Tip redakcii
 

Nebezpečný pôrod?

Slovenskom otriasli nedávno dva prípady smrti žien pri pôrode. Obe vykrvácali a mnohé budúce mamičky sú poriadne vystrašené. Štatisticky sa takáto tragédia vyskytne v desiatich prípadoch zo stotisíc pôrodov v súvislosti s pôrodom aj so šestone delím. Spýtali sme sa odborníka, či je možné dopredu určiť, komu hrozí nebezpečenstvo a či sa dá tejto komplikácii predísť.

04. júna 2009, 12:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: JÁN ZEMIAR

Prvýkrát bol personál v pôrodnici na Antolskej ulici v hlavnom meste v pohotovosti na začiatku mája. Janka M. (32) porodila svoje prvé dieťa, dcérku Katku, napriek úsiliu lekárov ju však nikdy neobjala. Zomrela pri pôrode na vykrvácanie. V nemocnici sa z jej smrti nestihli ani spamätať a o dva týždne neskôr na rovnakej pôrodnej sále zomrela pri pôrode aj Katka C. (33). Diagnóza – embólia plodovou vodou. Tiež porodila dcérku Katku a doma ju čakala aj prvorodená Sára (4). 
Tragický osud žien nenechal nikoho chladným. Asi každý si položil otázku, ako je možné, že aj v 21. storočí umrie žena v nemocnici pri pôrode. „Takáto situácia dá zabrať každému skúsenému pôrodníkovi kdekoľvek na svete. Pre každého je strata života veľká trauma, po profesionálnej aj duševnej stránke. Sú to obrovské nároky na odborné, ľudské a psychické kvality pôrodníka. Napriek tomu, že veda ide dopredu, úmrtnosť na embóliu plodovou vodou paradoxne narastá,“ tvrdí gynekológ Dušan Lukáš Frko z neštátneho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave. „Na stotisíc pôrodov pripadá desať úmrtí,“ dodáva. 
Embólia plodovou vodou je často dôsledkom komplikácií pri pôrode ako napríklad infekcie, tehotenské toxikózy, zvýšenie krvného tlaku s poruchou funkcie obličiek s následným krvácaním. Okrem infekcií a toxikózy sa krvácanie na úmrtnosti podieľa 10 až 15 percentami.

Čo sa vtedy deje

Plodová voda počas pôrodu z tela matky vytečie. No v ojedinelých prípadoch sa jej obsah môže dostať do krvi, čo môže mať fatálne následky. „Plodová voda je biologický materiál, ktorý je obsahom maternice v tehotenstve a má určité ochranné funkcie pre plod. Vylučujú sa do nej rôzne extrakty ako napríklad moč plodu, obsahuje bielkoviny, mazové formácie, určité množstvo biologických aktívnych aj neaktívnych látok, ktoré ak sa dostanú do nesprávneho prostredia, teda do krvi, môžu spôsobiť upchatie ciev, čím dochádza k poruche zrážanlivosti krvi. Rozvinie sa pľúcny pretlak a nastane šok a zlyhanie srdca, krvný obeh sa zrúti. Pri takomto stave sa rodičke dáva transfúzia krvi, protišoková liečba, lieky na zrážanlivosť krvi. Žiaľ, niekedy ani toto nestačí na záchranu života,“ vysvetľuje odborník. Embólia plodovou vodou sa nazýva aj syndróm amnionovej tekutiny. Jej príčinou je poškodená epitelová výstelka s obnaženými cievami, pričom dôjde k prieniku plodovej vody do krvného obehu matky, čím vzniká takzvaná konzumpčná koagulopatia – porucha zrážanlivosti krvi s nezadržateľným krvácaním.

Komu hrozí?

„Poruchy krvnej zrážanlivosti môžu byť prejavom skrytej vrodenej poruchy a môžu sa objaviť až pri pôrode,“ upozorňuje gynekológ. Embóliu plodovou vodou preto lekári nevedia určiť vopred. Nesprevádzajú ju žiadne príznaky, podľa ktorých možno tušiť, že niečo také počas pôrodu nastane. Nemôžu preto urobiť žiadne preventívne opatrenia, aby embólii plodovou vodou zabránili. „Je to stav, pri ktorom lekári nikdy netušia, ako sa skončí. Nemusí totiž vždy skončiť smrťou rodičky. Niekedy môže pri týchto komplikáciách zomrieť dokonca aj dieťa,“ tvrdí lekár. „Podľa jednej hypotézy sa uplatňuje aj princíp anafylaktického šoku – Schwartzmann-Samarelliho fenomén, kedy príde k nečakanej roztrúsenej vnútrocievnej koagulopatii, ktorá sa končí smrťou. Ani postup v súlade so súčasnými poznatkami vedy nemusí viesť k záchrane života. Na Slovensku ročne zomiera asi päť žien v súvislosti s pôrodom a so šestonedelím. Preto dva prípady v jednom roku na tom istom pracovisku sú obrovská náhoda. Niekoľko rokov predtým nezaplatil túto krutú daň nikto,“ dodáva Frko.


Dva príbehy s tragickým koncom

Namiesto radosti z nových životov nekonečný smútok. Dcérky Janky M. a Katky C. nikdy nepocítia objatie svojich mamičiek. Keď ony prichádzali na svet, ich mamy zomierali na vykrvácanie.

Janka 
Bola prvorodička. Počas tehotenstva nič nena - svedčovalo tomu, že by pri pôrode mohli nastať komplikácie. Rodina sa najskôr dozvedela radostnú správu, že Janka porodila zdravé dievčatko Katku. O tri hodiny neskôr sa jej pokúšali dovolať, no mobil nedvíhala. Potom sa od druhej pracovnej zmeny v nemocnici dozvedeli, že cez telefón im nemôžu podať žiadnu správu a mali by prísť osobne. Jankinej matky sa zmocnilo zlé tušenie. O desiatej večer jej zať oznámil asi najhoršiu správu v živote. Jej milovaná dcéra zomrela.

Katka 
O dva týždne neskôr previezli na tú istú operačnú sálu aj lekárku Katku, ktorú sprevádzal aj manžel. Všetko bolo zabezpečené. Pár si vopred zaplatil lekára, epidurálnu injekciu aj manžela pri pôrode. Katarína bola pokojná aj preto, že v nemocnici na Antolskej ulici pracovala a s mnohými z personálu sa osobne poznala. 
Osud bol však krutý aj k nej. Vo chvíli, keď Katka porodila svoju druhorodenú dcéru Katarínku, skolabovala. Jej manžela Branislava okamžite vykázali z pôrodnej sály. Rovnako ako pred dvomi týždňami sa v nemocnici začal tvrdý boj o život. Lekári však aj tentoraz prehrali. Doma na svoju mamičku a malú sestričku čakala aj štvorročná Sára, no nedočkala sa. 
Oba prípady už prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Autor: Martina Korbašová, foto: Ján Zemiar
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.