Tip redakcii
 

Správne dýchanie: Vylieči migrénu, únavu aj trávenie

Trápi vás migréna, chronická únava, nedostatok energie či zažívacie ťažkosti? Za všetkým môže byť nesprávne dýchanie. Bodaj by nie, keď využívame len desať percent kapacity svojich pľúc.

28. apríla 2013, 07:00
„Vaše telo je svätyňa, chrám.
Kamkoľvek idete, beriete
so sebou všetky informácie
a vedomosti. Vaše telo presne
vie, čo je pre vás najlepšie.
Vo chvíli, keď začnete svoje
telo počúvať, povie vám, čo
potrebuje. A dýchanie je jedna
z vecí, po ktorej nesmierne
baží,“ hovorí Ananda Leone.

„Vaše telo je svätyňa, chrám. Kamkoľvek idete, beriete so sebou všetky informácie a vedomosti. Vaše telo presne vie, čo je pre vás najlepšie. Vo chvíli, keď začnete svoje telo počúvať, povie vám, čo potrebuje. A dýchanie je jedna z vecí, po ktorej nesmierne baží,“ hovorí Ananda Leone.

Autor: Mária Candráková

Náš život je napojený na kyslík, potrebuje ho metabolizmus – hovorí Ananda Leone, pôvodom Talian, žijúci v Berlíne, kde má tri štúdiá jogy. S týmto špecialistom na dýchanie, ktorý žil v Brazílii, Kanade a pravidelne si odskakuje do Indie, sa Šarm stretol v balijskom meste Ubud v Indonézii. „Cestujem sem často a aj tu vyučujem ľudí. Vediem semináre o pránajáme, teda dýchaní,“ hovorí.

„Mám stovky študentov. Jedna dáma mala cystu na maternici a po roku cvičenia jej nadobro zmizla. Ďalší muž trpel chronickou migrénou, ktorá tiež po čase ustala. Správne dýchanie môže pomôcť dokonca aj ľuďom s rakovinou. V týchto prípadoch však, samozrejme, ide aj o kombináciu správnej výživy a cvičenia. Potom sa veci zmenia k lepšiemu,“ tvrdí Leone.

Desať minút denne

Ľudia podľa Leoneho využívajú len desať percent celkovej kapacity svojich pľúc. „Keď trávite celé dni zhrbení za počítačom, nemáte dobrú polohu, čo situáciu ešte zhoršuje. Hrudník kolabuje a to je katastrofa. No v momente, ako sa vystriete, otvárate sa a začínate správne dýchať. Ideálne je, ak sa naučíte využívať aspoň päťdesiat či šesťdesiat percent kapacity pľúc. Na dosiahnutie tohto ideálu existujú cvičenia, ktoré sa nazývajú hatény. Sú špeciálne vymyslené na rozhýbanie bránice, čo pomáha otvoriť medzirebrové svaly a uvoľniť bolesť pliec a šije,“ hovorí Leone.

Hatény sú jednoduché cviky jogy, ktoré nájdete na internete či v odbornej literatúre. Dobrá správa je, že nie je nutné hodinu denne dýchať ako mech z plných pľúc. Celkom postačí každodenná desaťminútovka a budete sa cítiť lepšie. „Môžem to posúdiť podľa seba, cvičím tridsať rokov a za ten čas som nemal ani raz migrénu, nádchu, žiadny typ bolesti či kašeľ. Ak vás prepadne stres či depresia, magických desať minút vám pomôže. Len čo začnete vedome správne dýchať, spojíte sa so životom, so zemou, s prostredím... Je to ten najlepší liek, aký môžeme nájsť,“ chváli tento jednoduchý spôsob samoliečby skúsený učiteľ.

Keď však skúsite vedome zhlboka dýchať, môže sa vám krútiť hlava a prepadnú vás iné nepríjemné pocity. Je to vraj preto, lebo mozog nie je zvyknutý na väčšie množstvo kyslíka. Netreba sa zľaknúť. Mozog kyslík veľmi potrebuje, takže smelo pokračujte v jeho dodávaní, telo si zvykne.

Preč s únavou

Nesprávne dýchanie má podľa Leoneho na svedomí všetky druhy neduhov. Bolesti hlavy, napätie v tele, zažívacie ťažkosti a zvlášť problémy spojené s oblasťou brucha, teda so žalúdkom, pečeňou a obličkami. „Myslíte si, že dýchanie je iba o pľúcach, ale v momente, keď začnete hýbať bránicou, hýbete vlastne celým telom. A ak sa orgány v brušnej dutine nepohybujú správne, môžu neskôr nastať problémy,“ hovorí.

Podobne je to aj s únavou: „Ľudia sú stále vyšťavení. Nedostatok energie sa však priamo spája s nesprávnym dýchaním. Keď to napravíte, budete čerstvejší, akčnejší. Lebo dostatok energie môžete mať len vtedy, ak máte dosť kyslíka. Svetová zdravotnícka organizácia eviduje vyše tritisícšesťsto chorôb. Až osemdesiatdeväť percent je zapríčinených prekyslením. A hlavnou príčinou prekyslenia je fakt, že nemáte dostatok kyslíka v krvi,“ myslí si Leone. Vyzerá to teda celkom jednoducho, stačí sa venovať dodávaniu väčšieho množstva kyslíka a naše problémy časom zmiznú.

Na otázku, prečo sa nás teda medicína snaží liečiť tabletkami, má Leone odpoveď: „O naturálne liečenie nie je zo strany lekárov a farmaceutických firiem veľký záujem. Čím viac ste chorí, tým majú väčší profit. Moje učenie však čerpá z východných teórií, ktoré veria, že keď sa napojíte na seba, vyliečite sa sami. Moji študenti lekári sú týmito poznatkami fascinovaní. Rovnako sú ohúrení spätnou väzbou aj moji lektori, ktorí majú hodiny jogy v školách. Žiaci sú po cvičeniach sústredenejší a aktívni,“ dodáva.

Čo je pránajáma?

Pránajáma je dôležitou časťou jogy. Sú to dýchacie cvičenia založené na našej kapacite využívať životnú energiu. Dýchanie je spojené s našou mysľou. Ak sa naučíme kontrolovať svoj dych, dokážeme kontrolovať aj svoju myseľ a svoj život. V joge je pránajáma spojivom medzi asánami, teda jogovými pozíciami, a meditáciou. Spája vonkajší svet s vnútorným a človeka spojí s jeho vnútorným ja.

Skúste si hatény

Tigrí dych

Je to vlastne starý známy mačací chrbát. Zaujmite polohu na štyroch. S výdychom vyhrbte chrbát čo najvyššie, bradu pritlačte na prsia a vtiahnite brucho. S nádychom sa prehnite opačným smerom a hlavu zakloňte. Opakujte 6-10-krát.

Dynamická joga mudra

Sadnite si na päty, prepleťte prsty za chrbtom, hlboko sa nadýchnite a s výdychom pomaly položte čelo pred seba na podložku. V tejto chvíli dokončite úplný výdych. Potom ešte zodvihnite zopäté ruky a vytlačte zvyšok vzduchu. Zostaňte chvíľu bez pohybu a potom sa s nádychom vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 6-10-krát.

Dynamická chandrarásana

Zovretý mostík. V ľahu na chrbte pokrčte nohy a postavte ich celými chodidlami na podložku. Chyťte sa prstami okolo členkov. S nádychom dvíhajte panvu a hrudník nahor a s výdychom sa spúšťajte na podložku. Opakujte 6-10-krát.

Foto: Mária Candráková

Autor: ŠARM/ Marína Dobošová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Správne dýchanie: Vylieči migrénu, únavu aj trávenie
ŠARM/ Marína Dobošová