Tip redakcii
 

Revolučná antikoncepcia prichádza konečne aj k nám: Ako funguje?

Najmenšie vnútromaternicové hormonálne teliesko majú k dispozícii konečne aj Slovenky.

25. februára 2014, 08:00
Najmenšie vnútromaternicové hormonálne teliesko majú k dispozícii konečne aj Slovenky.

Najmenšie vnútromaternicové hormonálne teliesko majú k dispozícii konečne aj Slovenky.

Autor: Profimedia.sk

Je pre vás tabletková antikoncepcia stresujúca, pretože občas na ňu jednoducho zabudnete? Riešenie existuje. Je elegantné, oveľa lacnejšie a hlavne menej zaťažujúce organizmus. Od tohto roka si totiž môžete dať u gynekológa ambulantne zaviesť do maternice najmenší hormonálny vnútromaternicový systém tretej generácie.

V tele ho môžete mať tri roky bez toho, aby vám prekážal a museli ste naň myslieť. Stačí sa raz do roka dať skontrolovať u gynekológa. Na tabletky, po ktoré ste museli behať k lekárovi každé tri mesiace, môžete zabudnúť. Starostí máte aj tak dosť, nie? Teliesko pritom nie je určené len ženám, ktoré už rodili. Môžu sa ním chrániť aj tie, ktoré sa na dieťa ešte necítia.

Vieme toho málo

Vyzerá to, že o antikoncepcii toho vieme žalostne málo. Svedčia o tom aj príbehy z ambulancie MUDr. Petry Oťapkovej, PhD. Niektoré z nás si po tom, ako zabudnú užiť tabletku, dajú naraz aj tri či štyri, ako keby sa výpadok dal dohnať. Tínedžerky zasa nemajú problém požičať si jedna od druhej tabletku, hoci každá má iný druh.

Zlatým klincom môže byť žena, ktorú gynekologička prijímala do nemocnice tesne pred pôrodom. „Otehotnela, pretože urobila chybu pri užívaní antikoncepcie, a keďže jej nikto vraj výslovne nepovedal, že má tabletky vysadiť, jedla ich po celé tehotenstvo,“ spomína gynekologička. Ako vidieť, hormonálny vnútromaternicový systém by bol pre ňu stvorený. Nebola by pritom žiadnou priekopníčkou. Nórky, Švédky a Fínky ho používajú masovo s obľubou už dvadsať rokov!

Neporovnateľné

Vnútromaternicové teliesko je podľa doktorky Oťapkovej v nemilosti hlavne pre pretrvávajúce mýty nielen u žien, ale aj u niektorých lekárov. „Moja mama mala teliesko a otehotnela, mala zápaly, počúvam niekedy od pacientok. Negatívnu reklamu urobil však starší vnútromaternicový systém s hodvábnymi vláknami, ktoré uľahčovali prienik baktérií až do maternice. Mohli tak vznikať nepríjemné zápaly. Dnes sa však už používajú celkom iné materiály,“ tvrdí gynekologička.

Kedy musí von?

Aby sme však iba nespievali ódy. Treba povedať, že popri všetkých benefitoch, ktoré teliseko tretej generácie prináša, sú tu aj možné negatíva:

  • teliesko môže telo spontánne vypudiť,
  • je normálne, ak má žena po zavedení ľahké špinenie ešte aj osem týždňov, ak však pretrváva mesiace, treba ho vybrať,
  • u malého percenta žien sa môže objaviť ľahké akné.

MUDr. Petra Oťapková vyvracia ešte jeden mýtus, strašiaci ženy, ktoré láka vnútromaternicového teliesko – veľkú bolesť. Ženy, ktoré sa zúčastnili na štúdii na posúdenie bolestivosti pri jeho zavádzaní, mali uviesť nepohodu na stupnici od jedna do desať. Matky aj bezdetné ženy ju priemerne označili známkou štyri.

Muži neprispievajú

Nové teliesko stojí asi stopäťdesiat eur. V prepočte na mesiac sú to iba tri eurá, čo je mnohonásobne menej ako cena za tabletku. Tu by sa mohli zamyslieť nad sebou muži. Iba osem percent z nich totiž prispieva partnerkám na ochranu pred otehotnením. Šťastnejšie sú ženy vo Veľkej Británii. Hormonálny vnútromaternicový systém im prepláca štát!

Malá dávka hormónov

Teliesko postupne uvoľňuje najnižšiu dávku hormónu gestagénového typu, ktorý pôsobí hlavne v maternici, teda tam, kde treba. Na rozdiel od tabletiek alebo implantátov sa do krvi dostáva len jeho malé množstvo. Zároveň dokáže podnietiť tvorbu bezpečnej hlienovej zátky, ktorá povie snaživým spermiám stop.

Výhodou je aj slabá menštruácia, u niektorých žien môže dokonca aj vymiznúť. Na trhu je okrem tohto systému aj teliesko druhej generácie s obsahom medi a zinku.

Viete, že...

... hormonálnu antikoncepciu by mali začať brať mladé dievčatá až tri roky po prvej menštruácii?

Šokujúce fakty

V USA robili prieskum medzi dvetisíc ženami, ktorý ukázal, že až k štyridsiatim ôsmim percentám neplánovaných tehotenstiev došlo počas užívania antikoncepcie. Keďže moderné tabletky sú vysoko spoľahlivé, vyplýva z toho, že ženy robia chyby hlavne pri ich užívaní. Zabudnú, užijú ju v nesprávny čas, nedodržujú intervaly alebo ich kombinujú s liekmi, ktoré ich účinok oslabia.

Vedeli ste, že také sú napríklad lieky proti kinetóze? Pritom stále pretrváva mýtus, že pri antikoncepcii sú antibiotiká nevhodné. Tie najbežnejšie, ktoré dostanete trebárs pri komplikáciách z chrípky alebo zápale močových ciest, neublížia.

Autor: Šarm/Katarína Čulenová

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.