Kedysi vandalizmus, dnes umenie: Dali by ste si do obývačky tento pouličný trend?

12.02.2019
Architektúra

Doba sa mení, ľudia sa menia a mení sa aj náš vkus. To, čo sme kedysi pri prechádzke ulicami nenávideli, je dnes vrchol moderného umenia. Páči sa vám to?

17fotiek
Doba sa mení, ľudia sa menia a mení sa aj náš vkus. To, čo sme kedysi pri prechádzke ulicami nenávideli, je dnes vrchol moderného umenia. Páči sa vám to? Autor: pixabay.com

Street art je trend, ktorý sa dostáva z ulíc aj do interiérov, a to nielen do verejných budov, ale dokonca aj do domácností. Ak ste odvážni a hľadáte nekonvenčné kúsky, street art vás vo všetkých svojich podobách jednoducho dostane, lebo patrí nielen na steny!

Mnoho ľudí si pod výrazom street art predstaví škaredé grafity, ktoré im niekto zanechal na stene domu či garáže. Omyl, grafity a street art by sme si rozhodne nemali zamieňať. Zatiaľ čo v prvom prípade ide o v podstate čistý vandalizmus, street art v sebe nesie úplne iné posolstvo.

Pozrite si aj: Testovali sme 3 materiály a máme odpoveď: Z ktorého je kuchynská linka najlepšia?​

Pred pár desiatkami rokov vznikol street art v zahraničí z grafitov, ale čoskoro začal presahovať do umenia, nepôsobí totiž deštruktívne a jeho myšlienkou je neraz poukázať na sociálne či spoločenské problémy alebo témy. Ak vás oslovuje práve takýto druh umenia, môžete ho mať aj priamo u seba doma.

Pozrite si aj: Takto vyzerajú kuchyne SK a CZ celebrít: Niektoré WAU, iné sú horšie ako v zlom sne

Máte stenu?

Je jasné, že nie každý z nás má doma voľnú stenu, na ktorú vám šikovný street art umelec príde nastriekať svoje aktuálne umelecké dielo. Hodia sa totiž do väčších priestorov, napríklad do bytov loftového typu alebo do verejných zdieľaných priestorov. Jedinečné dielo na takomto mieste vytvorí neopakovateľnú atmosféru.

Pozrite si aj: Táto vec v kúpeľni má pár centimetrov, nikoho nezaujíma, a pritom hovorí veľa o vašom vkuse​

Duch street artu si však môžete preniesť domov aj v malom. Aktuálnym trendom je inšpirácia farebnosťou, výrazovými prostriedkami, ale aj motívmi z prostredia street artu a tieto nápady nachádzame napríklad na moderných textíliách. Čo poviete trebárs na poťahy na vankúše alebo iné bytové textílie?

Umenie s pointou

A neraz aj s poriadnym humorom. Práve vtip, humor a trefná pointa pri poukazovaní na rôzne sociálne neduhy, robí zo street artu tak vyhľadávané umenie dnešných dní. Pokojne si ho môžete aj zarámovať ako každé iné umelecké dielo. Jeho jedinečnosť je totiž práve v možnosti nazerať na neho mnohými spôsobmi.

Pozrite si aj: Stačí tento jeden trik a vaša nálada bude ihneď zmenená, je to také ľahké!

Čo poviete, oslovil vás street art svojou hravosťou a mnohorakosťou? Alebo skôr veselou farebnosťou či tematikou?

Pozrite si v našej galérii, čo to street art vlastne je.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kedysi vandalizmus, dnes umenie: Dali by ste si do obývačky tento pouličný trend?
Agáta