Ako získať dom bez stavania? Odpoveď ponúka architektúra, z ktorej mrazí

11.01.2019
Architektúra

Trendy sú neúprosné. Všetci chceme bývať pohodlne, ale zároveň čo najlacnejšie, najrýchlejšie a bez zbytočného odpadu, ktorý navyšuje cenu nehnuteľnosti a zároveň ničí životné prostredie. Našli sme odpoveď na všetky vaše požiadavky...

23fotiek
Trendy sú neúprosné. Všetci chceme bývať pohodlne, ale zároveň čo najlacnejšie, najrýchlejšie a bez zbytočného odpadu, ktorý navyšuje cenu nehnuteľnosti a zároveň ničí životné prostredie. Našli sme odpoveď na všetky vaše požiadavky... Autor: reality.sk

Dá sa vaše nové bývanie vytlačiť? Je skutočne táto technológia využiteľná i v takom meradle, akým je rodinný dom? Veru áno. A zdá sa, že šetrí nielen čas a peniaze, ale aj prírodu. Takže, vyjde naša budúcnosť z 3D tlačiarne?

Pozrite si aj: Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?

3D domy, budúcnosť bývania a stavania?

Trendy sú neúprosné. Všetci chceme bývať pohodlne, ale zároveň čo najlacnejšie, najrýchlejšie a bez zbytočného odpadu, ktorý navyšuje cenu nehnuteľnosti a zároveň ničí životné prostredie. Ak máte takéto požiadavky na svoje budúce bývanie, odpoveďou rozhodne bude 3D technológia.

Pozrite si aj: 5 tipov, ako znížiť vaše účty za plyn​

Aj keď sa nám to zdá stále ako zo sci-fi filmu, v skutočnosti sa už domy postavené pomocou 3D tlačiarní stavujú a testujú v rôznych prostrediach po celom svete. Zároveň tieto aktivity podporuje napríklad aj americká NASA, pretože zámerom je stavať pomocou týchto technológií stavby pre ľudí aj vo vesmíre.

Váš nový dom vznikne za niekoľko hodín

Plánom je vytvoriť cenovo dostupné postupy a technológie, ktoré by umožnili postaviť - teda vytlačiť dom alebo inú stavbu priamo na mieste, a to doslova v horizonte niekoľkých hodín. Takáto holostavba sa už potom dozariaďuje podľa aktuálnych potrieb.

Pozrite si aj: Urobte týchto 5 zmien a vaša nehnuteľnosť pôjde na dračku!​

Na jar tohto roku prezentovali na festivale v Austine prvý z dvoch prototypov nízkonákladových domov, ktoré by bolo možné stavať rýchlo a lacno v menej rozvinutých krajinách, a pred letom na milánskom Týždni dizajnu bol predstavený projekt architekta Massimiliana Locatelliho s rozsiahlejšou a o niečo luxusnejšou verziou „tlačeného" domu, ktorý zahŕňal aj elegantné riešenia pre steny a štýlové zariadenie.

Alternatíva pre sociálne slabších?

Oba projekty využívajú robotické ramená, ktoré nanášajú vrstvy betónovej zmesi jednu na druhú, pričom vznikajú steny stavby, ktorá sa plne prispôsobí predstavám budúceho majiteľa.Celosvetovo je približne miliarda ľudí, ktorí nemajú k dispozícii vhodné bývanie a tradičné stavené metódy nedokážu tento problém vyriešiť. 3D tlač sľubuje výrazné zníženie nákladov i stavebný čas.

Pozrite si aj: Ja nič nemusím, ja som jednorožec: Vyrobte si tieto bláznivé dekorácie aj vy!​

Za 7000 dolárov a 14 dní

Domy za pomoci tejto technológie už vznikli v Bolívii, El Salvadore, v Mexiku i na Haiti, celkovo ich je už tisíc, pričom cena jedného domu je okolo 7000 dolárov a jeho postavenie trvá neuveriteľných 14 dní, následne je obývateľný. Už čoskoro by sa stavebné náklady na dom mali znížiť na 4000 dolárov s dokončením v priebehu niekoľkých dní.

Planéta dostane novú tvár

Avšak nielen cena či čas hrajú svoju úlohu. Aj estetické riešenia takéhoto bývania sú výzvou - a zároveň oblasťou, s ktorou je možné sa nekonečne vyhrať. Vďaka 3D tlači si budú môcť dovoliť dostupné bývanie tisícky rodín, zároveň však nemusí ísť o vizuálne nepríťažlivé stavby, ale naopak pôjde o lacné bývanie s estetickým zážitkom.

Zdá sa, že 3D tlač zmení celkový obraz miest i dedín, umožňuje totiž vytvárať stavby so zaoblenými stenami - a nielen tie, architektúra tak, ako sme ju poznali doteraz s príchodom takejto všestrannej technológie prinesie obrovské zmeny a v priebehu niekoľkých desaťročí zmení doslova tvár našej planéty.

Pozrite si v GALÉRII neskutočný výmysel ľudstva - domy vytlačené na 3D tlačiarni.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako získať dom bez stavania? Odpoveď ponúka architektúra, z ktorej mrazí
Agáta