Rekordný polrok Škody, nedarí sa len tej najmenšej

16. júla 2017, 09:00
Tip redakcii

Mladoboleslavská automobilka predala na Slovensku za prvých šesť mesiacov roku 2017 9 733 nových automobilov. Predstavuje to najlepší predajný výsledok v prvom polroku za posledných 7 rokov.

Najväčším bestsellerom je aktuálne Kodiaq - predáva sa tak dobre, že ho automobilka nestíha vyrábať.

Najväčším bestsellerom je aktuálne Kodiaq - predáva sa tak dobre, že ho automobilka nestíha vyrábať.

Autor: Škoda Auto

Najžiadanejším modelom sa v 1. polroku stala Fabia s počtom  2 737 automobilov (hatchback 1 405 kusov + kombi 1 332 kusov) . Na druhom mieste skončila s počtom 2 720 automobilov Octavia (liftback 1 203 kusov + kombi 1 517 kusov). Tretím najpredávanejším modelom v prvom polroku sa stala Škoda Rapid s počtom 1 938 kusov (liftback 999 kusov + Spaceback 939 kusov).

Šéf vývoja motorov a podvozkov Škoda Auto: Elektromobily nestačia, potrebujeme syntetické palivá

A pozrime sa aj na opačný koniec rebríčku – bezkonkurenčne najmenší záujem bol o malú Škodu Citigo. Za prvý polrok sa na Slovensku predalo len 50 kusov. Facelift, ktorý práve prichádza na náš trh by záujem mohol – a mal – o niečo zvýšiť.

Nič to však nemení na tom, že Citigo s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou končí a nástupca už asi nepríde. A to nie je všetko, pretože automobilka sa rozhodla svoje portfólio optimalizovať a viac prispôsobiť trhu.

Škoda: Prečo sa nového trojvalca 1.0 TSI netreba báť

A čo to v praxi znamená? Napríklad to, že Fabia v prevedení kombi by mohla v najbližších rokoch skončiť tiež, pretože ju veľmi dobre zastúpi o niečo väčší Rapid v rovnakom karosárskom prevedení. 

Uvoľnilo by sa tak miesto pre model, ktorý v portfóliu Škode výrazne chýba – malý crossover. Veľké SUV – Kodiaq – sa už totiž predáva a menšie (Karoq) príde do predaja na jeseň. Otázny je osud Rapidu v prevedení liftback, ktorý je menším príbuzným Octavie, no pravdou je, že svoju klientelu si dokázal nájsť.

 
Autor: Martin Domček 
 
Aplikácie 7 plus