Tip redakcii
 

Stereotypné návyky: Zistite, čo škodí vášmu zdraviu

Preložená noha cez nohu, počúvanie hudby cez slúchadlá, prehnané upratovanie... Na prvý pohľad celkom bežné činnosti, no v skutočnosti na ne časom môžete doplatiť. Po rokoch sa totižto môžu odraziť na vašom zdraví.

11. marca 2013, 08:00
Zbavte sa stereotypných návykov, ktoré ohrozujú vaše zdravie.

Zbavte sa stereotypných návykov, ktoré ohrozujú vaše zdravie.

Autor: Profimedia.sk

Doteraz ste pravdepodobne vôbec netušili, čo všetko môžu spôsobiť stereotypné návyky, ktoré považujeme za celkom bežné a normálne. Bežné síce sú, no zdravé určite nie, pretože skôr či neskôr sa prejavia ich nepríjemné dôsledky. Preto si na ne radšej dávajte pozor.

Prehnané upratovanie

Patríte k ženám, ktorých domácnosť musí byť za každých okolností tip-top? To je síce pekné, no nie vždy aj zdravé. Bránite tak svojej imunite, aby sa rozvíjala správnym smerom. Ľudská imunitná sústava totižto potrebuje mikróby, aby na ne mohla reagovať. Špeciálne to platí pre deti. Sterilné prostredie, aj keď si to mnohí myslia, nie je pre dieťa vôbec vhodné. Preto nerobte paniku, ak sa váš drobec bude hrať na zemi alebo sa dotkne na záhrade hliny či trávy. Oveľa rizikovejšie je zobrať dieťa do nákupného centra, kde je klimatizácia a nezdravý vzduch, ako ho nechať hrať sa na dvore.

Príliš úzke nohavice

Dnes už nenosia úzke nohavice len ženy, tento trend sa stal obľúbený aj u mužov. Neuvedomujú si však, akému veľkému riziku sa tak vystavujú. Úzke nohavice držia ich semenníky príliš blízko tela a tým sa zahrievajú. V semenníkom je pritom teplota o stupeň nižšia ako je teplota tela. Za týchto optimálnych podmienok tu dozrievajú spermie, no ak sú semenníky prehrievané, znižuje sa množstvo funkčných spermií. Najhoršou alternatívou sú v tomto prípade kožené nohavice.

U žien je to rovnaké, príliš úzke nohavice im takisto spôsobujú zdravotné problémy. Ich častým nosením môže dôjsť ku gynekologickým zápalom a problémom s močovým mechúrom.

Časté sprchovanie

Dbať na čistotu tela je v poriadku, preháňať to však netreba. A preháňaním máme na mysli aj to, že si sprchu doprajte dvakrát denne. Platí to špeciálne pre ľudí, ktorí trpia ekzémami alebo majú príliš citlivú kožu. Sprchovanie totižto pokožku veľmi vysušuje. Horúce letné dni alebo fyzicky namáhavé zamestnanie si však sprchu viackrát denne priam vyžadujú, vtedy sa vyvarujte dlhému postávaniu pod prúdom vody a dajte si len rýchlu sprchu. Kúpeľ si doprajte len výnimočne.

Slúchadlá

Bez hudby ani na krok? Hoci poznáme pozitívne účinky počúvania hudby, ak to však preženiete s hlasitosťou, môžete si poškodiť sluch. Najhoršou alternatívou je, ak počúvate hudbu cez slúchadlá v hlučnom prostredí. V snahe prekryť hluky z pozadia automaticky pridávate hlasitosť. Nadmerné vibrácie membrány v slúchadlách spôsobujú veľký akustický tlak a to príliš dráždi bunky vo vnútornom uchu. Nakoniec ich to môže poškodiť natrvalo.

Hudbu cez slúchadlá samozrejme počúvať môžete, avšak všetko s mierou. Vyberte si radšej tie kvalitnejšie a dajte prednosť tým, ktoré sa nasadzujú cez hlavu.

Noha cez nohu

Je to síce sexy, no vášmu zdraviu táto poloha ani zďaleka neprospieva. Pri prekrížení totižto človek zaťažuje jednu stranu panvy viac ako druhú, čo môže spôsobiť jej zakrivenie. Ak nohy krížite príliš často, tiež sa vám krátia svaly dolných končatín. Nadmerne zaťažujete aj kĺby, čo vedie k bolestiam kolien, kotníkov a ďalších častí nôh.

Polohu na stoličke by ste preto mali často meniť. Najprv si sadnite na kraj stoličky a po krátkom čase sa presuňte do stredu a nakoniec dozadu. Nezostávajte v jednej pozícii príliš dlho.

Autor: glanc.sk

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.