Plesové pätoro: Poznáme návod, ako sa vyvarovať nežiadúcemu faux pas

11. januára 201813:00
Buďte pripravené na plesovú sezónu. Autor: Shuttestock

Návod na to, aby bol večerný ples špeciálny vďaka vašej noblese a nie hrúbkam v etikete.

Ihneď po privítaní nového roka začína ďalšie slávnostné obdobie. Ples v opere, ktorý na Slovensku otvára celú plesovú sezónu, privíta slovenské osobnosti už túto sobotu. Ak aj vy patríte medzi nadšencov, ktorí uznávajú distingvovanú zábavu, prečítajte si rady, vďaka ktorým nevyvoláte  žiadnu negatívnu senzáciu.

Čítajte viac:

Moderátorkou Plesu v opere bude legendárna Božidara Turzonovová: Prezradila, prečo túto výzvu prijala!

Ples nie je koktail ani letná zábava

Zvoliť vhodné oblečenie je zdanlivo jednoduché, pri jeho výbere však treba dávať obzvlášť pozor. Spraviť chybu hneď na začiatku, môže totiž zničiť náladu na celý večer. Pointou správneho oblečenia je najmä výber na konkrétnu príležitosť. Na ples sú vhodné dlhé šaty. To, či zvolíte honosnejší alebo jednoduchší strih, by ste mali usúdiť podľa typu plesu. Veľa napovie pozvánka. V každom prípade však platí zásada, že na ples nepatrí denné oblečenie. U mužov sa za to večerné považuje tmavý oblek, frak, či smoking. Pri ženách sú to šaty z brokátu, hodvábu, či zamatu. Veľký pozor treba dávať na letné materiály, v ktorých sa žena skôr strápni, ako zažiari. Uvedomiť si tiež treba, že ples nie je koktail. Krátke šaty s hlbokým výstrihom, či odhaleným chrbtom treba nechať doma.

Emancipácia ide bokom, dôležitý je muž

Už pri príchode na ples by sa mala žena nechať viesť svojim partnerom. Muž by mal svojej partnerke otvoriť dvere na aute, aby mohla vystúpiť. Následne jej pomáha s vyzlečením si kabáta, ktorý taktiež sám pôjde odložiť do šatne a vezme si lístok. Akonáhle sa pár dostaví k svojmu stolu, mal by sa zoznámiť so spolusediacimi. Prvý sa predstavuje muž, ktorý následne predstaví svoju partnerku. Pri podávaní rúk platí pravidlo, že najskôr si podávajú navzájom ženy, následne podáva ruku žena mužovi a až potom muži medzi sebou.

Pravidlo nerozprávania pri jedle neplatí

Ak ste boli doteraz zvyknutí na to, že pri jedle sa nekonverzuje, vedzte, že ples je príležitosť na to, aby ste to zmenili. S hosťami pri stole by ste mali udržiavať komunikáciu aj pri jedle, nemusí ísť o žiadne dôležité témy, ale skôr jednoduchšie konverzácie, ktoré nikoho neurazia. Dôležitý je tiež postoj tela. Je priam zakázané opierať sa o stôl lakťami. Zradné môže byť aj pečivo, podľa etikety si ho treba trhať a nie vkladať celé do úst. Pozor by ste si jednoznačne mali dať na pitie alkoholu. Ples je špeciálny večer, ktorého pointou je niečo iné, ako stratiť kontrolu nad svojim správaním.

Požiadať o tanec môže len muž

Pri tanci je opäť dôležitý najmä partner. Ten môže okrem svojej partnerky požiadať aj iné ženy od svojho stola. Musí tak však spraviť iba so súhlasom ženy, ktorú na plese sprevádza. Partner ženy, ktorá bola niekym požiadaná do tanca, by zas mal požiadať o tanec tiež druhú ženu, aby nezostala pri stole sama. Zásady platia aj pri tanci. Pohyby by mali byť decentné. Treba dávať pozor a to, aby ste navrážali do ostatných.

Odchod bez rozlúčky sa neodpúšťa

Ideálnym časom odchodu z plesu by mal byť moment, keď odišla polovica až dve tretiny hostí. To sa však samozrejme nemôže podariť každému. Všeobecne však platí, že z plesu by sa nemalo odchádzať pred polnocou. Okrem toho sa patrí rozlúčiť sa so všetkými ľuďmi od vášho stola a taktiež aj s hostiteľmi. 

Čítajte viac:

Zdravotné znevýhodnenie sa do školy (ne)nosí: Známe tváre podporili krásnu myšlienku Plesu v Opere

Dobročinný Ples v opere si programom uctí storočnicu vzniku Československa: Tieto hviezdy vystúpia!

Tamara Heribanová prekvapila (ne)tradičnou róbou na Plese v opere: Pozrite, ako jej to pristalo!

Plesová sezóna je tu: Neviete čo na seba? Tie najštýlovejšie celebrity vám pomôžu so správnym výberom!

autor: ls

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

Prezradila meno! Vieme, ako sa bude volať dieťatko Khloé Kardashian: Nič extra nečakajte...

Americká hviezdička klanu Kardashianových sa už netrpezlivo pripravuje na príchod svojho prvého dieťatka. Prezradila...

Peťo Sagan v úlohe otca: Ako sa náš najlepší cyklista popasoval s touto životnou výzvou?

Všetci vieme, že Peťo Sagan je skvelý cyklista, avšak od októbra minulého roka má oveľa dôležitejšiu úlohu, a tou je rola...

Super trik celebrít: Vieme, bez čoho sa na plese nezaobíde žiadna hviezda. Známa štylistka pozná ich tajomstvo!

Zuzana Kanisová je známou slovenskou štylistkou, ktorá už roky oblieka Adelu či Zuzanu Fialovú a EMME prezradila, podľa...

Samota ako trest za inteligenciu, krásu a vlastný názor: Prečo sa muži takýchto žien boja?

Dnešná doba sformovala nový druh žien. Majú inteligenciu, sú krásne, dokonca bohaté a zabezpečené. Jediné, čo im po svojom...

Ďalšie články
 
 
 
Plesové pätoro: Poznáme návod, ako sa vyvarovať nežiadúcemu faux pas
ls