Namiesto mlieka lepidlo? Viete, čo robia fotografi, aby jedlo v reklame vyzeralo čo najlepšie?

27.11.2019
19
 

Nebudeme klamať. Skutočné potraviny vyzerajú často inak, ako tie, ktoré sa objavujú v reklamách v časopisoch, či na televíznej obrazovke. A ak by sa takéto jedlo ocitlo na vašom tanieri, v žiadnom prípade by ste nepovedali, že je chutné. Lebo na tanieri je niečo celkom iné, než by tam naozaj malo byť. Tak čítajte....

1. Lepidlo
Kým by boli raňajkové cereálie namočené v skutočnom mlieku nafotené alebo natočené do reklamy, dávno by z nich bol nechutný vlhký maglajz. Viete, ako sa to nestane? Namiesto mlieka je použité biele lepidlo. Na tento účel sa tiež používa šampón alebo o niečo chutnejší jogurt.

2. Špongie a odličovacie tampóny
Je dôležité, aby horúce jedlá vyzerali horúco. Spôsob, ako to dosiahnuť, je para valiaca sa z hrnca či taniera. Namiesto toho, aby fotograf urobil len pár záberov a jedlo sa znovu a znovu prihrievalo, do vody namočí špongiu či vatu, zohreje ju v mikrovlnke a potom pariacu sa len šikovne  neviditeľne zakomponuje do záberu.

3. Flambovacia pišťoľ & čistiace prostriedky na obuv
Mäso sa väčšinou tepelne neupravujú, pretože varením sa zmrští a obschne. Takže slákavé šťavnaté steaky či hamburgery v reklame sú opečené flambovacou pištoľou iba po povrchu a na získanie peknej farby sú použité lesšidlá alebo krém na topánky.  

4. Podložky a špáradlá
Jesť hamburger pripravený na fotografovanie, by bolo celkom nemožné. Zvyčajne sú ňom podložky z lepenky a špáradlá strategicky umiestnené tak, aby udržali šalát, cibuľu a zvyšné suroviny na presne určenom mieste.
 

5. Lak na vlasy a dezodorant
Aby napríklad hrozno vyzeralo naozaj ako z reklamy a nemalo matný vzhľad, na fotenie býva postriekané lakom či dezodorantom.
 

6. Glycerín
Ak je v televíznej reklame výrobok, ktorý má vyzerať veľmi studeno alebo až ľadovo, môžete si byť istí, že je potretý glycerínom. Potravinám či veciam glycerín zaistí lesk a vlhký vzhľad – určite je teda na orosenej pivovej fľaši i listoch šalátu.
 

7. Papierové utierky
Ak ste si niekedy poliali zmrzlinu v miske čokoládovým sirupom, stiekol po povrchu. Ako ho teda udržať na vrchu, aby bol obrázok úplne dokonalý? Fotograf si z papierovej utierky nastrihá mini kúsky rôznych tvarov,  nimi posype zmrzlinu a až potom naleje sirup. Papierové kúsky ho udržia pekne na povrchu.
 

8. Potraviny, vďaka ktorým vyzerajú iné potraviny dobre
Superpotravinou je zemiaková kaša. Vstrekuje sa pod kožu do upečenej morky, aby sa nafúkla pekne do guľata. Môže sa zafarbiť a „hrať“ sa na zmrzlinu. Alebo sa kaša zapeká do koláčov, aby zostali nadýchané a po vytiahnutí z rúry nespľasli..
 

Autor: db
FocusMedia
Videorecepty
 
  • Aktuálne číslo

Dobré jedlo

 
 
Namiesto mlieka lepidlo? Viete, čo robia fotografi, aby jedlo v reklame vyzeralo čo najlepšie?
db