Sex ako poriadna zverina: Čo majú zvieratá s nami spoločné?

Kráľ zvierat síce súloží aj 20-krát za deň, podľa mimiky je však jasné, že savane vládne samica.

Autor: profimedia.sk

 
 
sex

Sex ako poriadna zverina: Čo majú zvieratá s nami spoločné?50

Ak majú ľudia so zvieratami spoločnú jednu vec, určite je to pohlavný pud. Čo však s nimi už spoločné nemajú, sú všetky tie tančeky okolo toho. Od dvorenia cez samotný akt až po záverečnú cigaretu na balkóne. To najbizarnejšie z milostného života zvierat si prečítate práve v tomto článku.

Zamysleli ste sa niekedy, aký je sex a veci s ním spojené čudný? V podstate si zo všetkých ľudí, ktorých stretnete, vyberiete jedného, o ktorom si poviete, že „môže byť“,vymeníte si s ním telesné tekutiny a potom sa rozhodnete, či si ho necháte alebo si nájdete niekoho iného. Oveľa bizarnejšie sexuálne zvyky ponúkajú naši kamaráti z ríše zvierat.

Balenie je umenie

Zvieratá nemajú také prostriedky, ako zbaliť niekoho na sex, ako ľudia. Ťažko môže slon slonici poslať do roboty kyticu, aby ostatné slonice žiarlili, ani leguán nezoberie leguánicu do luxusnej reštaurácie na flambované cikády, aby si dezert dali až doma, samec koaly nebude posielať esemesky tak dlho, kým sa nepodarí pozvať sa k samici domov, aby mu konečne dala. Zvieratá si pri výbere partnera musia vystačiť s tým, čo majú, ale kvantitu baliacich prostriedkov nahrádzajú metódami ich použitia. Niektoré techniky namotávania sa od ľudských zase až tak nelíšia. Napríklad aj samce suchozemských galapágskych korytnačiek si porovnávajú veľkosť a dĺžku. Ale krku. Dva samce sa postavia oproti sebe na špičky (alebo na to, čo majú namiesto nich) a natiahnu krk, ako najviac vedia. Ten s dlhším je, samozrejme, lepší potenciálny sexuálny partner pre korytnačicu, a tak môže hneď ísť na vec. Pritom „hneď“ znamená pri korytnačej rýchlosti časový rozsah pár minút až nekonečno.

Hrochy idú na to ešte priamejšie. Okrem toho, že hroch je jedno z najagresívnejších a najnebezpečnejších zvierat (ročne udupe pár tisíc ľudí), aj pri balení si ide svoje. Keď zočí hrošicu svojho srdca, postaví sa tak, aby naňho bolo dobre vidno, a potom poriadne vypustí von obsah svojich čriev a močového mechúra. Ale to nie je všetko. Pustiť pred ženskou do gatí vie každý hlupák, preto to hroch s úsmevom mladého Marlona Branda a so žoviálne zdvihnutým obočím ešte všetko rozmetá na všetky strany. To je niečo, čomu neodolá žiadna pani Hrochová.

Niečo podobné robia aj dikobrazy. Keďže samotná dikobrazia sexuálna interkurzia vyzerá ako mission impossible, manželia Dikobrazovci potrebujú fakt silnú motiváciu. Napríklad, že sa navzájom od hlavy až po konce pichliačov ocikajú. Ich zelenou na semafore je totiž až dvojmetrový prúd moču, čo je, mimochodom, ekvivalent asi tridsaťmetrového prúdu u ľudí, a to je naozaj hodné obdivu.

This is hardcore

Amazoňan bielohlavý je druh papagája, ktorý žije v Amazónii a má bielu hlavu. To by ste asi aj celkom čakali, no asi nie to, že je to jeden z mála živočíšnych druhov, ktoré sa v rámci predohry bozkávajú. Dva amazoňany jemne si trieskajúce zobáčiky o seba, to je tá najroztomilejšia vec na svete, až kým neprejdú na druhú métu svojho páriaceho rituálu, a to, že si do zobáčikov navzájom nagrckajú.

Už teraz to vyzerá ako najtemnejšie zákutie histórie internetového prehliadača, a to sme iba na začiatku. Pokiaľ ide o sex, zvieratá vedia byť pekne drsné. Poznáte slovné spojenie „drzý ako ploštica“? Keď zistíte, ako sa tieto otravné potvory pária, bude vám dávať ešte väčší zmysel. Mechanizmus pohlavného styku je v podstate rovnaký ako u ľudí, čiže samček zapichne svoje žihadielko a vypustí žubrienky. Ale s jedným podstatným rozdielom, že ploštičiak sa neobťažuje s hľadaním vagíny ploštice, ale penetruje ju hocikde na tele a do práve vzniknutého otvoru sa urobí.

Je to čoraz lepšie, ako taký morský čert. To je taká odporne vyzerajúca ryba. A so zjavom morského čerta sa hľadá sexuálna partnerka dosť ťažko. To však nie je jediný jeho problém, pretože po čase samcovi morského čerta prestane fungovať metabolizmus a začína umierať. A tak tento zúfalý zdochýnajúci morský panic nemá inú možnosť, iba sa pricucnúť na nejakú ženskú. Doslova. Ak nájde morský čert vhodnú samicu (a vhodná je prvá, ktorá pláva okolo), zahryzne sa do nej a vypustí enzým, ktorý rozožerie jeho aj jej tkanivo a v podstate prilepí morského čerta k čertici. Samica mu potom odovzdáva časť živín a on jej zase spermie s cieľom reprodukcie. Znie to síce nechutne, ale keď sa nad tým zamyslíte, naplnilo to skutkovú podstatu motívu polovice zamilovaných piesní – z dvoch sa stal jeden. Aké romantické!

Samec, samica, všetko jedno...

Slimák je naozaj podivné stvorenie. Okrem toho, že si nosí so sebou dom, hýbe sa rýchlosťou tlačeného nákupného vozíka, napriek tomu, že vypúšťa zo seba lubrikant, po ktorom by sa mal kĺzať ako pornoherečka po koženom gauči, ešte je aj hermafrodit. Sám seba však oplodniť nemôže, preto potrebuje partnera či partnerku. Tento jav však v prírode nie je vôbec taký vzácny. Oveľa zriedkavejší je jeden druh americkej jašterice, pretože z tohto živočíšneho druhu sa rodia iba samice. Čo môže byť fajn pri rozhodovaní o tom, čo sa bude večer pozerať v telke, no je to celkom „prúser“, pokiaľ ide o rozmnožovanie. Keďže sa tieto jašterice nemôžu naklonovať, potrebujú na rozmnoženie ďalšiu jaštericu. V tomto prípade, okrem toho, že celý tento živočíšny druh sú de facto lesby, je to riešené tak, že samica s menej vyvinutými vajíčkami sa nejako spojí so samicou s viac vyvinutými vajíčkami a výsledkom je nová jašterica. Ak to nechápete, nič si z toho nerobte, úplne jasné to nie je ani vedcom, ktorí sa tým zaoberajú.

Zato hyena je síce striktne hetero, no samice tejto smradľavej chechtajúcej sa potvory sa dajú považovať za najväčšie zvieracie mužatky. Aby prežili v drsnej divočine, príroda ich vybavila veľkými dávkami hormónov podobných testosterónu, vďaka ktorému sú nielen veľmi agresívne, ale prejavuje sa to na nich aj fyzicky. Chlpaté ruky a fúzy by im ani neprekážali, no hyeny majú vďaka tomu obrovský, až dvadsaťcentimetrový klitoris. Ten je taký veľký, že pripomína penis. A to výber sexuálnych partneriek samcom hyen asi veľmi neuľahčuje, pretože je to podobné, ako keby sa prechádzali po vykričanej štvrti v Bangkoku.

Menej nie je viac

Keď sa často sťažujete na nedostatok sexu, nasledujúci text radšej ani nečítajte. Nečítajte ani vtedy, keď neveríte na evolúciu. Existuje totiž druh šimpanzov, ktorý sa nazýva bonobo. Na nich je zaujímavé, okrem toho, že geneticky sú takmer zhodné s človekom, že aj podobne súložia. Ibaže oveľa viac. Bonobo sú jediné zdokumentované cicavce, o ktorých je známe, že si to rozdávajú zoči-voči, teda na misionára. Okrem toho si opice bonobo robia aj orál, ručnú prácu a nie je im cudzí ani lesbo-sex. Najmä však súložia pri každej možnej príležitosti – keď sú vystrašené, hladné, najedené, zlostné, šťastné, sex používajú ako spôsob oslavy, ale aj riešenia vzájomných konfliktov.

Pre tieto opice neexistuje problém, ktorý by nevyriešila poriadna súlož. A asi na to nejdú úplne zle, lebo na rozdiel od iných druhov opíc je v komunitách bonobov najmenšie „sociálne“ napätie a celkovo sú tak viac v pohode. Ľudia by si teda mohli z nich brať príklad, ale nič sa nemá preháňať, lebo môžu dopadnúť ako drobný austrálsky hlodavec, ktorému sa po latinsky nadáva Antechinus stuartii. Ten má počas páriacej sezóny také libido, že práši až dvanásť hodín v kuse. Keďže k tomu neohrýza proteínovú tyčinku ani to nezapíja ionťákom, často sa stane, že po jednom takomto megačísle urobí to, čo obyčajne chlapi robia – odvalí sa a zaspí. Ale antechinus zaspí už navždy. Ak aj prežije, pokračuje v párení s ďalšími samicami a aj tí najvytrvalejší pichači majú na konci páriacej sezóny takú zničenú imunitu, že zakrátko zomrú. Zase úprimne, existuje lepšia smrť než sa usúložiť?

Druh užovky, žijúcej v severnej Amerike si vie užiť poriadne sexuálne orgie. Tieto hady žijú v kolóniách, ktoré majú až tridsaťtisíc jedincov, preto to v čase párenia v ich norách naozaj stojí za to. Na jednu samicu sa vtedy vrhne až sto samcov, no oplodniť ju sa podarí iba jednému. Ostatní však určite nezostanú na suchu, keďže pre väčší zážitok vedia samce vypustiť samičie feromóny a v klbku stovky užoviek sa len ťažko zisťuje, kto je kto.

Autor: BREAK, Ľubo Nemeš
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport