16.01.2019
Meniny má Kristína

Tabletka na potrat: Stojí to za to?

13.06.2011 06:00|Zdroj: Emma/Broňa Horváthová
Vraj je bezpečnejšia ako klasická interrupcia, ale naozaj to chcete riskovať?
Ilustračná fotografia
Foto: profimedia.sk

Andrea sa mi k tomu nedávno priznala. Že je vo štvrtom týždni tehotenstva a ide na potrat. Ale nie do nemocnice, čaká iba na tabletku. „Už som ju vyskúšala. Bola som ešte študentka, keď mi ju priniesla kamarátka zo Španielska. Dala som si tri tabletky a potratila som. Žiadny doktor, nemocnica, nič. Praktické.“ Andrea o tom hovorí, akoby mi prezentovala nový druh žiletiek.

Táto baba pritom rozhodne nepatrí k typu žien, ktoré nepoznajú slovo antikoncepcia a do postele sa vrhajú každému mužovi, čo ich pozve na drink. Lenže stalo sa, Andrea je v tom a keďže chirurgického zákroku sa bojí ako čert kríža, radšej si počká na abortívnu pilulku. „Objednala som si ju na nete, keďže som zistila, že je to najjednoduchšia cesta. V Európe vám ju dnes podá len lekár v nemocnici, takže poštou je to ľahšie. Stačí prehltnúť a je po probléme.“ Vraj to takto rieši väčšina jej kamošiek z čias vysokoškolských štúdií. Tieto vzdelané ženy však asi netušia, že ich „ľahké riešenie“ má vo svete už viacero smrteľných obetí.

Kalifornčanka Holly Pattersonová mala iba osemnásť a pilulku, ktorá vyvolá potrat, prehltla týždeň pred smrťou. Vraj ju užila nesprávne a dostala silnú infekciu spôsobenú zvyškami plodu, ktoré zostali v jej tele. A práve toto je najväčším rizikom pri domácom užívaní tabletky RU-486.

Bez lekára nie

Tak znie totiž chemický názov prípravku, ktorý v osemdesiatych rokoch minulého storočia vymyslel francúzsky lekár Etienne- Emile Baulieu. Chcel, aby tabletka na prerušenie tehotenstva bola dostupná každej žene, ktorá sa bojí chirurgického potratu. Lekára zrejme k tomuto vynálezu priviedli štatistiky. Podľa nich totiž ročne podstúpi interrupciu 42 miliónov žien, no na následky ilegálnych potratov každých sedem minút zomrie jedna žena. Aj vďaka tomu sa „potratová“ tabletka od roku 1988 rýchlo rozšírila z Francúzska do väčšiny európskych krajín. Dá sa kúpiť v Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Dánsku, vo Švédsku, v Holandsku či vo Švajčiarsku. Pred dvomi rokmi ju dokonca povolili aj v katolíckom Taliansku. Od roku 2000 ju zoženiete aj v USA, no u nás sa nepredáva, rovnako ani v Česku či v susednom Poľsku.

„Na Slovensku tento liek nie je registrovaný a jeho registrácia sa v súčasnosti ani nepripravuje,“ prezradila EMME hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Barbara Bilančíková. Ešte ste od skúsenejšej kamošky nepočuli o tom, ako RU-486 funguje? Môže sa užiť do siedmeho týždňa tehotenstva, a to v dvoch fázach. Najskôr treba prehltnúť pilulku s obsahom účinnej látky mifepriston a neskôr druhú, ktorá obsahuje látku misoprostol. Po nej do dvadsiatich štyroch hodín, ale často aj oveľa skôr, dôjde k samovoľnému potratu. Na prvý pohľad to vyzerá celkom jednoducho. A tak čoraz viac Sloveniek, podobne ako dievčat a žien z krajín, kde liek nie je dostupný, hľadá cestičky, ako sa k nemu dostať. Prípadne za ním vycestovať. Stačí nabehnúť do rakúskej lekárne a potom si v pohodlí doma vyvolať chemickú interrupciu? „To v žiadnom prípade nie je možné! Mifegyne dostanete iba v nemocnici, v bežnej lekárni vám ho nevydajú,“ vysvetľuje Monika Bauer z lekárne v rakúskom Hainburgu a dodáva, že tabletku možno užiť len pod dohľadom lekára.

Ani rakúske kliniky však nemôžu samovoľne objednávať potratové tabletky. Všetko riešia cez jedinú lekáreň vo Viedni. Pilulky sa však dajú ľahko zohnať na internetovom čiernom trhu, kde nikdy nemáte istotu, či kupujete skutočný liek, alebo len jeho napodobeninu. Okrem toho, žena po užití RU-486 trpí nevoľnosťami, silnými bolesťami v podbruší, napína ju na vracanie, mnohé dokonca krvácajú tak intenzívne, že potrebujú infúziu. Aj preto je v takýchto prípadoch dohľad lekára nevyhnutný, na čo upozorňuje aj gynekologička Radmila Sládičeková. „Tieto tabletky sa nesmú užiť bez kontroly lekára, inak by sa mohli vedľajšie účinky ešte vystupňovať. Pacientka musí byť naozaj dôkladne poučená o tom, čo bude po užití nasledovať.“

Bezpečnejšia?

Napriek tomu je aj podľa odborníkov RU-486 prijateľnejšia ako potrat, čo potvrdzujú aj štatistiky. „Potratové tablety sa používajú už dvadsať rokov a sú šetrnejšie než klasický potrat, pretože vďaka nim k nemu dôjde samovoľne. Plodové vajce sa pod vplyvom lieku vypudí, zatiaľ čo chirurgický zákrok si vyžaduje otvorenie krčka maternice. S tým môžu mať probém ženy, ktoré sa neskôr rozhodnú otehotnieť. Navyše, až 90 percent žien po užití tabliet potratí bez toho, aby museli po chemickej interrupcii absolvovať aj chirurgické vyčistenie maternice.“

Napriek tomu len v USA po jeho užití zomrelo osem žien, ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila smrť infekcia v tele. Podobné prípady sú známe aj v Kanade či vo Francúzsku. „Je takmer vylúčené, aby pacientke spôsobila smrť samotná potratová tabletka. Môže k tomu dôjsť jedine vtedy, ak sa liek neužije správne alebo sa vyskytol ďalší zdravotný problém,“ vysvetľuje gynekologička. Aj preto je dôležité v zahraničí dôverovať len overeným klinikám, kde bude chemická interrupcia prebiehať pod dohľadom lekára. To, že sa bojíme potratu v nemocnici, je normálne. No stojí vám riziko internetovej mačky vo vreci za to? Nám po prečítaní tohto článku určite nie

Bude antikoncepcia zadarmo?

Nemali by sme od západu radšej skopírovať bezplatnú antikoncepciu? Až v osemnástich krajinách Európskej únie ju totiž ženám zdravotný systém prepláca buď úplne, alebo čiastočne. V Belgicku, Dánsku, vo Veľkej Británii, v Škótsku, Írsku, Holandsku, Španielsku, Portugalsku či vo Francúzsku nemusia riešiť problém, kde vziať na pilulky, pretože im s tým pomôžu poisťovne.

„Niektoré krajiny ako Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko či Luxembursko prispievajú na určité typy antikoncepcie, ženám do istého veku alebo s nízkym príjmom,“ vysvetľuje Adriana Mesochoritisová, šéfka občianskeho združenia Možnosť voľby, ktoré nedávno rozbehlo aktivity, aby aj na Slovensku mali ženy také vymoženosti.

Lenže podľa nášho ministerstva zdravotníctva antikoncepcia nie je liek na záchranu života ani na vyliečenie choroby, takže o podobných výhodách môžeme iba snívať. „Keby sa zvýšil počet užívateliek asi o 18 percent, viedlo by to k nárastu výdavkov verejného zdravotného poistenia o 33 až 77 miliónov eur,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová, no dodáva, že antikoncepciu preplácajú zdravotné poisťovne pacientkam, ktorým ju zo zdravotných dôvodov predpíše lekár. Aspoň čosi, no nezdá sa vám, že v tomto smere je Slovensko v porovnaní so susednou Európu opäť poriadne pozadu?

Tabletka na potrat: Stojí to za to?
Emma/Broňa Horváthová