Dátum: Pondelok 26.09.2016 Dnes oslavuje: Edita Zajtra: Cyprián

Práve číta: 21757

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Stereotypné návyky: Zistite, čo škodí vášmu zdraviu

Zdroj: glanc.sk 11. marec 2013, 08:00
Foto: Profimedia.sk Zbavte sa stereotypných návykov, ktoré ohrozujú vaše zdravie.

Preložená noha cez nohu, počúvanie hudby cez slúchadlá, prehnané upratovanie... Na prvý pohľad celkom bežné činnosti, no v skutočnosti na ne časom môžete doplatiť. Po rokoch sa totižto môžu odraziť na vašom zdraví.

Doteraz ste pravdepodobne vôbec netušili, čo všetko môžu spôsobiť stereotypné návyky, ktoré považujeme za celkom bežné a normálne. Bežné síce sú, no zdravé určite nie, pretože skôr či neskôr sa prejavia ich nepríjemné dôsledky. Preto si na ne radšej dávajte pozor.

Prehnané upratovanie

Patríte k ženám, ktorých domácnosť musí byť za každých okolností tip-top? To je síce pekné, no nie vždy aj zdravé. Bránite tak svojej imunite, aby sa rozvíjala správnym smerom. Ľudská imunitná sústava totižto potrebuje mikróby, aby na ne mohla reagovať. Špeciálne to platí pre deti. Sterilné prostredie, aj keď si to mnohí myslia, nie je pre dieťa vôbec vhodné. Preto nerobte paniku, ak sa váš drobec bude hrať na zemi alebo sa dotkne na záhrade hliny či trávy. Oveľa rizikovejšie je zobrať dieťa do nákupného centra, kde je klimatizácia a nezdravý vzduch, ako ho nechať hrať sa na dvore.

Príliš úzke nohavice

Dnes už nenosia úzke nohavice len ženy, tento trend sa stal obľúbený aj u mužov. Neuvedomujú si však, akému veľkému riziku sa tak vystavujú. Úzke nohavice držia ich semenníky príliš blízko tela a tým sa zahrievajú. V semenníkom je pritom teplota o stupeň nižšia ako je teplota tela. Za týchto optimálnych podmienok tu dozrievajú spermie, no ak sú semenníky prehrievané, znižuje sa množstvo funkčných spermií. Najhoršou alternatívou sú v tomto prípade kožené nohavice.

U žien je to rovnaké, príliš úzke nohavice im takisto spôsobujú zdravotné problémy. Ich častým nosením môže dôjsť ku gynekologickým zápalom a problémom s močovým mechúrom.

Časté sprchovanie

Dbať na čistotu tela je v poriadku, preháňať to však netreba. A preháňaním máme na mysli aj to, že si sprchu doprajte dvakrát denne. Platí to špeciálne pre ľudí, ktorí trpia ekzémami alebo majú príliš citlivú kožu. Sprchovanie totižto pokožku veľmi vysušuje. Horúce letné dni alebo fyzicky namáhavé zamestnanie si však sprchu viackrát denne priam vyžadujú, vtedy sa vyvarujte dlhému postávaniu pod prúdom vody a dajte si len rýchlu sprchu. Kúpeľ si doprajte len výnimočne.

Slúchadlá

Bez hudby ani na krok? Hoci poznáme pozitívne účinky počúvania hudby, ak to však preženiete s hlasitosťou, môžete si poškodiť sluch. Najhoršou alternatívou je, ak počúvate hudbu cez slúchadlá v hlučnom prostredí. V snahe prekryť hluky z pozadia automaticky pridávate hlasitosť. Nadmerné vibrácie membrány v slúchadlách spôsobujú veľký akustický tlak a to príliš dráždi bunky vo vnútornom uchu. Nakoniec ich to môže poškodiť natrvalo.

Hudbu cez slúchadlá samozrejme počúvať môžete, avšak všetko s mierou. Vyberte si radšej tie kvalitnejšie a dajte prednosť tým, ktoré sa nasadzujú cez hlavu.

Noha cez nohu

Je to síce sexy, no vášmu zdraviu táto poloha ani zďaleka neprospieva. Pri prekrížení totižto človek zaťažuje jednu stranu panvy viac ako druhú, čo môže spôsobiť jej zakrivenie. Ak nohy krížite príliš často, tiež sa vám krátia svaly dolných končatín. Nadmerne zaťažujete aj kĺby, čo vedie k bolestiam kolien, kotníkov a ďalších častí nôh.

Polohu na stoličke by ste preto mali často meniť. Najprv si sadnite na kraj stoličky a po krátkom čase sa presuňte do stredu a nakoniec dozadu. Nezostávajte v jednej pozícii príliš dlho.


 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Energia pre mozog: 7 surovín, ktoré roztočia lenivé mozgové kolieska

Na dovolenke ste si perfektne oddýchli, ale vašej hlave sa ešte nechce pracovať?...
 

Oranžové korenie: Aksamietnica vás zachráni po opici aj pri plesniach

U nás sa používa hlavne na okrasu, v Gruzínsku je však aksamietnica tradičnou...
 

Mozog by cvičil neurobik: Čo ešte treba robiť, aby ste ho naštartovali?

Ako si uchovať skvelú pamäť, bystrý úsudok a duševnú sviežosť? Nedovoľte...
 

ANKETA o zdraví Slovákov: Prezraďte, ako ste na tom a vyhrajte!

Zdravie je to najcennejšie, čo máme, no akoby sme na to niekedy zabúdali......
 

Nohy v koži: Ak trpíte cukrovkou, topánky si vyberajte zodpovednejšie. Ako?

Diabetičky by sa mali pri kúpe jesenných topánok zaujímať o iné parametre...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.