Dátum: Sobota 01.10.2016 Dnes oslavuje: Arnold Zajtra: Levoslav

Práve číta: 22766

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Ste v predvianočnon strese? Toto sú 4 najčastejšie problémy

Zdroj: Báječná žena/Sylvia Derňárová 19. december 2013, 07:00
Foto: Profimedia.sk Atmosféra lásky a pokoja nevzniká dokonalým vyčistením domácnosti a nedostaví sa ani po ochutnaní šiesteho druhu koláčov.

Spomaľte tempo, viac sa zhovárajte a hlavne si uvedomte, že atmosféra lásky a pokoja nevzniká dokonalým vyčistením domácnosti a nedostaví sa ani po ochutnaní šiesteho druhu koláčov.

Radí Katarína Hatráková, psychologička, Bratislava

Vianočné sviatky by naozaj mohli byť šťastné a veselé, len to má niekoľko háčikov…

Uniká vám zmysel Vianoc

„Vianoce sú naozaj dôležitým obdobím. U každého človeka sú spojené s emóciami, ktoré sú zviazané s rodinnými obyčajmi. Každý má svoje predstavy o tom, ako chce tieto sviatky prežívať, no nepreberá to s ostatnými členmi domácnosti a to môže byť zdrojom konfliktov,“ uvádza psychologička.

Vo vašich predstavách sa sviatočné chvíle ešte stále spájajú s vygruntovanou domácnosťou a hojnosťou jedla. Naháňate sa za nákupmi, trápite sa s upratovaním aj pečením. No premýšľali ste nad tým, čo pre vás znamenajú tieto sviatky, čo ich vo vašom ponímaní robí takými vzácnymi a slávnostnými? A ako ich túžite prežiť, keby nebolo žiadne „patrilo by sa“ a „musím ešte stihnúť“? Povedzte o tom svojim najbližším.

Možno budete prekvapená, že ich predstavy budú celkom jednoduché, príjemné a v mnohom podobné vašim. A zároveň tak veľmi odlišné od toho, ako napokon tieto sviatky rok čo rok u vás doma vyzerajú…

„Za hory jedla a darčekov sa len ukrývame, aby sme nemuseli byť spolu, aby sme sa nemuseli rozprávať, aby sme si nemuseli povedať, čo k sebe naozaj cítime, ako sa nám spolu žije,“ poukazuje na dôvod prehnaného nakupovania a chystania Katarína Hatráková.

Konflikty pre vážne problémy

Vôbec nie sú výnimočné, prežíva ich mnoho rodín. Emócie každého člena domácnosti sú už počas adventu vystupňované viac ako inokedy. Každý má svoje problémy, niekoho trápi zdravie, iného nedostatok peňazí, pracovné záležitosti či pokazené vzťahy.

„Sviatočné obdobie spravidla otvára témy, ktoré rodina počas roka ešte dokáže prežiť, ale na Vianoce už nie, prípadne sa každý rok znova odhaľujú rovnaké boľavé miesta rodinného života. Preto práve pred Vianocami stúpa počet ľudí, ktorí psychológov sami vyhľadajú,“ hovorí odborníčka a radí: „Nájdite odvahu hovoriť s rodinou o tom, čo vás trápi, no ešte pred sviatkami. Riešenia hľadajte spoločne a doprajte si na ne čas.“

S kým budú deti?

Celý rok prebieha komunikácia s vaším ex na tému naše deti ešte viac či menej v pohode. No kameňom úrazu býva otázka, u koho prežijú Štedrý večer. Nedá sa predsa sedieť pri dvoch stromčekoch, v dvoch domácnostiach naraz. Obaja si však právom nárokujete v tento deň mať deti pre seba… Ako sa teda dohodnúť?

„Aj pre deti je to ťažké, lebo si uvedomujú, že majú rady oboch rodičov a chcú byť s oboma. Nenechávajte preto rozhodnutie na ne, spravidla sa nevedia rozhodnúť, nechcú druhého rodiča raniť. Zároveň sú vtedy náchylnejšie na manipulovanie, napokon pôjdu tam, kde predpokladajú väčšiu nádielku darčekov… Preto je dobré, ak sa dohodnete s bývalým veľmi prakticky a vopred, nie keď sa už blížia Vianoce a vstupujú do hry emócie. Napríklad podľa plánovanej dovolenky alebo sa každý rok striedajte,“ odkazuje Zuzana Hatráková.

„Podarený“ príbuzný

Asi v každej rodine sa nájde niekto, ktorý sa vie postarať o „pozdvihnutie“ sviatočnej nálady. Raz sa mu nepáči darček, potom správanie vašich detí, inokedy prinesené koláče. Zároveň je tradíciou, že sa každý rok musíte pri stromčeku ako rodina stretnúť alebo sa aspoň vzájomne navštíviť.

„Poznámky, ktoré zhoršujú atmosféru, si netreba všímať. Berte to s nadhľadom. Žiadna vaša reakcia nebude aj tak dosť dobrá. Ten problém totiž nie je o vás, ale o tom človeku, ktorý sa takto nevhodne správa,“ odporúča odborníčka. Ak sú návštevy a stretávania naozaj konfliktné, tak sa s ľuďmi, ktorí vás nedokážu oceniť, jednoducho nestretávajte. Ani vtedy, ak je to vaša svokra či mama. Je to extrémne riešenie, ale veľmi efektívne.

Tomuto sa vyhnite!

  • Vianoce nie sú vhodné obdobie na to, aby ste svoje deti odnaučili mať v izbe neporiadok, umývať po sebe riad a podobne.
  • Nenádejajte sa, že čarovná atmosféra sviatkov konečne vyrieši vašu partnerskú krízu. To si žiada psychológa a trocha viac času.
  • Ak vaši súrodenci zarábajú viac, a preto dávajú vašim rodičom hodnotnejšie dary, neriešte to. Vy im kúpte taký darček, na aký máte, a vyberte ho srdcom.
  • Nemáte dosť peňazí a chcete si na nákup darčekov požičať? Je to veľmi nerozumné riešenie, z ktorého vyplynú ďalšie finančné problémy. Radšej všetkým otvorene povedzte, aká je vaša finančná situácia. Dohodnite sa napríklad, že tento rok darčeky dostanú len deti.


 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Ohrozujú vás parazity? Prejavy sú nenápadné. Odčervujte sa!

Poviete si, že vás sa to netýka, lebo úzkostlivo dbáte na hygienu. Ale čo...
 

Zdravá ako po masle: Urobte si doma ghee a použite ho ako liek. Ako?

Myslíte si, že maslo a zdravý životný štýl sa navzájom vylučujú? Omyl. Treba...
 

Energia pre mozog: 7 surovín, ktoré roztočia lenivé mozgové kolieska

Na dovolenke ste si perfektne oddýchli, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať?...
 

Oranžové korenie: Aksamietnica vás zachráni po opici aj pri plesniach

U nás sa používa hlavne na okrasu, v Gruzínsku je však aksamietnica tradičnou...
 

Mozog by cvičil neurobik: Čo ešte treba robiť, aby ste ho naštartovali?

Ako si uchovať skvelú pamäť, bystrý úsudok a duševnú sviežosť? Nedovoľte...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.