10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?

23.07.2018
Dizajn a Dekor

Obľúbený je pre svoju jednoduchosť, praktickosť, pohodlnosť a tiež krásu. Takýto interiér je čistý, štýlový, funkčný a útulný. Jednoducho, predstavuje čisté línie, bezchybné spracovanie a pohodlnú eleganciu.

6fotiek
Škandinávsky štýl sa vyznačuje svojou čistotou, jasnými farbami, funkčnosťou priestoru, ale aj veľmi pohodlným a pokojným vyžarovaním. Autor: Freshome.com

Poctivé materiály, príjemná atmosféra, ktorá priam núti k relaxu, a všadeprítomná harmónia. To je presne to, čím si škandinávsky štýl získal milióny priaznivcov bez ohľadu na to, v ktorom kúte zeme práve žijú. Chcete ho mať doma aj vy? Tu je pár tipov ako na to:

1. Podlahy

Vo Švédsku a vo všetkých skutočne škandinávskych interiéroch musia byť bezpodmienečne drevené. Jedine tak dosiahnete tú správnu atmosféru, samozrejme, v kúpeľni si môžete dovoliť keramickú dlažbu.

2. Farba

Ide najmä o biele steny, prípadne vo farbe svetlej šedej v kombinácii so svetlými odtieňmi na textíliách, napríklad jasne modrej. To vydáva správnu atmosféru škandinávskeho interiéru. Avšak, existujú aj tradičné farebné textílie zo 40. a 60. rokov. Navzájom sú si vo vzore odlišné, no oboje sú veľmi originálne a škandinávske.

3. Materiály

Drevo, drevo a ešte raz drevo. Nebojte sa ho ukázať. Začleniť ho do interiéru, napríklad obložením stien a stropov, čo miestnosti dodá textúru a teplo. Borovica a dub sú ideálne.

4. Čistota

Škandinávsky dizajn miluje čistotu línií od architektúry až po nábytok.

Kliknite aj na: 10 super tipov ako docieliť, aby domácnosť bola vždy tip – top

5. Funkčnosť

Interiér zariadený v tomto štýle sa vyznačuje veľkým pohodlím a praktickou stránkou. Jednoducho, je ako stvorený pre každodenný život.

6. Nábytok

Poznáte mená Hans Wegner, Alvara Aalta a Arne Jacobsen? Tak by ste mali... Ide o návrhárov, ktorých tvorba vystihuje škandinávsky dizajn.

7. Krb do rohu

Škandinávske zimy sú veľmi drsné. Krb alebo kachle sú preto súčasťou interiérového dizajnu. Zdroj tepla je často umiestnený v rohu miestnosti.

8. Ekologický a prívetivý

Švédi veľmi rýchlo pridali ekologické aspekty do svojich domov. Ak teda staviate alebo rekonštruujete, tak jedine s ohľadom na životné prostredie.

9. Prepojenie

Švédi majú veľmi radi spojenie s prírodou, takže balkón, terasu, záhradku alebo zimnú záhradu nájdete aj v tých najmenších bytoch.

10. Svetlo

Použitie svetla aj toho náladového v podobe sviečok a malých náladových svetielok je v tomto štýle veľmi dôležité.

 

 
Autor: Kristína Falťanová/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
10 tipov pre škandinávsky dizajn, ktorý milujú na celom svete. Ako ste na tom vy?
Kristína Falťanová/ipeknebyvanie.sk