Dátum: Streda 26.10.2016 Dnes oslavuje: Demeter Zajtra: Sabina

Práve číta: 35237

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Zmeňte stravovací chaos na protistresovú výživu

Zdroj: Báječná žena/Jana Brožíková 27. február 2014, 08:00
Foto: Profimedia.sk Znova ste sa ocitli v kolotoči každodenných povinností? Zmeňte stravovací chaos na protistresovú výživu, ktorá vás nabije energiou.

Znova ste sa ocitli v kolotoči každodenných povinností? Zmeňte stravovací chaos na protistresovú výživu, ktorá vás nabije energiou.

Hovorí sa, že hlad má veľké oči. A vedzte, že je to pravda. Keď ráno sotva stíhate kávu a celý deň beháte s prázdnym žalúdkom či len tak úchytkom niečo zobnete, nečudujte sa, že večer sa ohlási neukojiteľný hlad. Priznajte si: koľkokrát za týždeň zjete na večeru oveľa viac, ako by ste mali? Potom sa čudujete, že je vám všetko tesné?

Pravidelnosť

Prvý krok k protistresovej výžive je pravidelnosť. Dennú dávku energie si rozdeľte na päť pokrmov a nezabúdajte raňajkovať. Viaceré výskumy potvrdili priamu súvislosť medzi vynechávaním raňajok a obezitou. Raňajky by mali tvoriť asi 25 percent denného energetického príjmu, pretože dopoludnia ste najaktívnejšia. Večer už telo nespotrebuje toľko energie a nadbytok si ukladá do tukových zásob.

Základom raňajok by mali byť celozrnné cereálie, ktoré obsahujú sacharidy, teda zložené cukry, a nestráviteľnú vlákninu, preto vás zasýtia na celé dopoludnie. Cereálie je vhodné skombinovať s bielym jogurtom alebo s polotučným mliekom.

Pestrosť

Protistresová výživa musí byť pestrá. Nemali by v nej chýbať čerstvé ovocie a zelenina, ktoré sú nabité ochrannými látkami. Ak je to možné, jedzte ich v surovom stave, napríklad banán na desiatu, jablko na olovrant, zeleninový šalát ako súčasť obeda i večere. Dôležité sú polotučné kyslomliečne výrobky – jogurt, acidofilné mlieko, tvaroh, ktoré obsahujú probiotické látky potrebné na dobré trávenie a správne fungovanie celého organizmu.

Unavená sa môžete cítiť aj preto, že jete málo mäsa, pretože organizmus potrebuje bielkoviny na udržanie svalstva. Ideálne je mäso s nízkym obsahom tuku, napríklad kuracie a morčacie. Pri rybách to neplatí, pretože ich tuk je zdrojom mastných kyselín omega-3 a omega-6, ktoré sú dôležité pre srdce i mozog.

Náhrady

Tlmíte stres sladkosťami alebo slanými čipsami? Chvíľu to možno funguje, ale nie je to ani zdravé, ani diétne. V strese váš organizmus potrebuje zvýšenú dávku horčíka a vitamínov B1 a E. Výbornými zdrojmi tejto trojkombinácie sú jahody, maliny, avokádo, brokolica, špenát a strukoviny. Keď je chuť na maškrtenie silnejšia ako vaša vôľa, dajte si 3 kocôčky horkej čokolády.

Tekutiny

Častou príčinou vyčerpanosti je nedostatok tekutín. Ak patríte k tým, čo sa napijú, až keď cítia smäd, urobte si „pitný“ plán a každé dve hodiny vypite pohár čistej vody. Pozor na sladené a sýtené nápoje, „neodsmädia“ vás, iba čo vám pridajú zbytočné kalórie. Okrem čistej, neperlivej vody majú priaznivé účinky na organizmus zelené a bylinkové čaje, ovocné šťavy a ľahké minerálne vody.

Relax

Súčasťou správnej životosprávy musí byť aj dostatok pohybu a spánku. Každý deň si doprajte aspoň polhodinovú svižnú chôdzu, napríklad cestou domov, a pracovné problémy nechajte pred dverami bytu. V prípade nepriaznivého počasia si zacvičte doma. Ak máte doma psíka, ste vo výhode. Predĺžená trasa sa určite zapáči aj jemu, tak to pre svoje zdravie využite.

Večer si doprajte aromatický kúpeľ, vypite čaj z upokojujúcich byliniek, napríklad z medovky, a poriadne sa vyspite. Uvidíte, že ráno budete opäť dobre naladená a plná energie.

Radí Melita Aziriová, odborníčka na klinickú a fyziologickú výživu

Evolučný vývoj vyzbrojil ľudský organizmus prirodzenou obranou proti stresu. Vylúčením stresových hormónov sa naštartuje mechanizmus „bojuj alebo uteč“, a to nám pomáha prežiť. Keď sme však v stresových situáciách príliš často a spoločensky si nemôžeme dovoliť spontánne reagovať a zároveň stres dostatočne neventilujeme iným spôsobom, stáva sa spúšťačom mnohých ochorení.

Na odbúranie stresu je najvhodnejšia športová alebo pohybová aktivita, teda aktívny oddych spojený s relaxom. Práve nahromadený stres môže viesť k tomu, že začnete zanedbávať zdravý životný stýl – stravovanie a fyzickú aktivitu. Nevhodné jedlá na útechu síce napomáhajú uvoľňovať hormóny v mozgu, takže chvíľu sa cítite dobre, no môžete sa dostať do bludného kruhu s nadváhou či inými zdravotnými problémami.

Dôležité je, aby ste jedlo nepoužívali ako prostriedok na odbúranie stresu. Treba jesť pravidelne, 5-krát denne primerané porcie, energicky a biologicky vyváženú stravu. V jedálnom lístku nezabúdajte hlavne na dostatok zeleniny – aspoň 400 g denne. A urobte si radosť inak ako jedením – prechádzkou, saunou, tancom, cvičením, možno aj návštevou kaderníčky či kozmetičky, ale nie cukrárne! 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!

Zdravie

Rovný chrup máte na dosah: Najnovšie vám softvér naprogramuje vhodnú liečbu

Zúbky ako perličky a rovné, aké má hviezda z hollywoodskeho filmu, by chcela...
 

Púčik proti bolesti: Voňavý klinček má protinádorové účinky a vyhladí vrásky

Vedeli ste, že tvrdé klinčeky sú vlastne nerozvinuté puky stromu vysokého...
 

Chcete sa dožiť vysokého veku s jasným rozumom? Doprajte si grécky jogurt!

Grécky jogurt je až dvakrát tučnejší než klasický a oveľa drahší. Napriek...
 

Kapusta je na všetko! Čistí žalúdok a odporúča sa pri zhadzovaní kíl navyše

Ak sa vo vašej kuchyni objavuje iba náhodou, mali by ste jej udeliť permanentku....
 

Prepadla vás depresia? Zmena prostredia ani dovolenka vám bohužiaľ nepomôžu!

Jesenné depresie sú tu. Ak máte pocit, že blízkeho preberiete z pochmúrnej...
 

BMI kalkulačka

Ste v norme?

Pre výpočet BMI zadajte výšku v centimetroch a hmotnosť v kilogramoch.