Tip redakcii
 

Závisť nie je zdravá: Koledujete si o problémy

Kolegyňa má vyšší plat, sesternica bohatšieho manžela, suseda štíhlejšiu postavu a vás ide roztrhnúť? Koledujete si o zdravotné problémy!

06. apríla 2013, 08:00
Odborníci definovali závisť ako negatívnu emóciu sprevádzanú hnevom, pocitom menejcennosti, neprajnosti a nepriateľstva.

Odborníci definovali závisť ako negatívnu emóciu sprevádzanú hnevom, pocitom menejcennosti, neprajnosti a nepriateľstva.

Autor: Profimedia.sk

Závidieť sa dá naozaj všetko. Ľahko sa dá nájsť niečo, čo majú iní, no vy nie, a túžite po tom. Napríklad spokojné manželstvo. Alebo štíhlu postavu, dovolenku či lepší plat. V ideálnom prípade by vás tieto pocity mohli motivovať. Keď dokázala schudnúť suseda, môže sa to podariť aj vám. Keď si na dovolenku našetrili vaši známi, asi to nie je až také nereálne. Aspoň sa o to treba pokúsiť. Nasledovať úspešných sa oplatí a „zdravá“ závisť môže byť spúšťačom pozitívnych reakcií, inšpiruje vás, posunie dopredu.

Ak vám však závisť nedá spávať, máte pocit nespravodlivosti a vyvoláva vo vás nenávisť voči iným, je zle. Najmä ženy medzi sebou vedia byť neprajné a závistlivé... Nakúkať druhým do súkromia, porovnávať sa a zožierať sa tým, že sa niekomu darí, to nikam nevedie. Radšej vyhľadajte odborníka, psychológa, psychoterapeuta alebo kouča. Pomôžu vám nájsť samu seba, svoje kvality, svoje rezervy, ktoré by vám mohli pomôcť byť sebavedomejšou, spokojnejšou a úspešnejšou. Pretože za závisťou sa skrýva nedostatok vašej vlastnej sebadôvery a dobroprajnosti.

Opakom je sebadôvera

Emócie plné závisti spôsobujú pocity úzkosti, únavu, ale aj mrzutosť a hromadenie hnevu. Ak sa zbavíte nezdravej závisti, uvoľníte si tým vlastné sily, ktoré vám pomôžu urobiť vlastný život lepším a zaujímavejším. Začnite tým, že si nájdete činnosť, ktorá vás bude baviť a prinesie vám radosť a spokojnosť. Prenesiete tak pozornosť z iných na seba. Všímajte si svoje šťastie a úspechy, verte vo vlastnú hodnotu, vo svoje schopnosti a rozvíjajte ich. Uvedomte si, že nikto nemôže mať všetko a každý je dobrý v niečom inom. Znovu objavte v sebe schopnosť tešiť sa zo šťastia druhých. Želajte každému len to najlepšie, pritiahnete si tým do života úspech.

Korene závisti treba hľadať v detstve. Okolie vám vštepovalo, že vaša hodnota sa meria len podľa toho, ako sa prejavuje vaša krása, šikovnosť a múdrosť. Rodičia či učitelia vás často porovnávali s ostatnými, prirodzene, niekedy takéto porovnávanie vyšlo vo váš neprospech. Závistlivosť však súvisí aj s osobnosťou konkrétneho človeka, s jeho psychickými charakteristikami a s rebríčkom hodnôt, podľa ktorých sa v živote orientuje.

Dve otázky pre odborníčku

Radí Magdaléna Piscová, sociologička, Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava

Kde vidíte príčiny závisti medzi ľuďmi?

Závisti sa nedarí tam, kde panuje vzájomná dôvera, nielen medzi ľuďmi, ale aj dôvera voči inštitúciám, ako je parlament, úrady a podobne. Keď máte k niekomu dôveru, tak keď dosiahne úspech, nepodozrievate ho a nepochybujete o tom, či je jeho úspech zaslúžený. Všeobecná dôvera na Slovensku je pomerne nízka, napríklad v porovnaní s Českom. Sme aj pomerne uzavretí, podozrievavejší a udržujeme si odstup. Netreba sa preto čudovať, že závisť má u nás také dobré podmienky na šírenie.

Prečo sa na Slovensku úspech neodpúšťa?

U nás sa po roku 1989 veľa ľudí náhle stalo úspešnými zo spoločenského, ekonomického či mocenského hľadiska. Cestičky, ktoré viedli k ich úspechu, boli neraz veľmi krivolaké a neboli vždy výsledkom tvrdej práce, osobného zanietenia, schopností či inovatívnych myšlienok. Bežní ľudia, ktorí sú konfrontovaní s dôsledkami takéhoto vývoja, môžu pociťovať nedôveru a závisť voči úspechom iných. Navyše možnosti dosiahnuť úspech sú v našej krajine neraz limitované. Výnimočným ľuďom sa na Slovensku väčšinou nedostáva uznania, spravidla musia za svojím úspechom odísť do zahraničia. Niektoré profesie sú na to priam predurčené, napríklad umelecké alebo špičkoví výskumníci v oblasti technických či prírodných vied.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Závisť nie je zdravá: Koledujete si o problémy
Báječná žena/Sylvia Derňárová