Tip redakcii
 

Predíďte chrípke!

Pomôže vám injekcia alebo vás ani tá neochráni pred ochorením?

13. októbra 2010, 08:00
Za očkovacie vakcíny nebudete doplácať.

Za očkovacie vakcíny nebudete doplácať.

Autor: profimedia.sk

Chrípka môže spôsobiť nečakané komplikácie, ktoré sa niekedy končia aj smrťou. Hrozbou sú najmä vysoké horúčky, zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápal srdca či mozgových blán. Proti tejto chorobe nie je možné vyrobiť dostatočne účinné lieky, pretože vírus chrípky neu - stále mení svoju podobu. Za najlepšiu ochranu sa preto považuje očkovanie. Každý rok na chrípku a príbuzné ochorenia maróduje 1 až 2 milióny Slovákov. Väčšinou ide o deti vo veku od pol roka do pätnástich rokov.

Výhody očkovania

Po očkovaní sa vaše telo dokáže lepšie brániť pred chrípkou pol roka až rok. Injekcia zač ne naplno účinkovať po 10 až 14 dňoch. Počas nich sa v tele stále tvoria protilátky, tie zlikvidujú vírus chrípky, ak vás napadne. Očkovacia vakcína obsahuje látky vytvorené z vírusov, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou v nastávajúcej sezóne spôsobovať väčšinu chrípkových ochorení. Zloženie očkovacej látky stanovujú na každú chrípkovú sezónu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie WHO podľa pozorovaní premien chrípkových vírusov. Na Slovensku bude dostupných 700-tisíc vakcín.

Pozor!
Zaočkovať by sa mali dať seniori, pacienti s chronickými ochoreniami srdca či dýchacích ciest. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 30-percentnú zaočkovanosť obyvateľov.

Chorá napriek injekcii

Ako je možné, že sa dáte zaočkovať a chrípku aj tak dostanete? Odborníci to vysvetľujú tak, že obsah látok vo vakcíne pravdepodobne nepokryl vírus, ktorý ste „chytili“. Alebo ste neprekonali chrípku, ale iba podobné ochorenie. Ďalšou príčinou môže byť aj vaša oslabená obranyschopnosť alebo to, že ste sa dali zaočkovať už neskoro. Takže ste už mali v tele vírus chrípky.

Chrípková sezóna sa podľa zdravotníckych š tatistík začína 1. októbra a potrvá do konca apríla budúceho roka. Najvhodnejšie mesiace na očkovanie sú september a október.

Kedy NIE

Občas ochorieť je normálne. Prekonaním každej choroby sa prirodzene posilňuje váš imunitný systém. Ak máte obranyschopnosť v poriadku a o svoje zdravie sa staráte, určite ste menej chorľavé a z prípadnej choroby sa ľahšie vyliečite. No je to tak aj vo vašom prípade? Práve oslabené zdravie väčšiny ľudí a s tým spojené riziko, že očkovanie neprimerane zaťažuje imunitu, považujú odporcovia očkovania za závažný argument. Namiesto toho nabádajú pestovať správny životný štýl a používať zdravý rozum. Vpichovanie cudzorodej látky považujú za umelý zásah do vlastnej obranyschopnosti. Hovoria aj o neprimeranom a nepredvídateľnom zdravotnom riziku očkovania pre deti a tehotné ženy.

Pozor!
Nedajte sa zaočkovať v prvom trimestri tehotenstva, keď sa cítite chorá, máte hnačku alebo ste alergická na nie - ktorú zo zložiek vakcíny. Neočkujú ani deti mladšie ako 6 mesiacov.

Vynachádzavá choroba

Chrípka je naozaj nevyspytateľná. Jej vírus sa dokáže geneticky rýchlo, variabilne a ťažko predvídateľne meniť. Ročne je príčinou státisícov úmrtí. Začína sa usadením vírusu v horných dýchacích cestách u ľudí, ktorí nemajú vytvorené protilátky. Príznaky spozorujete 2 až 3 dni po infikovaní. Nie každá nádcha, kašeľ či bolesť hrdla znamená hneď chrípku. Antibiotiká sú proti nej neúčinné, pretože tie zaberajú len na baktérie. Komplikácie pri chrípke, napríklad zápal pľúc alebo zápal mozgových blán, spôsobuje útok mikroorganizmov, ktorým sa oslabený imunitný systém nedokáže brániť.

Zostať zdravá

Chrípke sa zrejme nedá úplne vyhnúť, no ak sa zdravo a pes - tro stravujete, otužujete, pravidelne športujete a dokážete odpočívať, pomoc lekára možno nebudete potrebovať. V období chrípok pre istotu nenavštevujte chorých, vyhýbajte sa verejným podujatiam, pretože ochorenie sa rýchlo šíri pri kýchaní či kaš - ľaní, dotykom rúk, bozkom alebo vinou slabo čistenej klimatizácie. Čo najčastejšie si umývajte ruky, napríklad po vysmrkaní aj po cestovaní hromadnou dopravou. Aby ste boli čo najskôr fit, doprajte si zvýšený prísun vitamínov a dostatočný príjem tekutín.

Očkovanie a tehotenstvo

Očkovanie proti chrípke sa v tehotenstve odporúča len vtedy, ak je riziko, že sa žena nakazí, príliš vysoké, chrípka by preukázateľne ohrozila matku alebo plod a spôsobila zdravotné komplikácie. O očkovaní uvažujte, ak nie je pravdepodobné, že by vakcína mohla spôsobiť vám alebo dieťaťu poškodenie zdravia

Príznaky choroby

  • náhly nástup choroby
  • teplota okolo 39 °C, zimnica
  • bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov
  • suchý kašeľ, kýchanie, bolesť hrdla alebo škriabanie 
  • slzenie očí

Vedeli ste, že... .

.. vďaka očkovaniu má lepšiu odolnosť proti chrípke 59 percent zaočkovaných?


Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Predíďte chrípke!
Báječná žena/Sylvia Derňárová