Bývanie po francúzsky: Domček s vôňou Provensálska

25.11.2012
Architektúra

Navštívili sme domček na slovenskom vidieku, ktorý sa štýlovo nápadne podobá tomu francúzskemu. Výslednému vzhľadu vdýchla dušu dizajnérka Gabriela Petreková.

15fotiek
Navštívili sme domček na slovenskom vidieku, ktorý sa štýlovo nápadne podobá tomu francúzskemu. Autor: Robo HUBAČ a Vlado VAVREK

Mladí časovo vyťažení majitelia sa na ňu obrátili s prosbou aby ich už obývaný a zariadený katalógový dom upravila a vydekorovala, jednoducho zútulnila.
Ako prvá prišla na rad spoločenská zóna. Pôvodne oddelené priestory predsiene, kuchyne jedálenského kúta a obývačky navrhla dizajnérka riešiť ako celok. Ich dispozícia sa nemenila.

PRIŠLO AJ NA KUCHYŇU

Aj keď kuchyňa nebola pôvodne na zozname potrebných zmien a s predošlou verziou bola domáca pani spokojná, nakoniec sa dala nahovoriť na zmenu, ktorú neoľutovala.
Nová linka rešpektuje zaužívané rozvrhnutie, ktoré majiteľke vyhovovalo. Doplnená kvalitnými spotrebičmi kladie dôraz na dizajn, teda zvolený štýl s nádychom francúzskeho vidieka. Výrazný tmavozelený drevený obklad zásteny nachádza odozvu aj na čelnej hrane pracovnej dosky.

Výrazný tmavozelený drevený obklad zásteny nachádza v štýlovej proventálskej kuchyni odozvu aj na čelnej hrane pracovnej dosky.
Foto: Robo HUBAČ a Vlado VAVREK

Túto farebnosť dizajnérka následne preniesla aj do ostatnej časti interiéru prízemia. Už existujúci prvok stĺpov s oblúkovým prechodom navrhla zvýrazniť zelenou omietkou. V podobných odtieňoch sa nesie aj tapeta, ktorú dizajnérka navrhla na jednu stenu vstupnej haly a schodiskového priestoru. Farebný prvok tejto domácnosti rozhodne pomohol a spolu s novopridanými textilnými doplnkami jej pridal na útulnosti.

Rovnaké štýlové dvierka s patinovanými úchytami ako v kuchyni sú použité aj v predsieni a z čelnej strany jedálenského stola.
Akcentujúci prvok vstupnej haly je hliníkové zrkadlo s pútavým dizajnom a komoda v retroštýle. Z rovnakej série pochádza aj konferenčný stolík v obývačke.

NA POSCHODÍ

Tu prišla na rad úloha, ktorá poteší hádam každú dizajnérku: izba pre dievčatko a kúzlenie s dievčenskými snami. Teplo a jemnosť do tohoto kráľovstva priniesla dizajnérka pomocou do ružova ladených textílií: záclony, rímskej rolety, baldachýnu, koberca, či romantického poťahu s volánmi. O zbytok sa už postarali obľúbené hračky malej princeznej.

Spálňa vybavená romantickým nábytkom a zmäkčená luxusnými textíliami pôsobí skoro ako na zámku.
Foto: Robo HUBAČ a Vlado VAVREK

Posledná miestnosť, ktorá prešla zázračným prerodom pod rukami dizajnérky, je spálňa. Vybavená romantickým nábytkom a zmäkčená luxusnými textíliami pôsobí skoro ako na zámku. Z pôvodného nábytku ostala posteľ, ostatné neohistorické prvky zariadenia už doladila autorka interiéru. Na mieru vyhotovený prehoz na posteľ a záves ladí s akcentujúcimi solitérmi kresla a štýlovej čalúnenej lavice. Nesú sa v punčových a béžovo dymových odtieňoch, doplnené svetlým nábytkom vo farbe slonovej kosti. Celok pôsobí veľmi útulne, mäkko a zároveň luxusne.

 

Gabriela PETREKOVÁ
autorka interiéru
www.esthetique.sk
"Pri mojej tvorbe sa vždy držím zásady overenej rokmi, ze detaily tvoria celok".

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Bývanie po francúzsky: Domček s vôňou Provensálska
Inéz BÚCI