Pracuješ nadoraz? Toto všetko ti hrozí

16. septembra 201407:00
Makať a snažiť sa zarábať je fajn. No len dovtedy, kým sa nedostaneš na okraj priepasti. Naďa Uličná o tom vie svoje a tu je jej varovanie. Autor: Profimedia.sk

Makať a snažiť sa zarábať je fajn. No len dovtedy, kým sa nedostaneš na okraj priepasti. Naďa Uličná o tom vie svoje a tu je jej varovanie.

Až do minulého Silvestra som si pri koncoročnom hádzaní prskaviek želala všetko možné. Lásku, úspech v robote, dobré prachy. Želať si zdravie mi akosi nenapadlo. Načo, keď som ho stále mala? Naposledy som bola u lekára pred dvoma desiatkami rokov a s heslom – „Ak nič nebolí, som stopercentne zdravá“ – som si veselo razila cestu životom. Až som sa takmer dorazila.

Nepreháňaš to už trochu?

Som extrémista, zlatú strednú cestu nepoznám, a tak sa ku mne správa aj život. Buď nariekam, že by mi bodlo viac práce a otravujem svojich najbližších katastrofickými scenármi budúcnosti od zbierania mandarínok až po tanec pri tyči, alebo je tej práce toľko, že všetci si ťukajú na čelo, či som sa totálne nezbláznila.

Rok 2013 bol taký, že som si už na čelo ťukala aj ja sama. Pozerala som sa v zrkadle do očí orámovaných čiernymi kruhmi a hovorila si: „Čo ti šibe? Nemala by si sa trochu zastaviť?“

Kofeín môj každodenný

Kruhy som si však zamaskovala kvalitným korektorom a kašľala na to. Keď sa vám plnia sny a robíte svoj vysnívaný džob, je to úžasný a vysokonávykový pocit. Písala som scenáre do niekoľkých televíznych projektov, hrala v dvoch či troch seriáloch, do toho EMMA, ktorá bola vždy mojou srdcovkou. „Žijeme vo veľmi hektickej dobe a spoločnosť od nás vyžaduje maximálne výkony. Najmä mladí ľudia sú nadmieru ambiciózni. Často si preto na plecia naberú príliš, chcú využiť všetky ponúkané šance a v zmysle, čo keby náhodou niečo nevyšlo, chcú mať rozohraných viac partií. Ani si nestihnú všimnúť a nakopí sa toho toľko, že ich to pohltí,“ vysvetľuje psychologička Magda Sadovská.

Točiť desať až dvanásť hodín denne, potom ešte minimálne tri hodinky písať, to sa donekonečna nedá. Deň je na to všetko príliš krátky a keďže spať nebolo veľmi kedy, začala som si pomáhať skvelou kamoškou kávou a jej verným priateľom energetickým drinkom. Keby len jedným! K tomu cigareta za cigaretou a životospráva ako vyšitá. Nie, naozaj som si nemyslela, že to môže mať následky. Skrátka som to brala tak, že som mladá. „Všetkého veľa škodí. Najčastejším príznakom, že človek nie je v poriadku, je strata pojmu o čase a realite, nezáujem o rodinu a priateľov. Ruka v ruke s tým idú závislosti ako fajčenie, alkoholizmus či dokonca užívanie omamných látok,“ vysvetľuje internista Marek Kučera.

Prečo ti to srdce tak hrozne bije? To z lásky, drahý!

Na hrane som bola asi dlhšie, no prepuklo to v októbri. Práve som dokončila seriál a začala mať aspoň aké-také voľno. Občas som mala pocit, že nohy ma nie úplne poslúchajú, ako keby som ich mala z gumy. Pribudlo hučanie v ušiach a taký tlkot srdca, že by sa zaň nehanbila ani animovaná zamilovaná postavička. Stále som si nahovárala, že to je dočasné, vyspím sa a bude dobre. No nebolo. Keď mi začali tŕpnuť ruky a nohy, trochu ma to vystrašilo a na radu kamošiek som začala brať magnézium.

„Stres je nešpecifickou odpoveďou organizmu na akúkoľvek požiadavku, ktorá je naň kladená a má veľmi vážny vplyv na náš organizmus. Prispieva k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, poškodzuje zažívací systém, podpisuje sa aj na kvalite našich vlasov či pokožky. Chronická vyčerpanosť organizmu sa prejaví búšením srdca, hučaním v ušiach, bolesťami či dokonca kŕčmi v dolných končatinách,“ opisuje príznaky lekár.

Stavy som mala rôzne a keď mi vtedajší frajer v noci povedal, že mi naozaj hrozne bije srdce, tvárila som sa, že to z neho. A potom to už išlo šupom. Po ďalšej prebdetej noci som sa síce dopoludnia na dve hodinky vyspala, no poobede som už nevládala stáť na nohách. S hrôzou som sa pozrela do zrkadla a videla angorácke oči ako z hororu. Išli sme hneď do súkromného zdravotníckeho zariadenia, kde neberú takéto urgentné prípady, ale keďže som ozaj nevládala stáť na nohách, vzal ma prvý doktor, čo bol poruke. Vytiahol tlakomer a ten pohľad, čo na mňa hodil, hovoril za všetko.

Tlak 200/130 sa asi nevidí tak často. V mojom veku a v mojej kondícii. Ktorá bola až na ten tlak vlastne výborná. Aký paradox! Po pichnutí magnéziovky som sa dostala na 185/120. Stále žiadna sláva. Šokovaný lekár mi odporúčal okamžité vyšetrenia. Ja som však bola hrdinka, sľúbila som mu a najmä sebe, že začnem viac oddychovať a bude to dobré. Tak určite!

Doktor Kučera varuje: „Podceňovanie liečby vysokého krvného tlaku je realita, s ktorou lekári v ambulanciách každodenne zápasia. Táto diagnóza nebolí ani nemusí byť sprevádzaná konkrétnymi príznakmi, a tak pacienti často ani netušia, že ju majú. Pri artériovej hypertenzii sú však cievy a tkanivá opakovane vystavované zvýšenej sile krvného prúdu. Po čase sa zväčšia a určitým spôsobom stuhnú. Neskôr dôjde k ich vyčerpaniu, ktoré sa prejavia buď ich zlyhaním, alebo prasknutím. Čím skôr sa liečba vysokého krvného tlaku začne, tým je účinnejšia.“

Herečka? To potrebujete niečo na nervy!

Nasledujúce týždne boli ťažké. Nejakej roboty sa mi podarilo vzdať, no zmluvy sú zmluvy a nepustia. Písala som a točila ďalej a niekedy som mala pocit, že priamo pred kamerou zinfarktujem. Samozrejme, už som poctivo absolvovala všetky testy. Ja, čo som dvadsať rokov k lekárom ani nepáchla, som bola u nich zrazu pečená-varená. Preklepli ma od hlavy po päty – a až na ten tlak a strašné stavy som mala výborné výsledky. Pridelená obvoďáčka mi dokonca predpísala liek, ktorí berú depresívni ľudia s tým, že – veď vy ste aj herečka, to budete mať od psychiky. Najprv som sa pobúrila a urazila. Keď je vám však zle a neviete, čo už vyskúšať, každá tabletka za pokus stojí. No táto asi nie.

Keď som si ju dala doma, zmenila som sa na apatickú zombiu, ktorej je jedno, aj keby priamo infarktovala. Len by sa pri tom strašidelne pokojne uškŕňala. Dala som si tabletku aj pri nakrúcaní, no keď som sa z pokojnej zombíčky zmenila na rozbesnenú piraňu, tušila som, že toto nebude pre mňa vhodný liek.

„Pokiaľ váš život tvorí prevažne práca, je ťažké sa jej zo dňa na deň vzdať. Predstava tej kopy voľného času môže desiť. Postupne sa však z práce môže stať závislosť, ktorá je už aj zaradená medzi uznané nelátkové závislosti. Hovoríme o nebezpečnom vorkoholizme, ktorý zanecháva silné negatívne následky na psychickom aj fyzickom zdraví človeka,“ hovorí psychologička Sadovská.

Stále som sa snažila držať toho, že nebudem brať lieky na tlak. Najmä zo strachu, že ak teraz začnem, budem na to odkázaná ďalších šesťdesiat rokov. A okrem toho, lieky na tlak berú len staré babky, nie? To som ešte netušila, že som sa k nim vlastne zaradila a bez liekov a tlakomeru sa nepohnem ani na krok. „Totálne si si zhumpľovala zdravie,“ zalamovala nado mnou rukami mama. To keď som sa tri dni zrazu zmietala v horúčke a zimnici. Išla som na ďalšie testy a opäť dopadli výborne. Ja som sa však cítila už na umretie.

„Príznaky sú väčšinou veľmi nenápadné a v tom tkvie nebezpečenstvo tejto choroby. Prvým prejavom neliečenej hypertenzie môže byť až cievna mozgová príhoda alebo srdcový infarkt. Medzi možné príznaky patria napríklad bolesť hlavy, závrat, búšenie srdca alebo tlak na hrudi. Predísť ‚výbuchu skrytého vysokého krvného tlaku‘ je najlepšie pomocou pravidelných prehliadok,“ radí doktor Kučera.

Dopichaná, zničená a tvrdohlavá

Aj keď som ešte pred pár mesiacmi netušila, čo ten tlak vlastne je a aký má byť optimálny, stávala som sa pomaly odborníkom na všetky prírodné prípravky. Cesnak, hloh, pohánka, všetko hlcem. Samozrejme, cigarety som sa ani nedotkla a vysadila som antikoncepciu. Kúpila som si permanentku do fitka a cvičila som každý deň. No stále mi nebolo dobre a bála som sa, že hučania v hlave sa už nezbavím. Objednala som si za mesačnú výplatu produkty čínskej medicíny. Kŕmila som sa tabletkami s názvom Spadnutie kameňa zo srdca či Elixír nebeského cisára. Nič mi zo srdca nepadlo a elixír asi funguje len na cisárov.

Spravila som posledný pokus. Zbesilo som gúglila najlepšieho odborníka na akupunktúru na Slovensku a dostala som sa do rúk samotného šanghajského lekára. Po slovensky nevie ani ceknúť, no keď mi odmeral tlak, jeho pohľad hovoril za všetko. Celkovo tí lekári na mňa pozerajú s výrazom: „Ts ts, to ako si dovoľujete mať taký vysoký tlak, keď na to vôbec nevyzeráte?“ Tak prepáčte. Šanghajský lekár ma napichal ihlami – a áno, bolelo to. Doktorovi som zaplatila nekresťanské peniaze a objednala sa na ďalší termín. To ma už čakala tortúra hodná stredovekého mučenia.

Po napichaní ihiel, keď som sa krútila ako červík a pípala, že ma to fakt bolí, mi robili krvavé bankovanie. Predstavte si, že vám do chrbta niekto pichá tou najzastrúhanejšou ceruzkou, aká môže byť. A na také ubolené miesto vám dá obrovskú banku. Ďalších desať dní som chodila s krvavým chrbtom a zaprisahávala som sa, že takto už trpieť ozaj nechcem. Tlak neklesol a srdce mi stále bilo ako splašené.

Piercing von, pozitívne myslenie dnu

Keď nezabral šanghajský lekár ani čínske odvary, skúšala som sa vyliečiť pomocou psychiky. Vraj je to všetko v hlave. Zásobila som sa knižkami, ako je Cesta od Brandon Baysovej. Táto žena sa pomocou potláčania negatívnych spomienok sama vyliečila z rakoviny. Uf, ťažké čítanie, najmä v mojich stavoch. No snažila som sa neprepadať panike a skúšala techniky podľa knižky. No keď som raz v noci dostala pocit, že mi ochrnula polovica tváre a nemôžem dýchať, vybrala som si už aj piercing z jazyka a objednala sa k internistovi.

Tentoraz som už o tie lieky na tlak doslova prosila. „V prípade potreby sa môžu kombinovať alebo brať ich viacero z viacerých skupín. Lekár sa rozhodne podľa aktuálneho zdravotného stavu, hodnoty krvného tlaku a podľa potrieb pacienta,“ vysvetľuje MUDr. Marek Kučera.

Mohol by to byť happy end, no nebol. Žiaľ. Tlak mi stále skákal ako besný, dosahoval búrlivé výšiny a napriek poctivému jedeniu piluliek sa mi vracali zlé stavy. Jeden večer bol extrémny. Nemala som za sebou ťažký týždeň, naopak, veľa som oddychovala, spala desať hodín denne. No pri bežnom nákupe sa mi podlaha v supermarkete rozplývala a všemožne utekala pod nohami a ja som mala pocit, ako keby som si riadne hrkla. Srdce mi mlátilo ako divé, až to vyzeralo, že mi odletia gombíky na kabáte, a tak som si rýchlo vsunula tabletku pod jazyk. Takú SOS, čo mám stále pri sebe a čo užívajú ľudia po infarkte. Chvíľku bolo lepšie, no o pár hodín som dostala bolesti, ako keby sa mi niekto snažil horúcimi kliešťami vyrvať srdce z tela. Keď poviem, že to neprajem nikomu zažiť, myslím to teraz ozaj vážne.

A tak som znovu putovala na pohotovosť, kde mi pichli konskú dávku magnézia. Nikto nechápal, čo to so mnou je, veď ten tlak nebol až taký vysoký. Napriek tomu mi popraskali všetky žilky v oku. Doktor skoro skolaboval, keď som sa ho spýtala, či si nemyslí, že ma niekto uriekol čiernou mágiou alebo vúdú. No topiaci sa aj slamky chytá.

Keď telo do nás hučí... a my nepočúvame

Deň pred Vianocami som trávila v ústave srdcovo-cievnych chorôb. Srdce sa na ultrazvuku opäť tvárilo, že je zdravé a kardiológ mi predpísal ďalšie lieky. Aby som nekolabovala pod stromčekom. Už som aj pochybovala, či nie som zrelá na psychiatriu. Po nemocniciach som bola známa ako hypochonder a srdce sa mi vysmievalo tým, že robilo psie kusy, iba keď prišlo domov zo špitálu. Podľa psychologičky Magdy Sadovskej nič neobvyklé: „Telo a duša sú ako dve prepojené banky a keď výkriky pomoci tela niekto dlhšie ignoruje, začne spolu s ním kričať aj duša. To je jeden z dôvodov vzniku psychosomatických ochorení.“

Dnes mám toho za sebou toľko, že by to bolo na román. Vyfasovala som aj holter na meranie srdca a na krku sa mi hompáľalo zariadenie veľkosti riadneho magneťáku z čias socíku. Nezistilo sa nič. No aby som len nefrflala, snažím sa aj na tomto všetkom nájsť niečo pozitívne. Nebyť tohto nie zdvihnutého prstu, ale oboch rúk, asi by som sa k lekárom nikdy nedokopala. A teraz mám konečne urobené najkomplexnejšie zdravotné vyšetrenia, aké len existujú.

Telo mi určite chcelo niečo povedať. Nech fakt nebláznim, lebo skončím zle. A ani taká mladá, ako sa cítim, už asi nie som. Nech je to klišé veľké ako tri zadky Nicky Minaj dokopy, je to skrátka tak – zdravie je to najdôležitejšie a keď nejde o to, ide o veľké... makové.

Foto: Profimedia.sk

Nie a nie si dať stopku?

Toto ti hrozí:

  • Nespavosť
  • Vysoký krvný tlak
  • Permanentné búšenie srdca
  • Depresie, smútok bez zjavnej príčiny
  • Závislosť od alkoholu, kofeínu, nikotínu a drog
  • Žalúdočné vredy
  • Povädnutá, nepekná pleť a suché vlasy
  • Nadváha
  • Bolesť hlavy a chrbta
  • Infarkt, mŕtvica

autor: EMMA/Naďa Uličná

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

Príprava na sex: Koľko ti podľa výskumov zaberie?

Na všetko, čo sa deje prvýkrát, sa treba precízne pripraviť. Pozri si, čo hovoria výskumy o čase, ktoré vraj ženy potrebujú...

Snehobiela z červeného koberca: Inšpiruj sa!

Hollywoodske hviezdy prepadli trendu snehovobielej farby. Čo hovorí na túto farbu v šatníku naša odborná porota?

V Číne kúpiš všetko: Na predaj sú aj manželky

Porcelánová pleť, trochu ostrá brada, mala by vyzerať presne ako televízna moderátorka a musí byť panna! Aj takú vyhrabú,...

Klasika po novom: Ako nosiť malé čierne či trenčkot?

„Móda sa mení, štýl zostáva,“ povedala kedysi dávno Coco Chanel a mala pravdu. EMMA vie, prečo štýl kultových módnych osobností...

Ďalšie články
 
 
 
Pracuješ nadoraz? Toto všetko ti hrozí
EMMA/Naďa Uličná