V skutočnosti ide o metódu, ktorú vytvorila americká biochemička Ida Rolfová. Hlavnú úlohu v nej hrá takzvaná fasciálna sieť. „Fascie sú spojivové tkanivá, ktoré prepájajú všetky časti tela. Biela pružná ,Pavučina‘, ktorá obaľuje svaly, kosti a orgány, drží organizmus pevne pokope, no zároveň dovoľuje, aby sa telo v súlade s gravitáciou mohlo voľne pohybovať. Ak sa naruší, menej pruží alebo sa inak poškodí, objavia sa rôzne blokády, bolesť a vy môžete ochorieť. Je dobré tomuto stavu včas predísť,“ vysvetľuje certifikovaný rolfer Juraj Korec.
Na čo sa mám pripraviť?
Rolfing® prebieha v príjemne vyhriatej, tichej miestnosti. Pri procedúre je nutné vyzliecť sa do spodnej bielizne. Ak ste hanblivá, vezmite si plavky. Rolfer vás najprv podrobne vyspovedá. Skontroluje váš postoj, chôdzu, to, ako sedíte... Každá z nás má totiž zažité určité pohybové vzorce. Musí zistiť, či sú správne, a ak nie, zmeniť ich. Na základe úvodného pohovoru a vyšetrenia zostaví terapeutický plán uvoľňovania fascií. Keďže u Majky bol problém hlavne v kolene, celkovej únave a ramene, začal s krčnou chrbticou. „Položila som si hlavu do jeho dlaní a úplne sa uvoľnila. Jemnými dotykmi a pohybmi mi odblokoval celý krk. Bolo to veľmi príjemné. Žiadne drastické naťahovanie alebo silný tlak. Asi po siedmich minútach prešiel na rameno.“
Potrebujete ho?
- rolfing zmierni svalové napätie, rozvíja pohybový potenciál, preto je vhodný najmä pre vrcholových športovcov, profesionálnych tanečníkov, hudobníkov, ale aj pre všetkých, ktorí sa radi a často „hýbu“
- odstraňuje chronickú bolesť hlavy, chrbta, kolien
- pomáha pri liečbe poúrazových stavov
- uvoľní stuhnutý krk
- pomáha pri poruchách spánku
- zmierni stres
SOS na doma
Žiadny rolfer nie je nikde poruke? Pomôžte si sama. Ľahnite si na chrbát, nohy dvihnite do pravého uhla a asi 5 minút zhlboka dýchajte. Pomaly sa znova postavte a vnímajte, čo sa v tele zmenilo.
Uvedomte si svoj dych
V tretej časti sa Majka učila správne stáť, dýchať a sedieť. „Obe chodidlá som mala najprv na zemi, no- hy približne na šírku bokov, stehno, koleno a členok v pravom uhle. Snažila som sa sedieť vystretá a zhlboka dýchať. Rolfer mi pritom hánkami ruky tlačil na časti chrbta. Nakoniec prešiel na boľavé koleno – ponaprával ho. Potom som zaujala polohu lyžiara a snažila sa správne rozložiť hmotnosť... Teraz to už môžem priznať, rolfing som sa rozhodla vyskúšať hlavne zo zvedavosti. Ako psychologičku ma zaujímalo, ako a či vôbec zapôsobí na môj organizmus. S odstupom času môžem povedať, že áno a pokojne by som si ho zopakovala. Napriek tomu, že bolo v ten deň príšerné počasie, úplne ma prebral, mala som veľa energie a aj koleno zatiaľ poslúcha...“
Podobné stránky
- Tréning so Zorou Czoborovou: Starosti sedia na krku. Uvoľnite si ho!
- Zbierajte hubu abstinentov! Upraví vám krvný cukor, cholesterol aj krvný tlak. S alkoholom však účinkuje ako antabus!
- Ako prestať fajčiť? Stavíme sa, že s nimi ste to ešte neskúsili
- Lucii nechutí sex a stráni sa zábave v spoločnosti. Život jej ničí baktéria E.coli
- Menopauza: Ako ju prežiť a nezblázniť sa? Tu sú zaručené recepty!
- Vďaka TOMUTO je krásna a plná energie: Budúca manželka Princa Harryho Meghan Markle odtajnila svoj jedálniček!