že s nohami sa niečo deje. Problém sa volá povrchová mykóza. „Povrchové plesne – dermatofyty, ale aj kvasinkové plesne – candida sú na našej koži najrozšírenejšie. Majú rady hlavne teplo a vlhko,“ hovorí MUDr. Slavomíra F e i x a dodáva, že v zime sa ideálne rozmnožujú napríklad v uzavretých teplých topánkach. Hrozbou sú hoci aj lyžiarky. Ak máte svoje, môžete napomôcť rozmnoženie plesní, ktoré máte na koži inak prirodzene v malom množstve a v rovnováhe s jej obranyschopnosťou. V požičanej lyžiarke, kde sa striedajú desiatky spotených nôh, zasa na vás číhajú stopercentne rôzne druhy plesňových spór a môžete sa nakaziť. Plesne sa však ľahko prenesú v ktorékoľvek ročné obdobie oblečením či obyčajným stúpnutím na podlahu.

Majú rady aj sucho

Aby to nebolo také jednoduché, plesne sa dokážu nezdravo premnožiť aj na veľmi suchej pokožke. „Vedia sa pekne uchytiť na popraskanej päte alebo ploche nohy v ryhách a živiť sa tam šupinkami,“ upozorňuje doktorka Feix. Spozornieť treba aj pri rankách vznikajúcich medzi prstami na nohe, pri belavom povlaku so zmäknutou kožou. Zvlášť citlivé sú deti, chorí ľudia so zníženou imunitou a starší ľudia s horším prekrvením nôh alebo cukrovkári.

Liečba je zdĺhavá

Podľa odborníčky sa k svojim nohám správame macošsky, pretože k lekárovi nás vyženú až naozaj veľké problémy. Vtedy pomôže už len klasická liečba antimykotikami, najprv masťami, pri silnom postihnutí aj vo forme tabliet. „Treba sa pripraviť na to, že trvá tri týždne. Symptómy sa stratia už po týždni, ale liečba musí postupovať ďalej, inak by došlo k recidíve. Pri poškodených nechtoch sa odporúča už vnútorná liečba tabletkami, rozložená na tri mesiace až pol roka, a pedikérske intenzívne odstraňovanie postihnutej časti nechta,“ hovorí MUDr. Feix. Dobrá správa teda je, že plesní sa zbaviť dá, hrozia však návraty ochorenia.

Repík aj propolis

„Ak spozorujete prvé príznaky, oplatí sa hneď navštíviť kožného lekára, dermatológa alebo pedikérku, ktorá sa však zaoberá medicínskou pedikúrou,“ hovorí odborníčka. Môžete však skúsiť liečiť sa aj sami, ale iba týždeň. Čo môže pomôcť? n Síran zinočnatý, ktorý sa nachádza v krémoch. Pomôže aj púder so sírou. n Kúpele nôh v dubovej kôre, repíku lekárskom, rumančeku pravom, šalvii lekárskej, hypermangáne alebo v jóde. n Propolis, cesnakový výťažok aj „múdra huba“ Pythium oligandrum. n Moč. Sterilný moč pôsobí ako ľahká dezinfekcia i na kožu nôh, ale v lekárni dostanete aj krémy s ureou.

Ako sa starať o nohy?

Vlažná voda, jemné mydlo, ktoré nevysušuje, a uterák, to je základ hygieny. n Nadstavbou je dezinfekčný sprej s obsahom alkoholu alebo čajovníka. Desaťminútový kúpel v bylinkách uvedených vyššie môže slúžiť aj ako prevencia. Nohy treba potom dôkladne vysušiť aj medzi prstami. n Pri príliš suchej koži sú prevenciou aspoň raz týždenne hypermangánové kúpele a každodenné krémovanie. n Na plavárňach a na kúpaliskách neignorujte dezinfekčné bazéniky. n Športovci, nositelia pracovnej obuvi, deti a adolescenti by si mali meniť ponožky aspoň dvakrát denne. n Striedajte obuv, najlepšia je odvzdušnená. Dajte zbohom módnym gumákom a uzavretým topánkam z umeliny. n Na návšteve slušne odmietnite „papuče pre hostí“, ak nie sú jednorazové alebo nové. Choďte čo najmenej bosí po neznámych podlahách a povrchoch. Doprajte si to len pri mori. Piesok vám jemne vypílinguje kožu, slaná voda vydezinfikuje a potlačí aj prípadnú pleseň.

Pozor na umelé nechty!

Plesňová infekcia sa môže ľahko preniesť aj na nechty, a to nielen na nohách, ale aj na rukách. „Ženy, ktoré majú rady gélové či akrylové nechty, by mali vedieť, že táto skrášľovacia procedúra ničí nechtové lôžko aj povrch nechtu, kde vzniká ideálne prostredie na uchytenie plesne,“ hovorí MUDr. Slavomíra Feix a dodáva, že každý siedmy Európan trpí chorobou nechtovej plesne. Znížiť nebezpečenstvo nákazy môžete tým, že budete chodiť len do nechtových štúdií, kde je hygiena na prvom mieste, kde sa brúsky sterilizujú, nástroje pravidelne dezinfikujú, pilníky sú vždy nové pre každú klientku a podobne.

Špeciálny TIP

Zabaľte topánky do igelitu a vložte do mrazničky na 24 hodín. Spóry, zapuzdrené skupinky plesní nemajú rady mráz a väčšina, ak nie všetky, uhynie.

Autor: Šarm/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Pre zdravé nohy si zmrazte topánky
Šarm/ Katarína Čulenová