Dátum: Streda 18.01.2017 Dnes oslavuje:

Bohdana Zajtra: Drahomíra

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Všetko o zdraví vašich očí

Zdroj: ŠARM/ Katarína Čulenová 20. marca 2012, 10:00

Skutočne očiam najlepšie uľaví zelená farba? „Je jedno či sa pozeráte na červenú alebo modrú farbu. Ovplyvní to len vašu psychiku,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý.

Hovorí sa, že zelená farba je na upokojenie oči tá najlepšia. Ak teda po sivej zime čakáte konečne na zelené zafarbenie stromov a trávy, ktoré bude mať blahodarný vplyv na váš zrak, čakáte zbytočne. Podľa očného lekára MUDr. Pavla Veselého je iba mýtus to, že zelená farba očiam uľaví. Lúka či koruny stromov by vraj mohli byť pokojne aj tyrkysové, pohľad na ne by nám prospel rovnako. „Zelená farba môže upokojiť psychiku, nie oči,“ hovorí.

Napriek tomu aj on jar víta. Prečo? Teplejšie počasie nás totiž skôr vyženie na prechádzku a oči majú šancu zaostrovať aj na inú vzdialenosť, ako je tá „počítačová“. Oddýchnu si. Popravde, rovnakú službu by im urobilo aj to, keby sme od monitora občas zdvihli zrak a pozreli sa na kolegu oproti alebo cez okno na vedľajší panelák. Doktor Veselý odhalil pre vás ešte niekoľko mýtov o očiach. Niektoré určite potešia. Napríklad ten o počítačoch.

Potrebujú oči špeciálnu starostlivosť?

Ak sú zdravé, nie, dokážu sa o seba postarať. „Oči majú fantastickú samoregulačnú vlastnosť, samy sa prihlásia, keď sú v nepohode. Za normálnych okolností ich zvlhčujú slzy, ak ich je málo, prejaví sa to škrabaním oka. Ak sú unavené, majú tendenciu sa zatvárať, a keď sa do nich dostane cudzí predmet, slzia, a tak ho vyplavujú, “ vymenúva MUDr. Pavol Veselý. „Mnohé choroby však prebiehajú skryto, bez bolesti, a keď sa prejavia, už môže byť neskoro na nápravu. Preto je dobré dať si ich riadne skontrolovať aspoň raz do roka.“

Mrkva nie je spása

Hoci by sa zdalo, že mýtus o zlepšení zraku vďaka mrkve je už prežitok, očný lekár pomerne často odpovedá na otázku, či jedenie tejto zeleniny pomáha. Mrkva je síce zdrojom mnohých dôležitých látok, vitamínov, hlavne provitamínu A, ale ak máte päť dioptrií, nepomôže vám ani misa mrkvy denne. Zrak sa vám nevylepší. Je však pravda, že pri nedostatku vitamínu A môžu mať oči problém prispôsobiť sa šeru a tme.

Počítač oči nekazí

Pozeranie na monitor nevyvolá vznik dioptrickej chyby ani jej zhoršenie. Oči sa môžu len unaviť. Preto je dobré kontrolovať sa a vedome občas zaostriť aj na iný predmet vo väčšej vzdialenosti, hoci na obraz na stene. Práca s počítačom teda nie je zákonite cestou k okuliarom, naopak, môže dokonca prispieť k odhaleniu zrakovej chyby. Ak totiž cítite, že niečo nie je v poriadku, prinúti vás to zájsť k lekárovi.

Čo so zlým osvetlením?

Je jasné, že keď si listujete časopis večer pri dobrej lampe, číta sa vám ľahšie. Ale ani zlé osvetlenie či šero vám oči nezničia a ani extrémne nenamáhajú. Platí, že buď máte dostatok svetla, aby ste písmená alebo pozorované predmety videli, alebo nie.

Piplavá práca neškodí

Hodinári, krajčíri, úradníci... Nikto, kto má povolanie alebo koníček, pri ktorom sa treba dlho pozerať na blízke predmety, sa nemusí obávať skoršieho zhoršenia zraku. Schopnosť oka vnímať a zaostrovať je v mladosti nevyčerpateľná a platí, že buď malé predmety vidíte, alebo nie. Prirodzené zhoršovanie sa začína až s určitým vekom a nezávisí to od vášho zamestnania.

Deti, ďalej od telky!

Sadni si ďalej od televízora, lebo si pokazíš oči. Okrídlená veta starostlivých rodičov nenesie v sebe pravdivú informáciu. Zrak si dieťa nepokazí, skôr je to signál, že dobre nevidí už teraz a treba s tým niečo robiť. Nerobte však paniku. U malých detí to môže byť aj zvedavosť a potreba priblížiť sa k obľúbenej postavičke.

„Ostrovidky“ na všetko

Mnohé prípravky z lekární sľubujú, že ak ich budete užívať, nepostihne vás žiadna očná choroba. Stopové prvky, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, selén a iné prvky sú však prospešné celému telu, nielen očiam. Na trhu je jeden prípravok, ktorý dokáže ovplyvniť priebeh degenerácie sietnice, všetko ostatné je marketingový ťah. Neublížia vám, ale ani nezískate orlí zrak.

Strašiak sivý zákal

Vďaka usádzaniu splodín látkovej premeny v šošovke sa skôr či neskôr všetci dopracujeme k sivému zákalu. Vedie k slepote. Tí, ktorí sa spoliehajú na zázračné kvapky, by mali vedieť, že sa dá odstrániť iba operačne. Dobrá správa je, že kým pred tridsiatimi rokmi trvala operácia štyridsaťpäť minút, rany sa šili a v nemocnici bolo treba ostať týždeň, dnes ste hotoví ambulantne o sedem minút, nemáte stehy a o dva dni môžete už zarezávať v práci.

Očná joga nepomáha

Módna, ale neúčinná. Ak vám bude niekto tvrdiť, že očná joga mu zlepšila zrak, hoci o jednu dioptriu, zrejme chce len zaujať. Očný sval, ktorý spôsobuje, že očná šošovka mení svoj tvar, má svoje limity. Navyše, v šošovke sa po tridsiatom piatom roku života začínajú usádzať splodiny látkovej premeny. Prvým príznakom sú „krátke ruky“, teda zhoršenie zaostrovania na blízke predmety. Tkanivo šošovky postupom času tvrdne, stráca elasticitu a žiadna joga nedokáže zmeniť jeho zloženie! 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Intímne omladenie: Ťažkosti môže pomôcť zmierniť zákrok špeciálnym laserom

Pribúdajúce roky sa podpisujú nielen pod vašu tvár, ale aj pod intímne miesta....
 

Vypestujte si doma vlastné! Bobule z imela sú jedovaté, listy naopak liečivé

Zostalo vám po Vianociach imelo? Vysaďte ho v záhrade a o štyri roky budete...
 

Chcete jesť zdravšie? Poznáme najväčších protivníkov racionálnej výživy!

Čo najviac kazí vaše predsavzatia? Tuk, cukor a soľ.
 

Vyskúšajte liečivý HIT: Priložte cibuľu na chodidlá a sledujte tie zázraky!

O jej účinkoch vedeli už v 16. storočí. Je najvyšší čas vyskúšať cibuľové...
 

Máte ešte žlčník? Predzvesťou katastrofy sú ťažkosti po týchto jedlách

Nedisciplinované jedenie a psychické vypätie vás môžu dohnať až pod skalpel....
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.