Tip redakcii
 

Zdravo a chutne

Trápia vás kilá navyše či celulitída? Stačí pevná vôľa, dostatok pohybu a zdravé jedlo na tanieri! Odmenou vám bude dobrý pocit z pekného tela a nová chuť do života. Poradíme vám, ako na to.

04. júna 2008, 12:00

Podľa najnovších zistení má nadváhu každý druhý z nás. Výnimkou nie sú ani deti či tínedžeri. Tušíte, čo všetko má na svedomí nesprávna strava? 
  „Mladí ľudia majú zlú pleť, sú podráždení, majú depresie, vyrážky, alergie. Nalepí sa na nich každá chrípka, a hrozia aj vážne problémy so srdcom či cievami,“ varuje koordinátorka kampane Zdravo a chutne Denisa Priadková. „Nielenže nevieme, čo jeme, ale vôbec nás to ani nezaujíma,“ zhrnula svoje skúsenosti.

Máme z čoho vyberať

Priadková je spokojná s tým, že v našich obchodoch postupne pribúdajú kvalitné a zdravé potraviny. „Čo sa však nezlepšuje, sú ceny potravín a informovanosť ľudí. Žiaľ, nečítame informácie, ktoré sú uvedené na obaloch potravín,“ tvrdí. 
  Podľa nej máme jesť čo najmenej rafinovaných potravín. Teda takých, ktoré sa viackrát upravujú – napríklad rôzne salámy, párky či konzervy. Na to, aby takéto potraviny pekne vyzerali a dlho vydržali, sa do nich pridávajú stabilizátory, konzervačné látky a všeličo iné. No bez nich sa vaše telo cíti oveľa lepšie.

 

 Monika tiež ponúka ľuďom zdravé potraviny. Odporúča ražný biochlieb.

Aj zelenina chutí

„Vďaka našej kampani už mnohí zistili, že zelenina je chutná, ako aj to, že jedlo sa dá pripraviť bez oleja či menej slané. Stačia bylinky a keď sa správne skombinujú s korením a nízkotučným jogurtom, ktorý nahradil majonézu či tatársku omáčku, vytvoria skvelú chuť,“ vraví Priadková, ktorá si rada nakupuje biopotraviny. 
  Ale pozor, nie všetko, čo je bio, je aj zdravé. Bravčová masť z biochovu vám cholesterol v krvi ani tukové zásoby nezníži. 
  „Ak sa však zameriate na biozeleninu či bioovocie, bude to dobrá voľba,“ doplnil gastroenterológ Peter Minárik. 
  Chcete aj vy konečne rozumne jesť? Neviete, kde začať a dokonca netušíte, akú hodnotu má vlastne vaše BMI, teda index telesnej hmotnosti? Kliknite na www. zdravoachutne. sk a dozviete sa aj to, ktorý pohyb je najlepší práve pre vás.

OPÝTALI SME SA VÁS:

Upravili ste si pred letom stravu? 
Začali ste sa viac hýbať?

 

 Lenka (19): „Pred letom sa snažím trochu schudnúť, kúpiť si nové plavky, spevňovať postavu, aby som v nich bola pekná. Snažím sa nejesť sladkosti a večer po šiestej nejesť. Do posilňovne nechodím, tancujem.“

 

 Marek (34): „Pred letom som si stravu neupravoval. Stále jem, čo mi chutí, no hýbem sa pravidelne. Kvôli letu začínam cvičiť od marca a vydržím asi do augusta-septembra. Teraz budem mať klubovú kartu do fitka, tak budem chodiť asi celoročne.“

 

 Veronika (17): „Väčšinou jem mastné jedlá ako vždy. Cvičím pilates, ale veľa toho pre postavu nerobím.“

 

 Andrea (34): „Snažím sa zdravo stravovať po celý rok. Tiež pravidelne doma cvičím. Našťastie, nemám rada sladkosti, ale chutí mi zelenina. Diéty som nikdy nedržala.“

 

 Gergely (24): „Čo sa týka cvičenia a zdravého stravovania, nerobím pre to nič. Nemám na to jednoducho čas. Jem všetko. Tehličky na bruchu som nikdy nemal.“

Autor: MARTINA KORBAŠOVÁ, Foto: Matej Kalina

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Zdravo a chutne
MARTINA KORBAŠOVÁ
Foto: Matej Kalina