Tip redakcii
 

Veľký príznakový slovník

Vaše telo nemlčí. Viete, čo vám chce povedať, ak vám obelie jazyk, praskne žilka v oku alebo sa vám preriedi obočie?

29. decembra 2010, 06:00
Naučte sa čítať svoje telo

Naučte sa čítať svoje telo

Autor: © isifa

Biely povlak na jazyku

Za normálnych okolností by nemal byť príliš červený ani bledý, ale hlavne by mal byť dostatočne vlhký. Ak je totiž telo správne zavodnené, sliznice sa vedia poumývať samy. „Suché ústa a predovšetkým povlečený jazyk sú jednoznačným prejavom zanedbaného pitného režimu alebo dehydratácie v dôsledku hnačiek či úporného vracania,“ tvrdí MUDr. Peter Lipták, všeobecný praktický lekár z FNsP Milosrdní bratia v Bratislave. Vyvracia populárne tvrdenie, že biely jazyk signalizuje tráviace problémy. Tie vám ešte len hrozia. „Ak nebudete dosť piť, riskujete vážnejšie zdravotné problémy – svalové kŕče, bolesti hlavy, zápchu, ťažkosti s trávením či s obličkami,“ varuje lekár.

Čo robiť?
Veľa pite! Ak sa vám jazyk nevyčistí, zájdite za lekárom. „Dlhodobo biely povlak, ktorý však nepáli, zväčša poukazuje na oslabený a vyčerpaný organizmus. Môže naznačovať, že imunitný systém nepracuje na sto percent a v tele sa premnožujú kvasinky,“ hovorí lekár.

Páliaci jazyk

Pokrýva váš jazyk biely povlak a poriadne páli? V ústach sa vám usadili plesne a vyprovokovali takzvaný soor. „Častejšie číha na ľudí, ktorí zanedbávajú spánok, sú vystresovaní a nezdravo sa stravujú. Obyčajne svedčí o oslabení imunity, no môže byť aj následkom konzumácie neumytého ovocia a zeleniny, na ktorých boli plesne,“ prezrádza MUDr. Lipták.

Ako postupovať?
Ak chodievate poctivo na preventívne prehliadky a výsledky tej poslednej neukázali žiadny zdravotný problém, ústa si iba vyplachujte rumančekovým odvarom alebo slabým roztokom z jablčného octu. Prípadne kloktadlami z lekárne. V čase problémov nejedzte sladkosti, keďže plesne sa živia práve cukrom. Hoci soor vnímate ako banalitu, v určitých prípadoch by vás lekár mal vyšetriť. Hlavne keď zanedbávate prehliadky každé dva roky alebo sa soor pravidelne opakuje. „Neraz sprevádza vážnejšie diagnózy – onkologické, chronické infekčné ochorenia, cukrovku, autoimunitné choroby či AIDS,“ menuje lekár.

Drsný, akoby potrhaný jazyk

Jasný dôkaz, že máte v tele nedostatok vitamínov skupiny B. „V súčasnosti je tento jav zriedkavý a postihuje skôr starších ľudí, pretože jedia málo ovocia, zeleniny a celozrnného pečiva. Občas sú na vine aj zubné náhrady, ktoré im neumožnia stravu poriadne požuť,“ tvrdí MUDr. Lipták. Okrem zdravej, vyváženej stravy v piatich menších porciách denne dodržiavajte pitný režim a nepodceňujte potrebu odpočinku a primeranej fyzickej aktivity.

Ústne kútiky

Drobné bolestivé pľuzgieriky, ktoré sa objavujú v kútikoch úst, spôsobuje zápal. Kvasinkový alebo bakteriálny, najčastejšie spôsobený zlatým stafylokokom. Získať ho môžete kdekoľvek z prostredia alebo od ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, trpia chronickou nádchou či zápalmi prínosových dutín. Ak aj vám z ničoho nič popraskali kútiky, organizmus je oslabený, vystresovaný. Zľavte z tempa. „Kútiky sa často objavujú u dojčiacich žien, ktoré pre starostlivosť o bábätko obyčajne trpia nedostatkom spánku a sú vyčerpané. Pri tvorbe mlieka zároveň strácajú veľa bielkovín a protilátok,“ prezrádza lekár, podľa ktorého kútiky môžu potvrdzovať i nedostatok vitamínu B2 – riboflavínu. Bývajú i dôkazom anémie z nedostatku železa a obyčajne sa objavujú aj po užívaní antibiotík. Najmä vtedy, ak neposlúchnete lekára a nebudete zároveň užívať probiotiká.

Čo radí odborník?
S kútikmi navštívte lekára, až keď infekcia neustúpi ani po týždni a jej priebeh sa zhoršuje. Inak ich potierajte roztokmi s obsahom alkoholu, austrálskym olejom z čajovníka, výťažkami z cesnaku a dezinfekčnými masťami.

Afty

Biele vriedky v ústach má každý štvrtý človek bez rozdielu pohlavia. Predpokladá sa, že afty sú geneticky podmienené, no častým spúšťačom bývajú aj stres, rozčúlenie či blížiaca sa menštruácia. Pravú príčinu nezistíte, ak máte vriedok v ústach preto, lebo ste sa pohrýzli. Vtedy postačí liečba voľnopredajnými prostriedkami z lekárne. No v prípade, že vás afty obťažujú každú chvíľu, predovšetkým na jar či na jeseň, zabojujte proti nim tabletkami, sirupmi či kvapkami na podporu imunity. Ak nepomôžu, zájdite k lekárovi. Afty sprevádzajú anémiu, ale aj leukémiu, autoimunitné choroby ako reumatické diagnózy, aj Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu či celiakiu.

Čo radí lekár?
Zmeňte zubnú pastu. Jej zložky vám môžu oslabovať lokálnu imunitu, čo sa prejaví opakovanou tvorbou bielych vriedkov. „Náchylnejší na ne sú aj ľudia, ktorí majú zuby ošetrené plombami z rôznych kovov – napríklad z amalgámu skombinovaného so zlatom. V ústach vtedy vznikajú galvanické prúdy, ktoré dráždia sliznicu a provokujú tvorbu áft. V tom prípade vás od nepríjemných ťažkostí oslobodí jedine kompletná výmena zubných plômb za druhy z jedného kovu alebo za biele plomby,“ radí lekár.

Tik v oku

„Poskakujúce“ očné viečko poriadne rozčuľuje. Najmä ak sa neupokojí ani po očnej gymnastike alebo po zadívaní dohora. „Príčina nie je jedna,“ tvrdí MUDr. Peter Lipták. Tiky mávajú psychický pôvod a môžu sa rozvinúť ako reakcia na stres alebo traumatizujúcu udalosť. „V tom prípade hovoríme o takzvaných neurotických tikoch, ktoré sú umnohých ľudí doslova návykové. Telo sa nevie s traumou vyrovnať bez nich,“ prezrádza lekár. Veľmi často však tiky signalizujú nedostatok minerálov, predovšetkým horčíka a vitamínov B1, B6 a B12. Bývajú prejavom preťaženia očí alebo nedostatku spánku. Neraz vás upozorňujú aj na to, že potrebujete okuliare.

Čo robiť?
Dobre sa vyspite, oddýchnite si, nezanedbávajte pitný režim a nasaďte si výživové doplnky s obsahom vitamímov B1, B6, B12 a horčíka. Preferujte celozrnné pečivo, nebojte sa tmavších druhov mäsa a občas si pochutnajte na kuracích stehnách, chudom bravčovom alebo hovädzom mäse. Raz, dvakrát za týždeň si uvarte vajíčko, zajedzte ho bohatou porciou zeleniny a denne skonzumujte aspoň päť orieškov. Stále nič? Vyhľadajte očného, aby vám skontroloval zrak. „Pretrvávajúce tiky môžu upozorňovať aj na zúženie niektorej z ciev v blízkosti oka, ktoré je potom nedostatočne prekrvené, i na vážnejšie neurologické problémy, začínajúcu sklerózu multiplex či na prepracovanie. V poslednom prípade je riešením hoci aj péenka. Potrebujete si oddýchnuť, aby ste neskončili horšie,“ radí lekár.

Vystúpené oči

Naznačujú zrýchlenú činnosť štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje chudnutím, rýchlejším pulzom, hyperaktivitou a vystúpenými očami. „Tento príznak už svedčí o pokročilejšom štádiu ochorenia, no aj vtedy vieme pomôcť,“ ozrejmuje MUDr. Lipták. Podľa neho sú vo veľkej výhode ľudia, ktorí nepodceňujú pravidelné preventívne prehliadky. „Pri najmenšom podozrení vám urobíme krvné testy, ktoré hypertyreózu odhalia skôr, ako stihne vytlačiť oči.“ Keďže choroby štítnej žľazy sa často dedia, lekári na ne myslia predovšetkým vtedy, keď ich máte v rodine. „V súčasnosti sa už, našťastie, skríningovo vyšetrujú aj tehotné ženy, pretože zle pracujúca štítna žľaza môže mať za následok kreténizmus dieťaťa.“

Preriedené obočie

Zrazu výrazne zredlo a skrátil sa jeho oblúk? Tento na prvý pohľad kozmetický defekt, môže mať oveľa vážnejšiu príčinu ako vek. „Často svedčí o zníženej funkcii štítnej žľazy, preto si všímajte aj to, či nie ste v poslednom čase unavení a nepriberáte. Vtedy čo najskôr vyhľadajte lekára,“ radí MUDr. Lipták.

Vypadané mihalnice

Ak už vaše žmurkanie nespôsobuje prievan, problém je zrejme v nedostatku železa v krvi, čo sa môže prejaviť nielen vypadávaním mihalníc, ale aj vlasov. Pozor! Bledé nechtové lôžka, očné spojovkové vaky a vyblednuté kožné ryhy na dlaniach sú zasa prejavom anémie.

Čo robiť?
Zájdite za lekárom, ktorý vám zmeria hladinu železa v krvi. Ak vám kov chýba, dostanete lieky, no pomôcť si môžete aj sami. Začnite jesť viac červeného mäsa, šošovice a neignorujte vajíčka.

Prasknutá žilka v oku

Krvavé oko nepridá na kráse. „Môže sa objaviť v dôsledku zvýšenej námahy očí, ale často aj u ľudí, ktorí zdedili oslabené cievne steny. Praskajú im cievky v celom tele aj v oku,“ objasňuje lekár.

Čo robiť?
Ak praskne raz, obstarajte si dezinfekčné očné kvapky a prípravok s obsahom vitamínu C a rutínu, ktorý spevňuje cievne steny. „Návštevu lekára odporúčam, ak sa problém opakuje. Praskajúce cievky v oku často svedčia o vysokom krvnom tlaku.“

Pocit tvrdého oka

Poznáte svoj vnútroočný tlak? Ak sa pocit tvrdého oka spája so záchvatmi silných bolestí očí a ich sčervenaním, nevnímajte to ako prirodzený následok práce s počítačom. „Musíte podstúpiť vyšetrenie u očného lekára, predovšetkým kontrolu vnútroočného tlaku. Jeho zvýšené hodnoty totiž sprevádzajú zelený zákal, ktorý sa môže skončiť úplnou stratou zraku. Tlak poškodzuje zrakový nerv a zapríčiňuje odumretie sietnice,“ varuje lekár.

Čo robiť?
V prípade zeleného zákalu – glaukómu – môžete robiť jediné: nezanedbávať preventívne vyšetrenie očného tlaku od štyridsiateho roku života. Následkov neliečeného zeleného zákalu sa už totiž nezbavíte.

Opuchnuté viečka

Veľmi často ide o prejav starnutia, ale aj preťaženia očí. Bývajú príznakom obličkového ochorenia či nádoru v hrudnej oblasti. „Ten môže stláčať veľké cievy, čo sa obyčajne odrazí práve na zväčšených očných viečkach,“ vysvetľuje lekár.

Čo robiť?
Nepriateľom opuchnutých viečok je chlad. Priložte si na oči studený obklad, spite s hlavou vo zvýšenej polohe amenej soľte. Ak tieto opatrenia neprinesú zlepšenie, musíte ísť k lekárovi.

Nepokojné svaly

Svalové zášklby svedčia o dehydratácii. V tele vám chýbajú minerály, predovšetkým horčík, ale aj vitamíny B1, B6 a B12.

Ako postupovať?
Viac oddychujte, dbajte na pitný režim, na krátky čas konzumujte minerálne vody so zvýšeným obsahom horčíka, doprajte si ho aj v tabletách a užívajte vitamíny skupiny B. Ak vás problém naďalej obťažuje, choďte k lekárovi. „Svalové zášklby môžu byť prejavom neurologických diagnóz alebo chorobného ložiska v mozgu, tumoru alebo cievneho defektu. Preto je dôležité vedieť, ktorou stranou tela vám šklbe. Ak výlučne pravou, dráždená je ľavá polovica mozgu. Trasom svalov sa môže ohlásiť aj epilepsia alebo skleróza multiplex,“ vymenúva lekár.

Prudký úbytok svalstva

Je normálny, ak ste predtým denne dreli na kondícii a odrazu ste skončili. Svalstvo vie veľmi rýchlo chradnúť. Nepotrebuje ani mesiac na to, aby ste si to všimli. Dôkazom sú ľudia, ktorých pripúta na lôžko vážne ochorenie. „Aby sme sa nežiaducemu javu vyhli, v súčasnosti už neodporúčame poctivo ležať dva až tri týždne ani pri angíne, zápale priedušiek či pri ťažkostiach s chrbticou. Oddychovať v posteli je potrebné iba v čase najväčších problémov, potom treba telo rozhýbať. Inak riskujete výrazný úbytok svalstva a kostného tkaniva, následný rozvoj chronického únavového syndrómu. Môže trvať aj rok, kým sa znovu dostanete do formy,“ prezrádza lekár.

Čo to znamená?
Ak vám nechýba pohyb, zdravo sa stravujete, a napriek tomu svalstvo prudko ubúda, zájdite k lekárovi. „Symptóm môže signalizovať aj zhubné ochorenie v pokročilom štádiu. Hoci to znie neuveriteľne, nemalá skupina ľudí ignoruje vážne príznaky a k odborníkovi zájde, až keď je neskoro. Ak vás okrem úbytku svalov trápia aj bolesti kĺbov, môže ísť o reumu. Pridružené svalové tiky a pocity tŕpnutia v končatinách zase svedčia o neurologickom probléme,“ vymenúva MUDr. Lipták.

Ryhy na nechtoch

Signalizujú vraj choroby pečene a dehydratáciu. „Nie je to pravda. Skôr si nesprávne vykonávate manikúru a poranili ste si lôžko,“ krúti hlavou Lipták. Zlý stav nechtov mávajú na svedomí aj nesprávna kozmetika, nedostatok železa, kremíka a vitamínov A aj E. Ak okolie nechtov hyzdia zádery, chýbajú vám vitamíny skupiny B. „Kedysi sme z nechtov vyčítali aj vážne srdcové ochorenia, no v súčasnosti sa už ich výzorom príliš neriadime. Pomáhajú nám vyspelejšie vyšetrovacie metódy, ktoré odhalia problémy omnoho skôr, ako sa odrazia na výzore nechtov,“ prezrádza lekár.

Samá modrina

Máte ich na tele tak veľa, že nemáte šancu pamätať si, kde ste sa buchli. A či vôbec. „Môžu byť prejavom nedostatku vitamínu C a rutínu v tele. Cievne steny sa oslabia a poľahky praskajú. Ak vám však aj krváca z nosa, máte málo krvných doštičiek,“ upozorňuje MUDr. Lipták, ktorý odporúča návštevu lekára.

Časté močenie

Možno veľa pijete, čo je dobre. Ale možno aj nie. „Ak sa k častým návštevám toalety pridajú pálenie pri močení a bolesti v oblasti krížov, ide o infekciu močových ciest alebo o gynekologický zápal. Po pôrode alebo v staršom veku môže poklesnúť panvové dno. Ak tomu nepredídete, operácii sa zrejme nevyhnete,“ prezrádza lekár a odporúča zaradiť do života Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna. Venujte sa im od mladosti, v období pred otehotnením, po ňom, no a aj v neskoršom veku. Nájdete ich na našej stránke www.izdravie.sk. Bojíte sa cukrovky? „Časté močenie je naozaj príznak diabetu, no nie začínajúceho, ale už rozvinutého. Ešte predtým dá o sebe vedieť chudnutím a výrazným smädom. Preventívne prehliadky však môžu toto ochorenie odhaliť ešte skôr podľa vysokej hladiny glukózy v krvi,“ dodáva MUDr. Lipták.

Čo hovorí pokožka?

ŽLTKASTÝ NÁDYCH
Dozelena a dožlta sfarbená pokožka signalizuje pečeňové ochorenia. O nich svedčia i dožlta sfarbené očné bielka. Rovnako aj červenkastá pokožka s množstvom rozšírených cievok. Tieto zmeny sú časté u ľudí s diagnózou cirhózy pečene, prezrádzajú alkoholizmus, no aj rosaceu.

SIVASTÁ FARBA
Táto farba pokožky môže prezrádzať obličkové ochorenie či cukrovku.

SUCHÁ KOŽA
Ak je zároveň ťažko pohyblivá, hovorí o zníženej činnosti štítnej žľazy, teplá a spotená je zasa prejavom jej zrýchlenej činnosti. Keď sa poštípete a kožná riasa sa vytráca len pomaly, pite a krémujte sa, ste dehydrovaní.

AKNÉ
Ak sa objaví náhle a v nezvyčajnom veku, môže svedčiť o zápalovom ložisku na man-dliach, ale neraz signalizuje aj gynekologické alebo hormonálne problémy. „Mnoho ľudí sa domnieva, že vyrážky v okolí úst znamenajú prítomnosť helikobaktera v tele. Novšie výskumy však nepotvrdili, že jeho výskyt sa takto prejavuje,“ prezrádza lekár a priznáva, že kožné záležitosti sú mnohokrát bezvýchodiskové. „Nie je nezvyčajné, že príčinu problémov odhalíme a odstránime, no akné napriek tomu pretrváva,“ prezrádza MUDr. Lipták.

ZVÝŠENÉ OCHLPENIE
Ak sa náhle zvýrazní, neignorujte ho. U žien môže signalizovať syndróm polycystických vaječníkov a nádor na vaječníku alebo na hypofýze, kde sa môže usídliť aj mužom.

Autor: Zdravie/Anka Hnátová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Veľký príznakový slovník
Zdravie/Anka Hnátová