Koža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačky

24.04.2018
Dizajn a Dekor

Zvažujete kúpu koženej sedačky? Poradíme vám, čo si pri jej kúpe všímať a čo môžete od ktorej úpravy kože očakávať.

8fotiek
Pohovka Still je navrhnutá tak, aby mohla byť umiestnená v priestore, na výber textilné alebo kožené čalúnenie. Autor: archív

Oproti textilnému vydrží čalúnenie kožou až štyrikrát dlhšie, ale len vtedy, ak bude kvalitné. Väčšinou sa používa hovädzia koža, ktorá sa pri spracovaní delí na niekoho vrstiev. Najlepšia je vrchná vrstva. Spodná - štiepka, je málo pevná, drsnejšia a takmer nepriepustná.

Mala by sa objaviť len na miestach, ktoré nie sú zaťažované. Oveľa väčší komfort poskytujú sedačky celé potiahnuté kvalitnou kožou. Ako to spoznáte? Prejdite rukou plynule zo sedacej časti na opierky a potom na boky. Rozdiel v prechode určite pocítite.

Vyznajte sa v nich

Podľa konečnej úpravy líca sa koža delí do štyroch kategórií - anilínová, brúsená anilínová, semianilínová a upravovaná koža. Najkvalitnejšia je anilínová s minimálnou povrchovou úpravou. Zachováva si tak prirodzenú štruktúru so všetkými nedokonalosťami a čas sa pod ňu podpíše neopakovateľnou patinou. Je hebká, pružná, prispôsobuje sa teplote ľudského tela.

Vyčítať jej možno, že je drahá a ľahko sa špiní. Povrch brúsenej anilínovej kože sa len ľahko prebrúsi, aby bol mäkký, a ošetrí olejom a vodoodpudivými látkami. Kvalitná semianilínová koža je ošetrená anilínovým moridlom a povrchovou úpravou, ktorá prekrýva malé nedostatky, zjednocuje farbu a zvyšuje jej odolnosť.

Zachováva si však jemnosť, prirodzený vzhľad aj dobrú priedušnosť, keďže póry nie sú uzavreté farbami. Sedací nábytok sa čalúni prevažne upravovanou, korigovanou kožou, pretože je cenovo prístupnejšia a jednoduchšie sa udržiava. Jej povrch sa brúsi, zarovnáva a nerovnosti sa vypĺňajú zbrúsenými čiastočkami. Potom sa prevalcuje, čím sa zakryjú zásahy a nerovnosti a koža získa prirodzený vzhľad. Po nastriekaní farebným lakom sa stáva odolnejšou, vhodnou na intenzívne používanie, stráca však priedušnosť.

Hrubšia či tenká

Pri výbere si treba všímať aj hrúbku kože. Na veľkých sedacích plochách zabudnite na tenké, 0,8- až 1,1-milimetrové kože. Ideálna je hrúbka 1,5 milimetra. Aj hrubšia koža má byť na dotyk jemná, mäkká a v ruke bez problémov skrčiteľná. Ak chcete eliminovať roztiahnutie, ktorému sa pri koži vyhnúť nedá, siahnite po prešívaných sedákoch.

Starostlivosť

Pre všetky typy koží platí, že prach z nich treba odstraňovať tak často ako z ostatného nábytku. Na dennú údržbu môžete použiť aj trochu navlhčenú mäkkú handričku, ktorou utriete celý povrch. Raz či dvakrát ročne kožu ošetrite. Používajte na to špeciálne čistiace súpravy, ktoré obsahujú dva prípravky.

Prečítajte si aj o tom, že pri sedačke musíte staviť na pevnú konštrukciu a kvalitný matrac

Jedným vyčistíte póry do hĺbky, druhým kožu impregnujete, zvláčnite a zabezpečíte jej väčšiu pevnosť na ďalšie obdobie. Na čalúnenie z anilínovej kože nepoužívajte vosk, pretože zničí povrch. Používajte len prípravky na báze vody, určené na neupravené povrchy. Navyše ho chráňte pred slnkom a škvrnami od tekutín.

Bez chladu a potu

Anilínové kože kopírujú teplotu vášho tela. V zime tak nechladia a v lete sa na nich nepotíte.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Koža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačkyKoža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačkyKoža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačkyKoža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačky
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Koža a koža: Toto si všímajte pri kúpe koženej sedačky
PEKNÉ BÝVANIE/Adela MOTYKOVÁ