Mayovia: 10 Zaujímavostí o starovekej civilizácii s novodobými poznatkami

Castillo de Kukulcan, Yucatan, Mexico

Autor: profimedia.sk

 

Mayovia: 10 Zaujímavostí o starovekej civilizácii s novodobými poznatkami40

Mayská civilizácia existovala ešte pred Kolumbom a patrila k vyspelým stredoamerickým civilizáciám. Potomkovia dodnes žijú na poloostrove Yucatán.

1. Mayská civilizácia má hlboké korene. Napriek tomu, že bola niekoľko krát zničená a zvrhnutá, v niektorých častiach Mexika a Guatemaly sú stále oblasti, kde stále prežil mayský jazyk a dodržiavajú sa kultúrne tradície.

2. Poloostrov Yucatán je domovom približne pre 7 miliónov novovekých Mayov.

3. Potomkovia Mayov boli pomenovaní podľa dňa, kedy sa narodili.

4. Mayovia boli zdatní lekári. Na svoju dobu dokázali zošiť rany ľudskými vlasmi. Dokonca vedeli vyrobiť aj zubné protézy.

5. Mayovia liečili chorých s pomocou liečivých byliniek. Pri náboženských rituáloch používali rastliny, ktoré sú podľa dnešných kritérií hodnotené ako halucinogénne. Niektoré z nich mali dokonca anestetický účinok.

6. Skôr ako Fíni pochopili, že sauny a kúpele sú zdraviu prospešné. Mayská kultúra verila, že vypotenie pomáha telu zbaviť sa nečistôt a chorôb.

7. Ruiny a pyramídy, ktoré sú notoricky známe z fotografií boli len nedávno odkúpené štátom od súkromného vlastníka.

8. Mayovia neboli žiadne krehotiny a láskaví filantropi. Svojich otrokov používali ako obete pri náboženských obradoch. Namaľovali ich na modro, mučili. Obvykle ich zaviedli na vrchol pyramídy, kde poslúžili ako terč pre lukostrelcov. Srdce bolo vytrhnuté zaživa ich chrámovým kňazom. Výnimočne svojich otrokov stiahli z kože, ktorú si následne na seba „obliekli“ ako kostým pri rituálnych tancoch.

9. Mayovia mali len jeden kalendár a žiadny z nich nepredpovedal koniec sveta v roku 2012.

10. Presná príčina zániku mayskej civilizácie nie je známa. Vedci sa domnievajú, že za koncom Mayov môže byť kombinácia hladu, sucha, klimatických zmien a preľudnenia.

Autor: ibreak.sk
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport