Tip redakcii
 

Všetko o zdraví vašich očí

Skutočne očiam najlepšie uľaví zelená farba? „Je jedno či sa pozeráte na červenú alebo modrú farbu. Ovplyvní to len vašu psychiku,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý.

20. marca 2012, 10:00

Hovorí sa, že zelená farba je na upokojenie oči tá najlepšia. Ak teda po sivej zime čakáte konečne na zelené zafarbenie stromov a trávy, ktoré bude mať blahodarný vplyv na váš zrak, čakáte zbytočne. Podľa očného lekára MUDr. Pavla Veselého je iba mýtus to, že zelená farba očiam uľaví. Lúka či koruny stromov by vraj mohli byť pokojne aj tyrkysové, pohľad na ne by nám prospel rovnako. „Zelená farba môže upokojiť psychiku, nie oči,“ hovorí.

Napriek tomu aj on jar víta. Prečo? Teplejšie počasie nás totiž skôr vyženie na prechádzku a oči majú šancu zaostrovať aj na inú vzdialenosť, ako je tá „počítačová“. Oddýchnu si. Popravde, rovnakú službu by im urobilo aj to, keby sme od monitora občas zdvihli zrak a pozreli sa na kolegu oproti alebo cez okno na vedľajší panelák. Doktor Veselý odhalil pre vás ešte niekoľko mýtov o očiach. Niektoré určite potešia. Napríklad ten o počítačoch.

Potrebujú oči špeciálnu starostlivosť?

Ak sú zdravé, nie, dokážu sa o seba postarať. „Oči majú fantastickú samoregulačnú vlastnosť, samy sa prihlásia, keď sú v nepohode. Za normálnych okolností ich zvlhčujú slzy, ak ich je málo, prejaví sa to škrabaním oka. Ak sú unavené, majú tendenciu sa zatvárať, a keď sa do nich dostane cudzí predmet, slzia, a tak ho vyplavujú, “ vymenúva MUDr. Pavol Veselý. „Mnohé choroby však prebiehajú skryto, bez bolesti, a keď sa prejavia, už môže byť neskoro na nápravu. Preto je dobré dať si ich riadne skontrolovať aspoň raz do roka.“

Mrkva nie je spása

Hoci by sa zdalo, že mýtus o zlepšení zraku vďaka mrkve je už prežitok, očný lekár pomerne často odpovedá na otázku, či jedenie tejto zeleniny pomáha. Mrkva je síce zdrojom mnohých dôležitých látok, vitamínov, hlavne provitamínu A, ale ak máte päť dioptrií, nepomôže vám ani misa mrkvy denne. Zrak sa vám nevylepší. Je však pravda, že pri nedostatku vitamínu A môžu mať oči problém prispôsobiť sa šeru a tme.

Počítač oči nekazí

Pozeranie na monitor nevyvolá vznik dioptrickej chyby ani jej zhoršenie. Oči sa môžu len unaviť. Preto je dobré kontrolovať sa a vedome občas zaostriť aj na iný predmet vo väčšej vzdialenosti, hoci na obraz na stene. Práca s počítačom teda nie je zákonite cestou k okuliarom, naopak, môže dokonca prispieť k odhaleniu zrakovej chyby. Ak totiž cítite, že niečo nie je v poriadku, prinúti vás to zájsť k lekárovi.

Čo so zlým osvetlením?

Je jasné, že keď si listujete časopis večer pri dobrej lampe, číta sa vám ľahšie. Ale ani zlé osvetlenie či šero vám oči nezničia a ani extrémne nenamáhajú. Platí, že buď máte dostatok svetla, aby ste písmená alebo pozorované predmety videli, alebo nie.

Piplavá práca neškodí

Hodinári, krajčíri, úradníci... Nikto, kto má povolanie alebo koníček, pri ktorom sa treba dlho pozerať na blízke predmety, sa nemusí obávať skoršieho zhoršenia zraku. Schopnosť oka vnímať a zaostrovať je v mladosti nevyčerpateľná a platí, že buď malé predmety vidíte, alebo nie. Prirodzené zhoršovanie sa začína až s určitým vekom a nezávisí to od vášho zamestnania.

Deti, ďalej od telky!

Sadni si ďalej od televízora, lebo si pokazíš oči. Okrídlená veta starostlivých rodičov nenesie v sebe pravdivú informáciu. Zrak si dieťa nepokazí, skôr je to signál, že dobre nevidí už teraz a treba s tým niečo robiť. Nerobte však paniku. U malých detí to môže byť aj zvedavosť a potreba priblížiť sa k obľúbenej postavičke.

„Ostrovidky“ na všetko

Mnohé prípravky z lekární sľubujú, že ak ich budete užívať, nepostihne vás žiadna očná choroba. Stopové prvky, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, selén a iné prvky sú však prospešné celému telu, nielen očiam. Na trhu je jeden prípravok, ktorý dokáže ovplyvniť priebeh degenerácie sietnice, všetko ostatné je marketingový ťah. Neublížia vám, ale ani nezískate orlí zrak.

Strašiak sivý zákal

Vďaka usádzaniu splodín látkovej premeny v šošovke sa skôr či neskôr všetci dopracujeme k sivému zákalu. Vedie k slepote. Tí, ktorí sa spoliehajú na zázračné kvapky, by mali vedieť, že sa dá odstrániť iba operačne. Dobrá správa je, že kým pred tridsiatimi rokmi trvala operácia štyridsaťpäť minút, rany sa šili a v nemocnici bolo treba ostať týždeň, dnes ste hotoví ambulantne o sedem minút, nemáte stehy a o dva dni môžete už zarezávať v práci.

Očná joga nepomáha

Módna, ale neúčinná. Ak vám bude niekto tvrdiť, že očná joga mu zlepšila zrak, hoci o jednu dioptriu, zrejme chce len zaujať. Očný sval, ktorý spôsobuje, že očná šošovka mení svoj tvar, má svoje limity. Navyše, v šošovke sa po tridsiatom piatom roku života začínajú usádzať splodiny látkovej premeny. Prvým príznakom sú „krátke ruky“, teda zhoršenie zaostrovania na blízke predmety. Tkanivo šošovky postupom času tvrdne, stráca elasticitu a žiadna joga nedokáže zmeniť jeho zloženie!

Autor: ŠARM/ Katarína Čulenová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Všetko o zdraví vašich očí
ŠARM/ Katarína Čulenová