Tip redakcii
 

Žltačkou vás môže nakaziť aj kocka ľadu! Kde ešte číha?

Nakaziť sa môžete z kocky ľadu v nápoji, pri tetovaní či piercingu, pri pohlavnom styku aj kontaktom s infekčnými slzami.

06. júna 2013, 07:00
Nakaziť sa môžete z kocky ľadu v nápoji, aj pri tetovaní či piercingu.

Nakaziť sa môžete z kocky ľadu v nápoji, aj pri tetovaní či piercingu.

Autor: Profimedia.sk

Žltačka, čiže vírusová hepatitída, je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu pečene. Keď sa včas nelieči a prejde do chronickej formy, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť.

Neúnavný filter

Predstavte si biochemickú továreň s nonstop prevádzkou. Presne tak funguje vaša pečeň. V najťažšom vnútornom orgáne vážiacom okolo 1,5 kilogramu prebieha asi 500 metabolických procesov, pri ktorých sa štiepia cukry, tuky a bielkoviny z potravy. Tisíce miniatúrnych lalôčikov každú minútu prefiltrujú 1,5 až 2 litre krvi. Pečeň zároveň zachytáva škodlivé látky a premieňa ich na neškodný odpad.

Niektoré nebezpečné látky alebo mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do krvi ústami s potravou alebo inou cestou, však môžu pečeň natrvalo poškodiť. Medzi najrizikovejšie patria vírusy, ktoré vyvolávajú zápaly pečene – vírusové hepatitídy. Označujú sa písmenami A až E, pričom najrozšírenejšie sú hepatitídy typu A, B a C, s ktorými sa môžete stretnúť kdekoľvek. Bezpečné očkovanie existuje len proti prvým dvom typom žltačky.

Z ruky do úst

Žltačku typu A spôsobuje mimoriadne odolný hepatovírus, ktorý sa prenáša dotykom neumytých rúk a úst. Nakaziť sa môžete kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad z neumytého ovocia či z kontaminovanej kocky ľadu. Rizikové sú v tomto smere najmä exotické dovolenky.

„Hepatitída A sa vyskytuje v oblasti trópov a subtrópov okolo celej zemegule a v tomto zemepisnom pásme sú tisíce obľúbených dovolenkových destinácií,“ hovorí lekár Ivan Bakoš z Inštitútu cestovnej medicíny.

Vírus sa dostane do pečene, kde sa začne množiť. Inkubačná lehota ochorenia je 15 až 60 dní. Prvé príznaky sú nevoľnosť, horúčka, nechutenstvo, únava, bolesti brucha. Ožltnú očné bielka, moč stmavne, stolica je svetlá až hnačkovitá. Liečba sa začína v nemocnici na infekčnom oddelení a pokračuje minimálne polročnou prísnou diétou. Žltačka typu A nespôsobuje chronické poškodenie pečene. Pred nakazením vás ochráni očkovanie.

Hrozba rakoviny

Vírus hepatitídy typu B v prvom rade poškodzuje pečeň a je viac ako stokrát infekčnejší ako vírus HIV. Odhaduje sa, že chronickú infekciu tohto typu má asi 300 miliónov ľudí na svete, najnižší výskyt je v západnej Európe, Severnej Amerike a Austrálii – 4 až 6 percent obyvateľov.

Žltačka typu B sa prenáša kontaktom s infekčnými telesnými tekutinami, ako je krv, moč, semeno, vaginálne sekréty, materské mlieko, sliny, údajne aj slzy. U nakazených je vysoké riziko, že ochorenie prejde do chronického štádia a rozvoja cirhózy, čiže stvrdnutia pečene. V určitom štádiu ochorenia sa časť genetického materiálu vírusu zabuduje do genetického materiálu pečeňovej bunky.

Klony týchto buniek môžu byť základom nádorového bujnenia a vzniku rakoviny pečene. Pri chronickej žltačke typu B liečba a starostlivosť omnoho náročnejšia ako pri type A. „Jestvujú dva základné prístupy. Jedna stratégia je imunomodulačno-protivírusová a druhá virostatická. Úspešnosť terapie sa pohybuje okolo 25 až 40 percent,“ vysvetľuje hepatológ Marián Oltman z Gastroentero-hepatologického centra Thalion.

2 v 1

Očkovanie proti žltačke typu A a B je možné jednou vakcínou, ktorá sa podáva v troch dávkach. Druhá dávka sa podáva mesiac po prvej a tretia 5 mesiacov po druhej. Už prvé dve dávky sú vysoko účinné proti nákaze. Podľa výskumov by vám kompletné očkovanie malo poskytnúť doživotnú ochranu.

Tichý votrelec

Neviditeľná, bezbolestná, zákerná je vírusová hepatitída typu C. Myslíte si, že ohrozuje len narkomanov a prostitútky a vás sa netýka? Omyl. Nakaziť ste sa mohli pri transfúzii, darovaní krvi alebo počas operácie. Dôkladné testovanie darcov krvi sa robí až od roku 1992.

Vírus sa do tela môže dostať aj pohlavným stykom, ak pri ňom dôjde k poraneniu. Prenášačmi sú dokonca aj predmety osobnej potreby – zubná kefka, holiaci strojček, manikúra, hrebeň či kefa na vlasy. Veľké riziko podstupujete, keď sa rozhodnete pre tetovanie alebo piercing. Ak neviete odolať pokušeniu, vyhľadajte štúdio, kde používajú jednorazové ihly, pretože vyvarením ihiel sa vírus nezničí.

Ochorenie nesprevádzajú typické príznaky, napríklad žltá pokožka, preto môže nepozorovane prejsť do chronického štádia, cirhózy až rakoviny pečene. Keďže vírus céčkovej hepatitídy je nestály a rýchlo mutuje, doteraz sa nepodarilo vyrobiť účinnú vakcínu. Pri včasnej diagnóze je však až 90-percentná šanca na úplné vyliečenie.

Autor: Báječná žena/Jana Brožíková

video

 


 

Vaše diétne tipy

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Teba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Žltačkou vás môže nakaziť aj kocka ľadu! Kde ešte číha?
Báječná žena/Jana Brožíková