Tip redakcii
 

V budúcnosti možno vznikne antikoncepčná vakcína

Možno raz budeme mať antikoncepčnú vakcínu...

18. novembra 2013, 08:00
Prvé fotky dieťaťa si častejšie robíme už aj v 3D real time, teda  v 4D zobrazení. Nie je to len komercia, prístroj môže pomôcť pri  odhalení niektorých porúch, napríklad rázštepov, ktoré 2D ultrazvuk  nie vždy vidí. Ten je však stále prioritou.

Prvé fotky dieťaťa si častejšie robíme už aj v 3D real time, teda v 4D zobrazení. Nie je to len komercia, prístroj môže pomôcť pri odhalení niektorých porúch, napríklad rázštepov, ktoré 2D ultrazvuk nie vždy vidí. Ten je však stále prioritou.

Autor: profimedia.sk

Chceme epidurálku, oveľa častejšie rodíme cisárskym rezom, máme nové prístroje, ale zvažujeme aj pôrod v hypnóze či vyrábanie homeopatík zo zamrazenej placenty. S MUDr. Jozefom Špankom z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK UN Bratislava sme porovnali gynekológiu a pôrodníctvo spred desiatich rokov s dneškom.

Ako sa chránime?

Prezervatívy menia príchute, farby a hrúbky, ale hormonálna antikoncepcia prekonala ďalší búrlivý rozvoj. Máme šetrnejšie preparáty štvrtej generácie s drospirenonom, pri ktorých sa nepriberá. Prelomová je piata generácia, ktorá obsahuje telu vlastný estrogén, má takzvané dynamicko-harmonické dávkovanie, teda presne kopíruje cyklus ženy, a najnižší potenciál tvorby krvných zrazenín.

Častejšie využívame aj teliesko tretej generácie, takzvaný intrauterinný systém, ktorý je číslo jeden v Škandinávii. Čoskoro pribudne obdoba tohto systému pre ženy nerodičky. Hormónmi sa chráni pred otehotnením asi stošesťdesiattisíc Sloveniek. Pred pár rokmi ich však bolo o tridsaťtisíc viac. Vývoj smeruje k antikoncepčnej vakcíne.

Proti rakovine

Na to, aby ste sa nakazili HPV vírusom, nemusíte mať sex. Stačí kontakt s kožou v intímnych miestach. Proti najrizikovejším ľudským papilomavírusom, ktoré vyvolávajú rakovinu krčka maternice, máme dve očkovacie látky. Nenahrádzajú však prevenciu! Pár rokov tu máme už aj liquid based cytológiu, pri ktorej sa materiál neodoberá na sklíčko, ale do roztoku. Dá sa použiť na viacero vyšetrení.

Plod kŕmime lepšie

Už dávno vieme, že netreba jesť za troch či za štyroch. Sme však disciplinovanejšie v strážení príjmu jódu, magnézia, vápnika, železa a kyseliny listovej, ktorá je potrebná všade, kde dochádza k deleniu buniek. Jej potreba v tehotenstve stúpa na trojnásobok a bežná strava nestačí.

Nechceme bolesť

Asi najväčším pokrokom v pôrodníctve je epidurálna analgézia. V niektorých pôrodniciach rodí takto aj vyše šesťdesiat percent žien. Keby epidurál, ktorý nahrádza rôzne alternatívy ako pôrod do vody, arómoterapiu či hypnózu, nestál okolo stopäťdesiat eur, bolo by to zrejme ešte viac. Pôrod je bezpečnejší, je pri ňom aj anestéziológ. Na vyvolanie pôrodu už netreba ani infúzie oxytocínu. Trendom je cisársky rez. Stále však „zaostávame“ za USA. Kým tam rodí takto päťdesiat percent žien, u nás „len“ tridsať.

Výsledok je skôr

Pri amniocentéze, teda odbere plodovej vody, alebo kordocentéze, čiže odbere krvi z pupočníka plodu, existujú nové metodiky, takzvaná DNA-PCR metóda alebo FISH metodika. Výrazne skracujú čas od odberu po vynesenie verdiktu. Nenahrádzajú však klasické kultivačné metodiky, ktoré majú oveľa širšie spektrum. Zrejme sa budú v budúcnosti meniť aj vekové kritériá z tridsaťpäť na tridsaťosem rokov.

Chceme to inak

Máme viac nemocníc, kde môže žena rodiť na polohovateľnom lôžku, stoličke či vo vani. V niektorých krajinách EÚ rodí doma až desať percent žien, u nás legislatíva chýba. Lekári upozorňujú, že aj pri úplne normálnom pôrode môžu ľahko nastať situácie, pri ktorých o živote matky aj plodu rozhodujú sekundy, v lepšom prípade minúty. Populárne sú takzvané pôrodné plány. Podľa gynekológa však pôrod často predlžujú, ženu zbytočne vyčerpávajú a zhoršujú stav dieťaťa po narodení.

Biologické hodiny

Ich tikot si pripúšťame v čoraz vyššom veku. Tridsaťpäťročné, ale aj staršie prvorodičky nie sú v pôrodnici žiadnou udalosťou. Tehotenstvo u starších žien je však často rizikové, pretože ak majú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, choroby štítnej žľazy, nezhubné nádory maternice a iné choroby, môžu sa zhoršiť a ohroziť nielen ich, ale aj dieťa. O genetickom poškodení nehovoriac. Pôrody sa často končia cisárskym rezom.

Chceli byť hitom

Speváčka Dara Rolins propagovala antikoncepčnú náplasť. Úspech na trhu však nemala vzhľadom na problémy s lepením a diskrétnosťou. No je to stále alternatíva pre ženy s problémovým trávením alebo so zábudlivosťou. Masovo sa neujal ani podkožný implantát.

Foto: Archív

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
V budúcnosti možno vznikne antikoncepčná vakcína
ŠARM/ Katarína Čulenová